Спеціальні потреби

У Москві презентували доповідь «Російська ідеологія після Криму»


МОСКВА – Аналізу російської ідеології, яка формується після анексії Криму, присвячена доповідь керівника програми «Російська внутрішня політика та політичні інститути» Московського центру Карнеґі Андрія Колесникова.

Після презентації доповіді розгорнулися дебати, в яких брали участь відомі російські соціологи, філософи і політологи.

Автор праці, за його висловом, досліджував «поворот суспільної свідомості в бік російської консервативної ідеологічної еклектики».

Він вважає, що «нібито стрімкість і всеосяжність» на перший погляд виглядають несподіваними і навіть загадковими.

Насправді, за словами Колесникова, «нова стара» російська ідеологія виявляється відразу в декількох пастках. Одна з них – відсутність великої мети, горизонту планування, або образу майбутнього.

«Ідеологія ж, звернена обличчям до минулого і спиною до майбутнього, не спроможна запропонувати нації мету розвитку, – стверджує політолог. – І в цьому сенсі тривалість її дії може виявитися обмеженою».

Відповідаючи в ході дискусії на запитання кореспондента Російської служби «Голосу Америки», Андрій Колесников пояснив цей феномен численними причинами.

«Справа в тому, що в цій системі влади немов би не потрібно замислюватися про майбутнє, – підкреслив він. – Ця система досягла піку свого розвитку, про що зараз говорять багато. В принципі, все: вершина пагорба підкорена, і далі повинно тривати довге щасливе життя».

При цьому експерт зізнався, що досить складно сформулювати, чого власне, хоче влада.

«Є, наприклад, «Стратегія-2020», і влада давала за її розробку ордени і медалі авторам, – додав він. – Але реалізовувати її не збираються – влада проти цієї стратегії зі змістовних причин».

«Стратегія-2020» являє собою підготовлену на замовлення російського уряду Концепцію довгострокового соціально-економічного розвитку РФ до 2020 року. Стратегію розробили в 2011 році більше тисячі експертів під керівництвом Державного університету – Вищої школи економіки та Російської академії народного господарства і держслужби.

На погляд керівника програми «Російська внутрішня політика та політичні інститути» Московського центру Карнеґі, існує, наприклад, «простий бюджетний маневр»: потрібно більше грошей вкладати в освіту, в охорону здоров'я – в людський капітал.

«Це були б продуктивні витрати, - констатує він. – Але робиться рівно навпаки: всі витрати йдуть на оборону, безпеку і адміністрацію – на непродуктивні витрати».

На думку Колесникова, влада використовувала анексію Криму для зміцнення своїх позицій та ідеології, але це аж ніяк не стало вирішенням всіх проблем.

«Сьогодні потрібно чимось замінювати цей Крим, а замінювати його нічим, – пояснює він. – Нічого більш яскравого в арсеналі немає. І з усією гостротою постає питання, що тепер оголошувати цією самою перемогою, за яку більшість буде готова встати горою, чим підтримувати стан патріотичної наснаги?»

Член Комітету громадянських ініціатив філософ Олександр Рубцов, який розпочав полеміку, зауважив, що «вставання з колін - процес, звичайно, приємний».

«Але якщо ви вже встали, то далі емоції вимагають виходу, – додав він. – Значить, треба знову кудись підніматися, рухатися, летіти, і так далі. Тому тут в ідеології влади є дійсно серйозні проблеми».

Інший нюанс, на його думку, пов'язаний з тим, що нинішня російська ідеологічна модель, в принципі, орієнтована на минуле і на збереження теперішнього.

«Що таке картини майбутнього – це проект, – продовжив Рубцов. – А проект – це креслення того, чого немає. Або перебудова того, що є, але все-таки через якісь зміни. А тут основний пафос пов'язаний з тим, що треба зберегти все, як є».

За словами Андрія Колесникова, виходом із ситуації теоретично могло б стати «економічне диво».

«Але ресурсів для цього як не було, так і немає, якщо не зміниться не тільки економічна політика, але і внутрішня, і зовнішня, - уточнив він. - Відповідно, виходить, що відсутність картини майбутнього – серйозна безвихідь, яка виникне, швидше за все, після 2018».

До цього часу інерції у нинішньої ідеології вистачить, каже він.

Дивіться також: Незважаючи на скорочення витрат, Пентагон і далі підтримуватиме Україну

Міністр оборони США заявив, що "відкритий до більшого" з Україною. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:51 0:00

Відео - найголовніше

Луганська філармонія у Львові. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:48 0:00
XS
SM
MD
LG