Спеціальні потреби

Як реагуватиме світ на утиски російської опозиції?


12-го червня Держсекретар США Гілларі Клінтон від імені президента Обами і американського народу привітала громадян Росії з Днем незалежності. Раніше Держдеп висловив стурбованість з приводу переслідування представників російської політичної опозиції та учасників протестів. Офіційний представник Держдепартаменту США Вікторія Нуланд заявила:

«Лідерів опозиції, які готували мітинг 12-го червня, викликають в поліцію для допитів за годину до початку мітингу, що явно робиться з метою недопущення їхньої участі».

Директор правозахисної організації «Дім свободи» Дейвид Креймер в інтерв'ю «Голосу Америки» відзначив, що в разі посилення тиску з боку російської влади на лідерів опозиції і учасників протестів президент США Барак Обама повинен подумати про скасування запланованої на наступний тиждень зустрічі з Володимиром Путіним. На думку Креймера, міжнародне співтовариство більше не може просто сидіти, склавши руки, і спокійно спостерігати за тим, що відбувається в Росії. Він закликав лідерів демократичних країн, які незабаром візьмуть участь у саміті Великої двадцятки в Мексиці, висловити обурення з приводу тиску російської влади на опозицію.

Правозахисник

Заступник директора Московського бюро правозахисної організації «Вахта прав людини» Тетяна Локшина вважає, що в даній ситуації президент США повинен подумати не про скасування зустрічі з Володимиром Путіним, а про те, щоб підняти на ній питання про те, що відбувається сьогодні в Росії навколо публічних зібрань.

«Це буде дуже гарна можливість висловити свою стурбованість даною ситуацією», – зазначила вона у розмові з кореспондентом «Голосу Америки».

Нагадаємо, що ряд лідерів російської опозиції були викликані на допити в загальнодержавний вихідний 12-го червня. За дивним збігом обставин, цього ж дня була призначена масова акція протесту «Марш мільйонів».

Тетяна Локшина впевнена, що ці дії слідства не можуть вважатися простим збігом. «Все дуже прозоро, цинічно і дуже негарно. Це неподобство», – констатувала вона.

Партія влади

Іншим чином оцінює заяву директора Дому свободи Дейвида Креймера член Вищої ради партії «Єдина Росія», заступник керівника апарату Держдуми РФ, начальник Управління із зв’язків з громадськістю і взаємодії зі ЗМІ апарату ГД Юрій Шувалов. Він вважає, що не треба розглядати ситуацію в Росії як таку, що вимагає зовнішнього впливу.

«Наша політика в будь-якому випадку суверенна і реалізується на чолі з законно обраним президентом. Тому, думаю, що в інтересах розвитку міжнародної політики в цілому зустріч наших лідерів має відбутися», – констатував він в інтерв'ю «Голосу Америки».

Шувалов нагадує, що виклики лідерів опозиції на допити проходять відповідно з тією справою, яку відкрито у зв'язку з травневими заворушеннями:

«Безумовно, суспільство непокоїть робота правоохоронних органів. Головне, щоб вона була відкритою і ми знали результати розслідування, наскільки воно проходить відповідно до закону. Думаю, депутатський корпус, в тому числі, може зі свого боку тримати це питання під контролем».

Я не розумію, чому, якщо ти не згоден з якою-небудь партією або її лідером, це означає, що ти неодмінно хочеш скинути владу».
Мішель Берді
Преса

За словами журналіста газети «The Moscow Times» Мішель Берді, вона мало не розридалася, дізнавшись про обшуки в квартирах лідерів опозиції.

«Коли я читаю, що у когось нібито знайшли антидержавну літературу, мене просто бере острах. Вибачте, будь ласка, що таке "антидержавна" в даному випадку? Де є юридичне визначення цього? Це просто якась радянське формулювання», – резюмувала Мішель.

Пояснимо, мова йде про повідомлення прес-служби Слідчого комітету Росії від 12-го червня. У ньому, зокрема, говориться:

«Під час обшуків у квартирах Сергія і Анастасії Удальцових, помічника депутата Державної думи Іллі Пономарьова – Марії Баронової, Іллі Яшина і Ксенії Собчак вилучено велику кількість агітаційної продукції та літератури з антидержавними гаслами...»

«Виходить, в Росії держава ототожнюється з однією людиною? Здається, ти можеш бути проти конкретної людини, не погоджуватися з її політикою, але це не означає, що ти проти державного ладу. Я не розумію, чому, якщо ти не згоден з якою-небудь партією або її лідером, це означає, що ти неодмінно хочеш скинути владу», – дивується Мішель Берді.

За цією логікою, половина Америки завжди антидержавна, підсумувала вона:

«Тому що половина США – це республіканці, які виступають проти Обами, а при президенті Буші половина американців виступала на стороні демократів проти нього. Але люди ж діють не проти ладу, а проти політики партії та її лідера. Це абсолютно різні речі».

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG