Спеціальні потреби

“Харківська операція почалась”. Цілі наступу росіян на Харківщині аналізують міжнародні експерти


Наслідки російської атаки на Харківську область у ніч на 5 травня 2024 року. Фото: Reuters/Vitalii Hnidyi
Наслідки російської атаки на Харківську область у ніч на 5 травня 2024 року. Фото: Reuters/Vitalii Hnidyi

Росія почала свій наступ на харківському напрямку, це перший етап їхньої великої військової операції, кажуть міжнародні оглядачі про атаку росіян на Харківщину минулої ночі.

“Харківська операція, яку прогнозувала наша команда, почалася сьогодні вранці о 05:00 – це або розвідка боєм, або погано проведені комбіновані збройні атаки. Російські війська діють за підтримки мінометів, ствольної та реактивної артилерії, а також авіації із застосуванням керованих авіаційних бомб (КАБ)”, - пише у мережі Х (раніше Twitter) експерт Інституту вивчення війни Джордж Баррос.

"Росія зосередилася на Вовчанському напрямку (за підтримки КАБ), а також біля Борисівки, Пільної, Красного, Гоптівки та Стрілечі. Грубо кажучи, регіон, окреслений червоним кольором", - пише у мережі Х Джордж Баррос.

Дослідники Інституту вивчення війни вважають, що перший етап російської воєнної операції – це розвідка боєм, “і не є серйозною спробою захопити місто Харків”.

“Якби російське командування мало намір захопити місто Харків, то російські війська, ймовірно, також атакували б з заходу та північного заходу від міста Харкова”, - мовиться в аналізі Інституту вивчення війни.

За даними Інституту вивчення війни, російські сили мають приблизно 50 000 військових у Бєлгородській, Курській та Брянській областях, яких недостатньо, щоб захопити Харків.

Як вважають дослідники, на початку цього контрнаступу росіяни, насамперед намагаються розрідити українські сили вздовж лінії фронту, яка на сьогодні складає майже тисячу кілометрів. Це може створити для них додаткові можливості, зокрема у Донецькій області.

Підходом до Вовчанська, як вважають оглядачі, росіяни намагаються заманити для захисту цього міста якомога більше українських сил, щоб потім захопити Куп’янськ, де понад пів року російські війська не можуть досягнути успіху.

Крім того, у випадку успішного наступу на Харківщину росіяни спробують створити на цій території “демілітаризовану або санітарну” буферну зону в Україні, чого Кремль прагне ще з початку 2024 року.

Масовані атаки на цивільні об’єкти може також посіяти паніку в Україні, що сприятиме виконанню подальших завдань російських військ, вважають в ISW.

Від успіху першого етапу залежатиме майбутня наступальна операція на саме місто Харків, мовиться в аналізі.

Дослідники звертають увагу, що атака на Харківщину наявно показує нагальну потребу України в ППО і закликають країни Заходу активізувати зусилля в цьому напрямку.

“Використання Росією російського повітряного простору для цих атак підкреслює нагальну потребу для США надати [Україні] більше засобів ППО великої дальності та дозволити українцям використовувати їх для перехоплення російських літаків у російському повітряному просторі. Україна могла б краще захищати Харківську область, якби українські ППО могли перехоплювати російські літаки в російському повітряному просторі до того, як вони скинуть керовані бомби”, - зазначили аналітики ISW.

Україна очікувала нападів Росії на Харківську (і Сумську) області, вона готувалась до них і відреагувала спокійно та злагоджено у військовому, політичному та комунікаційному планах
Ніколи Ланге, дослідник

Дослідник Центру аналізу європейської політики СЕРА Ніко Ланге захоплюється злагодженою реакцією ЗСУ на початок наступальної операції росіян. Він закликає країни Заходу проявити таку ж злагоджену підтримку України.

“Україна очікувала нападів Росії на Харківську (і Сумську) області, вона готувалась до них і відреагувала спокійно та злагоджено у військовому, політичному та комунікаційному планах. Ми повинні зробити так само”.

Те ж питання ставить і британський військовий експерт Філліпс О'Браян – чи дозволять США українцям у відповідь на харківський наступ збивати російські літаки у російському повітряному просторі?

“Здається, росіяни здійснили кілька пробних атак. Зараз справжнє питання для адміністрації США полягає в тому, чи можна дозволити Україні завдати удару у відповідь цим атакуючим силам всередині Росії?” - пише у мережі Х О'Браян.

Німецький оглядач Юрген Наудітт пропонує країнам Заходу ввести війська в Україну для охорони білоруських кордонів, щоб українські військові, які там базуються, змогли поїхати на передову для підкріплення.

"Зеленський підтвердив контрнаступ РФ на Харківську область. Коли Захід нарешті введе війська для охорони кордону з Білоруссю? Це дозволило б відправити українських військових на північно-східний та східний напрямки для підкріплення", - мовиться в дописі Юргена Наудітта, який також є керуючим директором міжнародної освітньої компанії Franchisor.

5 травня Білий дім оголосив новий пакет допомоги Україні на 400 мільйонів доларів. За попередніми даними, до нього увійдуть артилерія, боєприпаси для ППО NASAMS, протитанкові боєприпаси, бронетехніка, стрілецька зброя та інше.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG