Спеціальні потреби

Росія остаточно втратить важіль впливу на Україну у 2016-му - експерти про «торговельну війну»


Торговельна війна між Україною та Росією призведе до зміни балансу сил у середовищі українських олігархів, підштовхне Україну до адаптації до європейських ринків, а також потягне за собою зубожіння одних регіонів держави та посилення інших. Це, коментуючи запровадження обопільних торговельних ембарго на ряд товарів з боку Києва та Москви, відзначили кілька провідних західних експертів.

«Росія цілковито вб'є свій торговельний важіль впливу на Україну, а остання вимушена буде адаптуватись до нових ринків, що не так вже і погано», - відзначив у Twitter Станіслав Секрієру з дослідницького центру Pism (Варшава).

При цьому дослідник зауважив, що найбільшої шкоди Україні завдають не зміни у режимі торгівлі з країною-сусідом, а «25 років недалекоглядності та політики короткотермінових розрахунків керівництва, яка поширювалась і на питання торгівлі».«При цьому ці короткотермінові розрахунки базувались на кримінальних "поняттях"», - зауважив Секрієру.

«Це (розмови про адаптацію України - прим. ГА) звучать добре у теорії, але не практиці втрати для України будуть величезними, лише погляньте на дані 2012-2015-го років щодо обсягів торгівлі між країнами. Для того, щоб витримати конкуренцію в ЄС, Україні необхідні значні інвестиції», - відповів Балаш Ярабік, експерт аналітичного центру Carnegie Endowment for International Peace.


Цей експерт також відзначає, що «торгівля з Росією для України віддзеркалює не недалекоглядність керівництва, а реальну географічну потребу».

Натомість Олександр Кларксон, викладач Королівського коледжу (Лондон), звернув увагу на те, що торговельна війна з Росією «матиме значні наслідки для балансу сил між українськими олігархами».

«Деяким секторам вигідна торгівля з Росією, натомість інші вбачають у ній конкурента... Зміниться також і регіональна динаміка в Україні. Деякі регіони занепадуть, натомість інші - виграють від переорієнтації на Європу», - відзначив у серії твітів Кларксон.

При цьому усі зазначені експерти погодились, що на Україну чекає важкий 2016-й рік, хоча розійшлись у причинах цього.

«Україна залишиться бідною, бо Захід не хоче, або не може компенсувати втрати від припинення торгівлі з Росією», - пише Балаш Ярабік.

Натомість Станіслав Секрієру вважає, що «навіть, якщо Захід спрямує до України більше ресурсів у 2016-му, країна все одно буде бідною та не реалізує свій потенціал».

Загалом Секрієру, Ярабік та Кларксон висловили думку, що ескалація у відносинах між Росією та Україною продовжуватиметься, а отже припинення торговельної війни у 2016-му очікувати не варто .

На відміну від названих вище коментаторів, відомий експерт з українського питання Леонід Бершидський пише на сторінках впливового видання Bloomberg, що торговельна війна між Росією та Україною завершиться знищенням останніх залишків взаємозалежності між країнами, а українці мають більше підстав для оптимізму з приводу 2016-го року, ніж росіяни.

На думку експерта, торговельна війна між країнами це радше фінальний акорд протистояння, яке по суті вже завершилося виходом України зі сфери впливу Росії.

«Наступного року, останні залишки взаємозалежності між Україною та Росією, напевне, буде знищено внаслідок рішення Москви зупинити режим вільної торгівлі у відповідь на скасування торговельних бар'єрів між Україною та ЄС. Дві країни і надалі будуть боротись за анексовану Росією територію, статус підконтрольних сепаратистам регіонів та 3-мільярдний борг України перед Росією, але ці суперечки по суті не більше ніж нудні наслідки процесу, який був куди більш драматичним, ніж будь-яке розлучення», - пише Бершидський.

На Україну чекає відносне піднесення навіть, якщо вона не зуміє подолати ані корупцію, ані некомпетентне керівництво

При цьому експерт не вважає, що торговельна війна між країнами стане визначальним фактором для економіки України у 2016-му році. Так само, на його думку, Росії найбільшої шкоди завдають не санкції з боку Заходу запроваджені у відповідь на агресію проти України, а падіння цін на нафту та запроваджені Росією обмеження на імпорт західних товарів.

Бершидський переконаний: у той час, як вже можна говорити про те, що все найгірше з Украною вже сталося (за оцінкою експерта, Україна зараз найбідніша у Європі - прим. ГА), для Росії майбутнє виглядає похмуріше.

«Хоча у 2016-му Росія і надалі лишатиметься багатшою та сильнішою країною ніж Україна, на останню чекає відносне піднесення навіть, якщо вона не зуміє подолати ані корупцію, ані некомпетентне керівництво. Вона все одно збереже підтримку з боку МВФ, попри останні суперечки з приводу бюджету на 2016-й рік та податкового законодавства. Окрім того, Україна вже домовилась про зменшення боргу та відстрочки з більшістю кредиторів. А скасування віз з ЄС покращить настрій українців», - пише Бершидський.

Дивіться також: Санкції проти Росії триматимуть щонайменше до літа - екс-посол США в Україні

Санкції проти Росії триматимуть щонайменше до літа - екс-посол США в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

XS
SM
MD
LG