Спеціальні потреби

До кандидатів у президенти є чотири вимоги – Андрій Магера


Київ – Сьогодні, 25 лютого, стартує президентська виборча кампанія. Політичні партії та претенденти-самовисуванці вже можуть починати висувати свої кандидатури для реєстрації на президента. Щоправда, незалежно від способу висування кандидати змушені будуть внести грошову заставу. Про це та інші особливості позачергових президентських виборів в інтерв’ю Радіо Свобода розповів заступник голови Центрвиборчкому Андрій Магера.

– Хто з відомих політиків зможе, а хто не зможе в’язати участь у цих виборах? Скажімо, зможе балотуватися Юлія Тимошенко?

Ви можете по чотирьох ознаках перевірити і зробити висновок – чи може та чи інша особа балотуватися
Андрій Магера
– Конституція України містить вичерпний перелік вимог до кандидатів. По-перше, це має бути громадянин України. По-друге, цей громадянин повинен мати право голосу. По-третє, цей громадянин має проживати в Україні впродовж останніх 10 років. По-четверте, ця особа повинна володіти державною мовою. Оце перелік кваліфікаційних вимог для кандидата на пост президента України. Я не хочу зараз обговорювати персоналії, але ви можете по чотирьох ознаках перевірити і зробити висновок – чи може та чи інша особа балотуватися.

– Тобто, навіть Віктор Янукович – може?

– У першу чергу я би виходив із презумпції того, що кожна людина може балотуватися в кандидати на посаду президента. А потім вже треба дивитися по вимогах, які містяться в Конституції.

– А чинне законодавство дозволяє провести ці вибори чесно, чи воно потребує якогось вдосконалення – аби потім не було претензій до підрахунку голосів?

Якщо брати загалом, то можна спробувати провести вибори за чинним законом. Проте варто, по можливості, змінити деякі норми
Андрій Магера
– Чесно кажучи, деякі положення закону про вибори президента є дещо нелогічними. Наприклад, коли хтось дуже спішив у 2009 році, в розпал президентського виборчого процесу, змінити закон, то зняв кворум для проведення засідань виборчої комісії. Фактично, навіть троє членів комісії можуть проводити засідання, що є абсолютно неприпустимим. Цей момент обов’язково треба правити. Є ще багато інших нюансів – і помилок, і неточностей – у цьому законі. Але, якщо брати загалом, то можна спробувати провести вибори за чинним законом. Проте варто, по можливості, змінити деякі норми, хоча б тому, що це дасть можливість заощадити кошти бюджету.

– До речі, про кошти. Виділених коштів достатньо для того, щоб провести вибори?

– Так, достатньо. Бюджет було змінено – виділили майже два мільярди. Якщо парламент внесе зміни щодо зменшення кількості членів виборчих комісій, якщо передбачить менший строк повноважень окружних і дільничних виборчих комісій – то це загалом допоможе заощадити 500-600 мільйонів гривень.

– Вас часто можна побачити в парламенті. Очевидно, ви дуже добре орієнтуєтеся в політичній ситуації. Як ви думаєте, Верховна Рада захоче змінити склад ВЦК перед виборами?

– Дещо некоректно мені це коментувати. Відзначу лише те, що це залежить від двох суб’єктів: від Верховної Ради, як такої, і від глави держави, у даному разі – від голови Верховної ради, який виконує обов’язки президента України.

Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG