Спеціальні потреби

Рішення Путіна анексувати Крим було імпульсивним - експерти


МОСКВА: Цього тижня відбудеться показ російським державним телебаченням документального фільму «Крим. Шлях на Батьківщину», в якому викладається офіційна російська версія анексії українського півострова, що сталася рік тому. Для фільму його автори записали інтерв'ю з президентом Росії Володимиром Путіним, і фрагмент з цим інтерв'ю вже передавався в російському телеефірі.

У цьому фрагменті Володимир Путін описав мотиви прийняття ним рішення про захоплення Криму: «Кінцева мета була не в захопленні Криму і не в якійсь анексії. Кінцева мета була в тому, щоб дати можливість людям висловити свою думку з приводу того, як вони хочуть жити далі. Кажу вам абсолютно відверто, чесно кажу вам. Подумав: якщо люди так захочуть, значить, так тому і бути. Значить, вони будуть там з більшою автономією, з якимись правами, але в складі української держави. Нехай так і буде. Але якщо вони захочуть по-іншому, то ми не можемо їх кинути! Ми результати референдуму знаємо. І ми вчинили так, як були зобов'язані вчинити!»

При цьому, за словами Володимира Путіна, за його дорученням проводилося вивчення громадської думки на півострові:

«З'ясувалося, що бажаючих приєднатися до Росії там 75% від загального складу. Ви розумієте, було проведене закрите опитування, поза контекстом можливого приєднання. Для мене стало очевидним, що якщо ми підійдемо до цього, то кількість тих, хто б хотів, щоб ця історична подія сталася, буде набагато вища».

З'ясувалося, що бажаючих приєднатися до Росії там (у Криму) 75% від загального складу
Володимир Путін

Президент Росії розповів, що він і його підлеглі приступили до розробки плану з перепідпорядкування Криму Росії практично відразу після втечі колишнього президента України Віктора Януковича з Києва: «Це була ніч з 22 на 23 лютого, закінчили близько 7 години ранку, і я всіх відпустив і пішов спати в 7 ранку. І, розлучаючись, не приховую, розлучаючись, перед тим як всі розійшлися, я всім моїм колегам, а їх було четверо, сказав, що ситуація розгорнулася таким чином на Україні, що ми змушені почати роботу з повернення Криму до складу Росії».

Тим часом, 4 березня 2014 року, відповідаючи в резиденції Ново-Огарьово на запитання журналістів, чи не розглядає Москва приєднання Криму до Росії, Володимир Путін відповів: «Ні, не розглядаємо». До того часу на всій території Криму вже діяли збройні сили Росії, що згодом визнав сам російський президент. Однак у березні 2014 його прес-секретар Дмитро Пєсков в одній з передач російського телебачення повністю це заперечував: «Те, що відбувається на сході (України) і в Криму, не має ніякого відношення до Російської Федерації. Це не рукотворні процеси, і тим більше не ті процеси, які є наслідками деяких дій Росії ».

Варто додати, що Верховна рада Криму прийняла звернення до Володимира Путіна з питанням про те, чи готова Росія взяти Крим до складу Російської Федерації, лише 6 березня 2014, і, як пізніше визнавали проросійські учасники тих подій, під тиском з боку озброєних людей.

Чому ж рік потому Володимир Путін вирішив відкрито заявити про те, що вводив російських журналістів і міжнародне співтовариство в оману? Російські експерти відповідають на це питання в інтерв'ю Російській службі «Голосу Америки».

Станіслав Бєлковський: Путін втратив внутрішню необхідність дотримання пристойності

Російський політолог Станіслав Бєлковський каже, що вірить словам Володимира Путіна про те, що рішення про анексію Криму було прийнято саме в ніч з 22 на 23 лютого:

Птуін вирішив, що відповіддю на все, що сталося повинна бути анексія Криму, а для себе внутрішньо сформулював виправдання для анексії
Станіслав Бєлковський

​«Путін не стратег, а тактик, і ввечері 22 лютого він усвідомив, що Захід його дуже круто "кинув». Західні лідери проігнорували відкриття і закриття Сочинської Олімпіади, значною мірою підірвавши зусилля Путіна з перетворення цієї Олімпіади в головну глобальну спортивну подію. А потім відбулося повалення Януковича. Путін пов'язав ці дві події в єдиний логічний ланцюжок».

«У результаті його психологічно прорвало, і він вирішив, що відповіддю на все, що сталося повинна бути анексія Криму, а для себе внутрішньо сформулював виправдання для анексії: "Якщо цього не трапиться, тоді НАТО увійде в Крим, і Чорноморський флот буде звідти вигнаний, і тому у нього немає вибору - треба анексувати Крим"», - вважає експерт.

«Те, що цей фільм сьогодні знімається і показується, говорить про одне: Путін хоче нагадати всьому світу, який він крутий, що він готовий не тільки зробити щось проти міжнародного права, але і визнати це публічно, що є абсолютним позивом людини, яка претендує на особливу крутизну. Це типово бандитська етика - я повинен не тільки вбити, але і оголосити всім, що я вбив, щоб усі мене боялися», - так описує Станіслав Бєлковський причини несподіваної відвертості Володимира Путіна.

«Володимир Путін протягом останнього року думав, що Захід буде з ним домовлятися по-доброму, що анексія Криму стане лише прологом до того, щоб влаштувати "Ялту-2", якусь міжнародну конференцію, на якій Путін і Обама вирішать долю світу. Цього не сталося. Тому він втратив внутрішню необхідність у тому, щоб дотримуватися пристойності. І ні РФ, ні світовій спільноті це не обіцяє нічого доброго. Потрібно дивитися на це тверезо, абсолютно широко розкритими очима», - робить висновок Бєлковський.

Андрій Піонтковський: Анексія Криму не була для Путіна самоціллю

Експерт з внутрішньої політики Росії, колишній професор вашингтонського Інституту Катона Андрій Піонтковський переконаний, що захоплення Криму як конкретна мета Володимиром Путіним не планувалося:

Завдання анексії Криму мала не самостійну цінність, а як найефективніший інструмент ослаблення і, в перспективі, руйнування української держави
Андрій Піонтковський

«Його метою було блокувати європейський вектор розвитку України. І коли він цієї мети досяг залякуванням і підкупом Януковича в листопаді 2013 року, він заспокоївся, подумавши, що задача вирішена, і ні про яку анексії практично він в найближчій перспективі не думав. Все змінила антикримінальна революція на Майдані, кульмінацією якої були події 20-23 лютого, і тоді він зрозумів, що потрібно знищувати українську державу. Тобто, завдання анексії Криму мала не самостійну цінність, а як найефективніший інструмент ослаблення і, в перспективі, руйнування української держави».

Андрій Піонтковський упевнений, що Володимир Путін вирішив розкрити термін початку приготувань до анексії Криму зараз, тому що думки Заходу його не цікавлять.

«Зараз все сказано так нахабно і безсоромно, тому що Меркель не витримала його ядерного шантажу і, схопивши в оберемок Олланда, - як висловився Піонтковський, - кинулася його вмовляти. Він це розцінив як остаточну здачу європейського Заходу».

«Путін західних лідерів зневажає, він завжди їх зневажав. Він трошки напружився після "Великої двадцятки" в Брісбені - коли почалася його реальна ізоляція. Але його нахабно-презирливе ставлення до них виявилося ще в 2008 році, відразу після війни з Грузією», - нагадує Андрій Піонтковський.

Дивіться також: Росія буде готова до війни зі США за 3 роки, але я знаю, як домовитись - Бжезінський

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG