Спеціальні потреби

38 євреїв рятувались від Голокосту в українських печерах


38 євреїв рятувались від Голокосту в українських печерах
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

38 євреїв рятувались від Голокосту в українських печерах

У Сполучених Штатах відбулася прем’єра документального фільму режисера Джанет Тобайас про дивовижний порятунок 38 євреїв, які півтора року прожили у печерах в Україні, рятуючись від фашистів.

Ця історія була забутою протягом 6 десятиліть. Але у 1993-му році американський спелеолог Крис Нікола, досліджуючи печеру «Попова яма» що в Борщівському районі на Тернопільщині виявив там залишки поселення. Пізніше з’ясувалося, що у 1943 році у цій печері жили євреї, поміж яких брати Шулім і Ніссен Штермери, яким сьогодні 92 і 86 років.

Документальна стрічка «Немає місця на землі» розповідає неймовірну історію порятунку п’ятьох єврейських родин - 38 чоловіків, жінок і дітей, які переховувалися від нацистів під землею. І лише у 44-му, коли німецька армія відступила, вони побачили денне світло. Сьогодні вони згадують ці дні немов довгий страшний сон

«Ми просто були щасливі, що нам вдалося вижити, - розповідає Ніссен Штермер. І життя поволі поверталося до норми».

Ми просто були щасливі, що нам вдалося вижити.
Ніссен Штермер
У 2010, режисер Джанет Тобайас взяла Шуліма і Ніссена Штермерів з собою в Україну. І вони, вперше за майже 70 років знову спустилися у цю печеру.

«Я знаю точно де ми …. Давайте вимкнемо світло на хвилинку. Отак краще…»

Ці 38 людей знайшли життя у темряві. І за це їм сьогодні вдячні їхні понад 125 дітей, внуків та правнуків.

В 1946 - 1948 роках у печері переховувались від НКВД члени ОУН-УПА. Пізніше вхід в печеру «Попова яма» був засипаний брудом.
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG