Спеціальні потреби

Порошенко з Путіним опинились по один бік барикад? - оглядачі про офшори


Публікація інформації про офшорні компанії, пов'язані із президентом України Петром Порошенком може мати дестабілізуючий вплив на ситуацію в Україні. Про це пишуть міжнародні оглядачі та експерти. Автори коментарів також відзначають, що Порошенко та Путін несподівано опинились по один бік умовних барикад, ставши фігурантами журналістських розслідувань, присвячених тіньовим схемам можновладців.

Як відомо, напередодні Міжнародний консорціум журналістських розслідувань (ICIJ) опублікував інформацію про офшорні компанії пов'язані, серед іншого, напряму чи опосередковано із лідерами Росії, Україна та Казахстану. Загалом витік до якого отримали доступ журналісти ICIJ та західних видань містить 11.5 мільйонів документів та містить інформацію про понад 214 000 офшорів.

У Кремлі інформацію (документи містять інформацію про мільярдні рахунки друзів президента Росії - прим. ГА) назвали спрямованою проти Росії. В Україні, натомість, стали звучати заклики до імпічменту президента.

"Думаю, що фраза "відкидає будь-які неправомірні дії" стане провідною цього тижня", - охарактеризував наслідки публікації "панамських документів", професор Нью-Йоркського університету та відомий безпековий експерт Марк Ґалеотті.

"Інформація панамських документів про приховування грошей президентом України Порошенком послабить зв'язки з ЄС, але мало кого насправді здивували новини про "шоколадного короля", - твітує Дейв Кітінґ, американський журналіст, який працює у Брюсселі.

"Моторошно думати, що це зробить з і без того нестабільною політичною ситуацією", - пише Ісаак Вебб, колишній дослідник аналітичного центру Carnegie Endowment for International Peace.

"Звинувачення з боку ICIJ/Hromadske проти Порошенка призведуть до Майдану, або імпічменту, або до обох" - твітує журналіст Леонід Рагозін.

Цей журналіст також пожартував, що принаймні з огляду на спільне невдоволення результатами розслідування ICIJ президенти України та Росії могли би піти на створення коаліції.

Витік викрив те, що між лідерами країн пострадянського простору справді більше спільного, ніж здається - вважають деякі коментатори.

"Головне на що вказують панамські документи: "усі" у регіоні використовують компанії-прокладки, щоб ховати гроші: від Назарбаєва до Путіна і Порошенка", - пише редактор видання BNE Бен Аріс.

"Шокін, Кононенко, офшори: чи пішов Порошенко шляхом Ющенка? Час змінити напрям є, але не багато" , - пише журналіст Allgemeine Zeitung Конрад Шуллер.

А редактор американського телеканалу Ей-Бі-Сі Джон Вільямс звернув увагу на те, що головні фігуранти витоку є близькими до США...

"Ті, хто згадуються у витоці документів напряму, ніби з переліку адресатів різдвяних поздоровлень від Білого дому: Макрі (президент Аргентини), Салман (король Саудівської Аравії), Порошенко, Аллаві (колишній прем'єр-міністр Іраку), Шейх Гамад (колишній правитель Катару), Мохаммед бін Наіф(міністр внутрішніх справ Саудівської Аравії)", - твітнув журналіст.

При цьому, не очевидно, чи журналіст мав на увазі, що витік може бути спрямований на те, щоб викрити корумпованість близьких до США лідерів.

Натомість експерт аналітичного центру Atlantic Council Адріан Каратницький заявив, що інформація про тіньові схеми президента України викрила лише... "демагогію його критиків".

"Демагогія ворогів президента Порошенка та його критиків всередині України яскраво проявилась у справі про "скандал" пов'язаний із т.з "Панамськими докментами"... Якщо коротко, можна сказати, що президент, або його радники створили офшорні компанії, але їх не було використано для жодних операцій. Більш того, створення цих податкових структур могло початись до його вступу на посаду президента, можливо навіть раніше, ніж переміг Майдан", - відзначив Каратницький.

Своєрідною відповіддю на цей аргмент можна вважати коментар у Twitter французького журналіста Ґуллівера Краґґа (коментар прямо не пов'язаний із репілкою Каратницького - прим. ГА).

"Законно чи ні, але чи може президент країни, де існує військовий збір, виводити БУДЬ-ЯКІ кошти до офшору? Ні" - пише журналіст.

Оглядачі не оминули увагою і реакцію президента України на першу хвилю скандалу навколо витоку.

Як відомо, Порошенко на своїй сторінці у Facebook заявив, що "ставши Президентом, я відійшов від управління активами, доручивши цю справу відповідним консалтинговим та юридичним компаніям" та очікує, що саме вони дадуть відповіді на питання громадян та преси.

"Порошенко швиденько перевів стрілки на юристів на консультантів", - написав у Twitter журналіст Бі-Бі-Сі Фергал Кін.

"Якщо коротко, то президент України Порошенко відповів на витік документів з Панами: “Це був не я", - пише журналіст The Economist Ноа Шнайдер.

Але якщо реакція президента викликала змішані почуття у деяких оглядачів - інші віддали належне позиції, яку зайняло громадянське суспільство. Реакція громадськості, на думку коментаторів, чітко вказує, що Україна радикально відрізняється від Росії.

"Веселі насмішки, якими українське громадянське суспільство вибухнуло після публікації панамських документів з приводу Порошенка, знову показали, що Україна це не Росія, якщо це раніше не було очевидно", - пише Александр Кларксон, викладч Королівського коледжу у Лондоні.

Дивіться також: Гройсман, чи ні - уряд має припинити годувати олігархів - експерт

Гройсман, чи ні - уряд має припинити годувати олігархів - експерт. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:36 0:00

XS
SM
MD
LG