Спеціальні потреби

Життя і смерть Помпеїв: погляд з Нью-Йорка


Експонати виставки «Відкриття» у Нью-Йорку
Експонати виставки «Відкриття» у Нью-Йорку

Дві тисячі років тому на західному узбережжі Римської імперії (нині територія Італії) процвітало портове місто Помпеї. 20 тисяч людей займалися сільським господарством та торгівлею у підніжжі гори Везувій. Вони виготовляли чудові речі, вшановували своїх богів та насолоджувались вином з виноградників, вирощених на родючій вулканічній землі. Але одного дня 79 року до н.е. усьому прийшов кінець.

Виставка «Відкриття» на Таймс Сквер у Нью-Йорку презентує понад 250 експонатів, знайдених у Помпеях та поблизу міста Геркуланум. До неї ввійшли мозаїки, скульптури, фрески, скляні та глиняні вироби, також вудки та гладіаторські шоломи, жіноча косметика. Зберігся навіть буханець хліба, який виглядає так, наче його щойно витягнули з печі, щоправда, важить він як добрий камінь. Ідеальне збереження цих об’єктів виглядає нереальним, але залишається фактом.

Анімація на великому екрані розповідає всю історію. 24 серпня 79 року до н.е. гора Везувій була на межі виверження. До полудня вулканічний дим виходив у небо і земля почала трястись. Під вечір токсичні випари, смертельна лава та полум’я вийшли на поверхню. Протягом 24 годин місто було поховане під п’ятиметровим шаром пилу та попелу. Дощ перетворив все це у цемент в якому назавжди застигла остання година помпейців.

«Це була надзвичайна руйнація, яка за іронією долі зберегла той шмат життя, про який ми б ніколи не дізналися», – розповідає Крістін Ромейз, консультант куратора виставки «Відкриття» на Таймс Свкер.

Вона каже, що ця виставка резонансна в тому плані, що тут чітко представлений людський фактор в античному світі, чого не побачиш у жодному музеї. Античні Помпеї мали багате та жваве вуличне життя з ресторанами, винними барами, пекарнями, продуктовими магазинами та щонайменше 40 домами розпусти для обслуговування різних класів населення – від багатіїв до рабів. Кімнату одного з борделів представлено на виставці, щоправда подалі від малолітніх відвідувачів, які малоймовірно туди заглянуть.

Помпейці полюбляли еротичний гумор та мистецтво – скульптури та фрески, які у сучасному світі зарахували б до порнографії. Джудіт Гарріс, авторка «Пробудження Помпеїв» розповідає, що Помпеї були меркантильним містом любовних насолод, яке було розташоване у гирлі річки та поблизу моря, щось на зразок Нового Орлеану в наш час. Вздовж берегової лінії був курорт з добре доглянутими домами. Жителі Помпеїв були багатими власниками міських будинків, займалися торгівлею, були капітанами кораблів та банкірами.

Середньостатистичні помпейці жили у будинку для кількох сімей (багатоквартирках), тоді як багатші мали власні доми, часто з водопровідною системою та джакузі. Більшість з них буди двоповерховими з красивим дизайном.

«Багатші доми оздоблювали мозаїками та фресками, – розповідає Гарріс – Приміщення для прислуги були значно простішими. Вони мали лише рослинний орнамент. Але вся поверхня була розмальованою».

Життя і смерть Помпеїв: погляд з Нью-Йорка
Життя і смерть Помпеїв: погляд з Нью-Йорка
Яскраві кольори виставки уриваються раптово й переходять у чорну кімнату, де розкидані тіла людей-примар та тварин, які загинули того серпневого дня. Їх відібрали серед інших тіл, знищених руйнівним попелом. Крістін Ромейз розповідає, що знайдено лише понад 1,100 таких рештків з міста з 20-тисячним населенням.

«Це приковані раби та собаки, які не могли втекти, – каже Ромнейз – Це одне з пояснень чому вони не могли втекти».

Сьогодні понад три мільйони людей живе біля гори Везувій, яка досі вважається одним з найнебезпечніших вулканів світу.

Виставка «Відкриття» на Таймс Свер містить також найновішу інформацію про недавнє виверження 1994-го року. Щоправда, це була лише тінь вулкану, який поглинув ціле місто понад дві тисячі років тому. Виставка триватиме до вересня. Її вдалося організувати завдяки італійському уряду та Нью-Йорською розважальною компанією «Ранінг Сабвей Продакшн». Певна сума з проведення виставки піде на збереження історичної пам’ятки.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG