Спеціальні потреби

Вирок Філіпчуку – боротьба з корупцією чи черговий етап політрепресій?


Колишній міністр Георгій Філіпчук - жертва боротьби за шельф Чорного моря?
Колишній міністр Георгій Філіпчук - жертва боротьби за шельф Чорного моря?

Засудження колишнього міністра охорони довкілля Георгія Філіпчука є черговим етапом політичних репресій з боку чинної влади.
Про це мовиться в заяві партії «Батьківщина», оприлюдненій у п’ятницю.


Як сказано в заяві, «тепер Георгій Філіпчук долучився до Юлії Тимошенко, Юрія Луценка і поповнив лави політичних в’язнів. Янукович вчергове продемонстрував, що розбудовує авторитарний режим».

Засудження екс-міністра уряду Тимошенко у «Батьківщині» назвали також помстою президента за справу «Венко».

«Для нас цілком очевидно, що член нашої партії, академік Георгій Георгійович Філіпчук отримав три роки ув’язнення лише за те, що намагався захистити державну власність від банди Януковича. Саме Філіпчук, як профільний міністр, боровся в судах за шельф Чорного моря, який за безцінь відбирала в держави компанія «Венко», пов’язана з Януковичем», – наголошується в заяві.

«Це банальна помста за перешкоджання отриманню надприбутків», – стверджує «Батьківщина».

Вирок Георгію Філіпчуку – три роки позбавлення волі – Солом’янський райсуд Києва виніс у четвер 5 квітня. Екс-міністра засудили за тією ж сумнозвісною статтею 365 КК «про перевищення влади і службових повноважень», за якою сидять Тимошенко і Луценко. Обвинувачення будувалося на вартості юридичних послуг, наданих Мінприроди юридичною компанією Astapov Lawyers. Компанія надавала міністерству юридичні послуги під час розгляду спору між урядом України і компанією Vanсo Prykerchenska LTD. І, як стверджували на суді представники Генпрокуратури, за одні й ті самі послуги відомство Філіпчука заплатило юристам двічі.

Натомість адвокат екс-міністра Микола Шупеня назвав звинувачення «повним абсурдом» та пообіцяв подати апеляцію на вирок. Як він повідомив журналістам, захист навів суду вичерпні докази того, що Філіпчук діяв у межах чинного законодавства. Шупеня наголосив також, що його підзахисний, укладаючи угоди про юридичну допомогу в справі Vanсo, виконував доручення Кабміну і особисто екс-прем’єра Юлії Тимошенко.

Як відомо, у 2007 році, за часів прем’єр-міністра Віктора Януковича, компанія Vanсo International LTD підписала угоду з урядом України про розробку континентального шельфу Чорного моря. Пізніше, коли прем’єром стала Юлія Тимошенко, її уряд вирішив розірвати угоду. Це й було зроблено навесні 2008 року за юридичного сприяння фірми Astapov Lawyers. Як тоді заявляла прем’єр, державі Україна повернено з приватних рук континентальний шельф Чорного моря. Водночас її опоненти стверджували, що рішення Кабміну позбавити Vanco (часткою власності в якій володіє депутат-регіонал Рінат Ахметов) права розробляти шельф Чорного моря було продиктоване комерційними інтересами груп, близьких до самої Тимошенко. Згодом, однак, Тимошенко позбулася посади, а компанія Vanсo у Стокгольмському арбітражі відсудила назад своє право видобувати нафту і газ на родовищах чорноморського шельфу.

13 грудня 2010 року Генпрокуратура звинуватила екс-міністра Георгія Філіпчука у незаконному перерахуванні грошей компанії Astapov Lawyers, яка надавала юридичне сприяння урядові Тимошенко у розірванні угоди з Vanсo.

Тоді ж екс-міністра заарештували, але за кілька місяців, у квітні 2011-го, відпустили на підписку про невиїзд. У четвер 5 квітня, після оголошення вироку, Георгія Філіпчука із зали Солом’янського райсуду було доправлено до Лук’янівського СІЗО.

На засудження екс-міністра уряду Тимошенко уже відреагували в Європі. Як заявила депутат Бундестаґу ФРН, член Моніторингового комітету ПАРЄ Віола фон Крамон, «вирок, винесений Георгію Філіпчуку, підтверджує існування політично вмотивованого правосуддя в Україні».

XS
SM
MD
LG