Спеціальні потреби

Мільйон доларів "єврейського нобеля" отримає скрипаль із поліомієлітом Іцхак Перлман


Всупереч недузі: Дивовижна історія боротьби скрипаля Перлмана з поліомієлітом. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:47 0:00

Недуга відібрала у нього можливість самостійно рухатися, утім не вплинула на майстерність його рук.

Мільйон доларів «єврейського Нобеля» отримає один з найвідоміших скрипалів нашого часу Іцхак Перлман –– 23 червня у Ізраїлі. Цю премію йому присудили наприкінці минулого року, тепер же - офіційна церемонія та передача коштів. Частину із мільйона скрипаль має намір направити на ініціативи із боротьби з поліомієлітом, так як із чотирирічного віку страждає цією хворобою.

Він закінчив всесвітньо відому музичну школу Джуліарда в Нью-Йорку, отримав 16 нагород Греммі, Медаль Свободи від президента США, Національну медаль за досягнення у мистецтві. Тепер до цього послужного списку додалась ще й найвища єврейська нагорода Genesis Prize або так званий «єврейська нобелівська премія».

Але більшим випробуванням ніж отримати всі ці почесті та нагороди, пригадує народжений в Ізраїлі музикант, для нього було перебороти виснажливу і небезпечну хворобу, що вразила його у чотирирічному віці.

«Одного дня я стояв на моєму ліжку у Тель-Авіві, і раптом відчув себе трохи стомленим, змушений був присісти. Ви ж розумієте, мені було лише 4 роки – я усюди ганяв на велосипедах– І раптом, я відчув, що вже не можу цього робити», - розповідає скрипаль Іцхак Перлман.

Перлман заразився поліомієлітом ще до того, як була створена вакцина від цієї хвороби. Недуга відібрала у нього можливість самостійно рухатися, утім не вплинула на майстерність його рук. Свою славу у світі класичної музики він використовує аби остаточно викорінити хворобу.

«Одна з історій життя, яка є трагічна і комічна одночасно, те, що у світі досі існує поліомієліт, попри те, що вакцина стала доступною», - не перестає дивуватись музикант.

Керол Пандак очолює програму «Поліо Млюс» у громадській організації «Ротарі Інтернешнл», покликану зупинити поліомієліт в країнах, де він ще присутній. «Проблема в тому, що якщо десь з’являється поліомієліт, усі діти в цьому районі наражаються на ризик», - каже вона.

На сьогодні країнами, де передається поліомієліт, лишаються Пакистан та Афганістан. Торік спалахи були зафіксовані також у Сирії та в Україні. В Україні фахівці ВООЗ закрили статус поліо-спалаху, але зауважують - небезпека нового спалаху дуже висока. Щоб повністю позбутися поліомієліту, потрібні мільйони доз вакцин щороку та бажання батьків щеплювати своїх дітей. Ці зусилля мусять бути глобальними

«Щоб вийти на нульовий рівень захворювання, щороку треба імунізовувати 300 – 400 мільйонів дітей. Десь 800 мільйонів доларів витрачається щороку на глобальне викорінення поліомієліту», - розповідає активістка у боротьбі з поліо-вірусом.

Благодійники сподіваються зібрати кошти шляхом активної кампанії збору пожертв до якої залучають відомих людей, поміж яких Іцхак Перлман.

«Очевидно, його участь в кампанії допомагає досягнути нашої мети, привернути увагу людей до факту, що хоча поліомієліт у нас викорінили багато років тому, він лишається серйозною загрозою в інших частинах світу», - розповів «Голосу Америки» Джон Остерланд, генеральний менеджер «Ротарі Інтернешнл».

Щоб побороти проблему, з якою він був не міг боротися в дитинстві, Перлман використовує те, що він знає накраще – музику.

Всесвітньо відомий скрипаль Іцхак Перлман не розуміє батьків, які відмовляються від вакцинації своїх дітей: «Люди знають, що я досяг успішної кар'єри незважаючи на поліомієліт. Але це не те, що я намагаюся підкреслити. Мене турбує, чому хтось і зараз має через подібне проходити, якщо у нас вже є вакцина від поліо?».

Вакцина, переконані фахівці, працює. Якщо у 88 році у світі нараховувалось 350 тисяч випадків поліомієліту, то у 2010 – їх лишилось лише тисяча. Утім за словами спеціалістів, якщо не вакцинувати усіх дітей, хвороба може повернутися, Як це, наприклад, сталося в Україні у 2015-му.

Дивіться також: Комахи-переносники вірусу Зіка можуть бути і в Україні

Комахи-переносники вірусу Зіка можуть бути і в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:00 0:00

XS
SM
MD
LG