Спеціальні потреби

Звідки поліомієліт прийшов в Україну - розповіли журналістам "Голосу Америки"


Ось, що треба знати батькам про вакцинацію від поліомієліту. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:47 0:00

A firefighter extinguishes a fire at Kandawgyi Palace hotel in Yangon, Myanmar. One person died in a pre-dawn blaze that tore through a teakwood hotel popular with foreign visitors to the country's main city.

В Україні почалось масове щеплення дітей від поліомієліту. Цьому передували два скандали у сфері Міністерства охорони здоров’я: на Закарпатті виявили два випадки тимчасового паралічу дітей, що є першим сигналом хвороби. Пізніше у медіа з’явилась інформація, що вакцина від поліомієліту, яка до України надійшла з Канади, нібито прострочена. Отже, наскільки зараз безпечно вакцинувати дитину від поліомієліту.

Матір двох дівчаток – киянка. Її діти не вакциновані від поліомієліту. Вона каже:

«Я боюся, що дуже низька якість вакцини, і це позначиться на здоров’ї».

В Україні цього року від поліомієліту було щеплено лише 14% з майже трьох мільйонів дітей, які підпадали під вакцинацію. Вакцина – це той самий вірус поліо, але дуже низької дози. Організм дитини не заражається хворобою, а вчиться боротися з нею. Професор з інфекційних захворювань Ейлін Марті з Міжнародного університету Флориди називає вакцину вчителем для організму:

«Є три основні типи вірусу поліомієліту: перший, другий і третій. Як вакцину можна давати людині кожен тип вірусу окремо, а можна давати вакцину з двох або трьох типів одночасно. Вони модифіковані і дуже слабкі, і не повинні викликати хворобу».

Але що тоді трапилось в Україні? Звідки з’явився так званий мутований вірус, який виявили цього літа у дітей на Закарпатті?

Професор Ейлін Марті пояснює:

Є три основні типи вірусу поліомієліту: перший, другий і третій
Ейлін Марті

«Коли людина крапельним шляхом приймає вірус, щоб захистити себе від інфекції, він проходить через організм і виходить з нього, як будь-яка їжа, через фекалії. Не щеплена дитина отримує вакцину – і це корисно, але проблема в тому, що, проходячи через багатьох людей, цей вірус змінюється, відбувається мутація і хвороба може вразити тих, хто не отримав щеплення».

Ейлін Марті – координатор групи швидкого реагування у світі, яка, серед іншого, підпорядковується Світовій організації охорони здоров’я. За її словами, діти в Україні були заражені вірусом першого типу вакцини від поліомієліту. Її могли дати комусь кілька років тому крапельним шляхом, ця слабка доза вірусу пройшла через багатьох людей, за цей час перетворилась на значно сильніший вірус, настільки сильний, що невакцинована дитина зі слабким імунітетом могла захворіти. За словами професор Марті, цей вірус швидше всього вже вийшов за межі Закарпаття, утім зупинити його ще не пізно.

Говорить головний позаштатний дитячий імунолог Федір Лапій з Києва:

«Ми повинні провести вакцинацію, щоб зупинити циркуляцію вакциноспорідненого мутованого вірусу поліомієліту. Ми почали в Києві і в інших регіонах України перший тур вакцинації».

Щоб повністю захистити від поліомієліту, дитину необхідно вакцинувати тричі. А щоб позбутися вірусу, який уже гуляє українськими вулицями, необхідно вакцинувати принаймні 90-95% дітей. У перший день масової вакцинації в Україні Ігор Перегінець привів на щеплення свого дворічного сина. Маленький Матей має усі планові щеплення, але зараз йому потрібен додатковий захист, – каже тато, заступник міністра охорони здоров’я України:

«Поліомієліт невиліковний, єдиним профілактичним засобом є вакцинація. Тому сьогодні ми закликаємо всіх батьків відповідально поставитися до здоров’я своїх дітей і прийти в поліклініки, які забезпечені вакцинами, які нам надав Дитячий фонд ООН ЮНІСЕФ за фінансової підтримки уряду Канади».

Ми повинні провести вакцинацію, щоб зупинити циркуляцію вакциноспорідненого мутованого вірусу поліомієліту
Федір Лапій

Посадовці запевняють: українських дітей щеплюватимуть лише якісною вакциною. У першому турі – французькою, у другому-третьому турах – канадською.

Ігор Перегінець, заступник міністра охорони здоров’я України, каже:

«Перший тур імунізації, який почався в Україні, відбувається вакциною, яка була поставлена в Україну три тижні тому, яка була транспортована при збереженні холодового ланцюга при температурному режимі 2.8 градуса і відразу була розвезена в регіони після того, як була доставлена в Україну три тижні тому. Та вакцина, яка була поставлена в середині травня і яка зберігається, відповідно до рекомендацій виробника, при температурному режимі мінус 20, зберігається далі на складах «Укрвакцини», і вона буде використана в другому або третьому турі імунізації після того як ми, щоб уникнути будь-яких спекуляцій та інсинуацій, звернемося до виробника Санофі Пастер, щоб ту вакцину, яка вже знаходиться в Україні, підтвердили її безпечність і ефективність».

За словами урядовців, лікарі запрошуватимуть на вакцинацію батьків, у кого є діти від двох місяців до шести років, незалежно, чи вони були раніше вакциновані, чи ні.

Головний позаштатний дитячий імунолог Федір Лапій з Києва пояснює:

«Вакцинація є добровільною. Вакцинація проводиться лише після оформлення інформованої згоди. Батьки у разі згоди мають поставити підпис».

Двоє дітей, у яких виявили мутований вірус на Закарпатті, не обов’язково хворі на поліомієліт, – кажуть фахівці.

Таку думку, серед іншого, висловлює голова Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк:

«Такі легкі форми паралічу, вони можливо були пов’язані з тими шматочками вірусу, які циркулюють у кожної третьої людини, яка колись була вакцинована. Більшість фахівців вважають, що це не спалах».

Вакцинація є добровільною. Вакцинація проводиться лише після оформлення інформованої згоди. Батьки у разі згоди мають поставити підпис
Федір Лапій

Ейлін Марті погоджується – говорити, що в Україні знайшли поліомієліт зарано, – каже вона. І у дітей із Закарпаття ще є шанс:

«Цих заражених дітей вже трохи пізно вакцинувати, бо їхні тіла вже виробляють імунітет до цього мутованого вірусу. Утім існують інші типи вірусів поліомієліту – не лише перший, який мутував в Україні і створює міні-спалахи хвороби. Цих дітей потрібно вакцинувати іншими типами вірусу».

Утім навіть якщо ці діти виявляються хворими на поліомієліт, ставити крапку на них не варто.

Франклін Рузвельт був обранийпрезидентом США у 1932 році, будучи хворим на поліомієліт. На інвалідному візку він обіймав президентську посаду три терміни – найдовше в американській історії.

Дивіться також: Українських лікарів навчають медицини катастроф

Українських лікарів навчають медицини катастроф. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:42 0:00

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

XS
SM
MD
LG