Спеціальні потреби

Чому імперське бачення веде до війни та що собою являє українська нація - Гарвардський історик


Що саме американці забов'язані зрозуміти про українців, пояснив гарвардський історик. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:46 0:00

Протягом останніх двох років Україна, яка до того була відома хиба що Чорнобилем та видатними спортсменами, залишалася на шпальтах світових ЗМІ. Це породило інтерес до української історії: хто такі українці? Чи говорять вони однією мовою з росіянами та чи мають вони спільну історію? На ці питання в своїй книзі «Брама Європи: Історія України» відповів професор української історії Гарвардського університету Сергій Плохій.

Чимало американських фахівців в уряді, розвідувальних управліннях та в аналітичних центрах, які опікуються Україною, спеціалізуються на Росії.

«Більшість студентів, якщо вони беруть якісь курси з історії Східної Європи, то це російські курси. І традиція, яка сформована тут в російській історії, сформована російською імміграцією, переважно післявоєнного періоду», - пояснив «Голосу Америки» Плохій, говорячи, чому він взявся за написання цієї книги.

Не бракує помилкових оцінок і в американській пресі, каже він:

«Дуже багато було, як на мою думку, помилкових оцінок, якихось історичних паралелей, алюзій так далі. Я зрозумів, що прийшов час просто відсунути всі свої інші проекти і зробити цю книжку».

По суті ця книга намагається відповісти на всі питання, які з’явилися в новинах про події в України за останні 2 роки
Сергій Плохій, історик Гарвадського університету

Книга «Брама Європи» на 400 сторінках охоплює історію України за 2500 років – від Геродота і до анексії Криму.

«Книга - дуже сучасна в плані питань. У ній я написав про політику, геополітику, культурну та етнічну ідентичність, міжнародні відносини і так далі. По суті ця книжка намагається відповісти на всі питання, які з’явилися в новинах про події в України за останні 2 роки», – розповів він на лекції в Інституті Кенана.

Одне з них: чому відмова від Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом викликала таку реакцію в Україні? Для чого українцям вмирати за Європу?

«Європа для України дуже важлива як сама по собі, так і як противага Росії та Російській імперії. Незалежність України завжди була в геополітичному контексті, в якому два полюса – Росія та Європа. Європа для українців набагато більше, ніж просто Європа, з її перевагами, проблемами, Європейським Союзом чи без Європейського Союзу. Це те, що сидить глибоко в історії українців, їхній самоідентифікації як окремої нації», - пояснив він на лекції.

Різне розуміння історії Україною та Росією та її політизація відіграє величезну роль в подіях останніх років. Під час саміту НАТО в Бухаресті в 2008-му році Президент Росії Володимир Путін заявив тогочасному президенту США Джорджу Бушу, що Україна – це навіть не держава: частина її територій – Східна Європа, а інша частина - подарована росіянами. Вже тоді Путін погрожував забрати Крим та Східну Україну, якщо Україні наддадуть План дій щодо членства в НАТО.

Думка про відсутність в українців власної національної ідентичності, говорить Плохій, має глибоку традицію в російській історіографії. І саме вона спонукала мешканців Москви і Сибіру їхати на Донбас та розв’язувати там війну.

Мобілізація на Донбасі і в Росії відбувалася на ідеях величі російського народу.
Сергій Плохій, історик Гарвадського університету

«Гіркін та інші люди приїхали на Донбас не лише тому, що Путін так хотів. У них були свої плани. Для них це була не лише битва з Україною, а боротьба за російські цінності, боротьба Руського миру з декадентським Заходом. Мобілізація на Донбасі і в Росії відбувалася на ідеях величі російського народу. Це стара імперіалістична ідея, яка має ще дореволюційне походження, згідно з якою російська нація – це не лише сьогоднішні росіяни, а також, і українці і білоруси», - пояснює Плохій.

Це – імперське бачення, говорить історик, згідно з яким лише імперії, держави, які існували у власних кордонах протягом тривалого часу, мають право на історичну легітимність та участь у міжнародних процесах. Але ж більшість сучасних країн утворилися зовсім по-іншому, чимало з них – на уламках колишніх імперій, каже Плохій.

«Кордони сьогоднішніх країн більш-менш базуються на кордонах, які накреслили лінгвісти, етнографи 20-го століття. Так зростали сучасні нації, такі як Німеччина чи Італія. Українська історія - дуже європейська історія».

Українська нація продовжує формуватися і сьогодні. Плохій не бачить нічого дивного в тому, що захищати українську незалежність на фронт йдуть не лише українці, а і етнічні росіяни та представники інших національностей. Сучасна українська ідентичність – політична по своїй суті, вона не базується на етнічній ексклюзивності, пише він у своїй книзі. Саме в багатокультурній та багатоетнічній природі української нації полягає її сила, переконаний історик.

Кордони сьогоднішніх країн більш-менш базуються на кордонах, які накреслили лінгвісти, етнографи 20-го століття. Українська історія - дуже європейська історія
Сергій Плохій, історик Гарвадського університету

Плохій сподівається, що американські університети замовляють його книгу та майбутні фахівці та усі, хто цікавиться історією регіону, зможуть подивитися на неї під іншим кутом. А ті, хто був присутній на лекції, вже відкрили для себе чимало нового.

«Я не багато знала про історію України. Ми її вивчали як російську історію. Також було цікаво послухати про те, як Катерина Друга будувала імперію», - говорить працівниця Американської історичної асоціації Стефані Кінгслі.

«Він говорив про український народ, історію, яка бере свої витоки з Київської Русі. Це важливий фактор. Кілька націй вважають, що походять з Київської Русі, але її центром був саме Київ і українці мають доступ до власної історії. Лише тому, що Катерина Друга забрала назву Русь у вісімдесятих роках 18 століття, не означає, що історія Київської Русі тепер належить Росії», - зробив висновок з почутого вашингтонський юрист Джеральд Лоренц.

Ідентичність обох націй – росіян та українців – продовжує формуватися. Зіткнення цих процесів відбувається під час цієї кризи.
Пол Голінгсворф, аналітик компанії British Petroleum

«Не можливо зрозуміти українську кризу, якщо ти не розумієш її корені з усіх боків – не лише українського, а і з російського. Росіяни мають зрозуміти, хто вони, якою є їхня історія. Українці мають зрозуміти свою історію. Ідентичність обох націй – росіян та українців – продовжує формуватися. Зіткнення цих процесів відбувається під час цієї кризи», - підсумував «Голосу Америки» аналітик компанії British Petroleum Пол Голінгсворф.

Дивиться також: Яценюк, міністри розповіли про очікування від 2016-го.

Яценюк, міністри розказали про очікування від 2016-го року. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Старша редакторка Української служби «Голосу Америки», ведуча, журналістка і продюсерка. Цікавиться політикою, відносинами України-США, соціальними питаннями та медициною, але найбільш любить розповісти гарну людську історію. Робить включення із місця подій, запускає нові проекти та програми, із 2017 року редагує та регулярно дописує до рубрики «Блоги» на веб-сайті служби. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» (1+1). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс). Мама сина.

Відео - найголовніше

Антитерористична операція у Нагірному Карабасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00
XS
SM
MD
LG