Спеціальні потреби

Опозиція визначилася «що робити та з ким це робити» – цим і братимуть виборця


Юлія Тимошенко, Арсеній Яценюк, Анатолій Гриценко, Олександр Турчинов та Юрій Луценко – так виглядає перша п’ятірка списку кандидатів у депутати від об’єднаної опозиції. Утім, якщо через судимість Юлії Тимошенко та Юрія Луценка Центрвиборчком не зареєструє їх кандидатур, то список зміститься, і першим номером стане лідер партії «Фронт змін» Арсеній Яценюк.

Свій з’їзд представники партій, що входять до об’єднаної опозиції «Батьківщина» розпочали о 8 ранку в понеділок. Перший заступник голови «Батьківщини» Олександр Турчинов привітав делегатів з трибуни, виголосивши: «Слава Україні!» На що учасники з’їзду завзято відповідали: «Героям слава!».

Після вступного слова та виступу Арсенія Яценюка, Турчинов за трохи більше ніж чверть години оприлюднив імена 190 кандидатів у мажоритарних округах та 225-ти кандидатів партійного списку. До другої п’ятірки увійшли В’ячеслав Кириленко, Григорій Немиря, Сергій Соболєв, Борис Тарасюк, Микола Томенко. Також 18-тим номером у список до Верховної ради включили дружину колишнього міністра внутрішніх справ Ірину Луценко.

«Він з цим рішенням погодився. Спочатку була дилема - Сергій (брат Юрія Луценка – VOA) чи я… мабуть, чоловік побачив мої дії позитивними», – сказала Ірина Луценко, коментуючи свою нову політичну роль. «Він прекрасно розуміє, що його ніхто на сьогодні не випустить, але боротися не припиняє. Він дуже багато працює, багато читає та пише багато статей», – сказала пані Луценко, відповідаючи на запитання про ув’язнення свого чоловіка Юрія Луценка.

11-тим номером у списку опозиціонерів став гендиректор телеканалу ТВі Микола Княжицький, Олександра Кужель – 22, Леся Оробець – 26, Геннадій Москаль – 32, Андрій Шевченко – 33. Хоча делегати з’їзду не були наперед ознайомлені зі списком депутатів, всі одноголосно його підтримали.

Чим опозиція братиме виборця

Особливість цьогорічної передвиборчої кампанії у тому, що опозиції доведеться боротися за виборця без двох своїх чи не найбільш рейтингових представників – Юлії Тимошенко та Юрія Луценка. І поки політичні експерти та юристи міркують над тим, чи може це поставити під сумнів легітимність виборів загалом, в опозиційному таборі розраховують, як це може вплинути на їх підтримку виборцями.

«Ми визнаємо, що опозиція ішла би на вибори значно сильнішою, якби Юлія Тимошенко була у нас головною. Ми визнаємо її лідером, і вона багато робить навіть знаходячись за ґратами. Звичайно, з нею опозиція була б сильнішою», – сказав Голосу Америки дев’ятий номер у списку кандидатів від об’єднаної опозиції Борис Тарасюк.

За виборців опозиція буде боротися своєю програмою, яка «змінить життя українців на краще». За словами голови об’єднаної опозиції «Батьківщина» Арсенія Яценюка, у разі перемоги на виборах та створення більшості у парламенті, першочерговим кроком буде прийняття 80-ти законів. Серед них – про механізм відкликання депутатів парламенту, про неприпустимість голосування за іншого депутата та контроль над президентом і можливість його імпічменту.

«Українська політична система буде радикально змінена», – сказав під час свого виступу перед делегатами з’їзду Яценюк.

Відповідаючи на запитання Голосу Америки про те, чому не було зроблено нічого з ново обіцяного раніше, коли представники сьогоднішньої опозиції були при владі, 33-й у списку кандидатів від об’єднаної опозиції Андрій Шевченко сказав, що цього разу – це приклад роботи над помилками.

«У нас немає стійкої більшості з осені 2008 року, уряд Тимошенко працював без підтримки парламентської більшості. Змістовні речі, про які ми зараз говоримо – це те, з чим ми недопрацювали раніше, і те, чого люди дуже хочуть. В тому числі це також робота над помилками».
Особливість цьогорічної передвиборчої кампанії у тому, що опозиції доведеться боротися за виборця без двох своїх чи не найбільш рейтингових представників – Юлії Тимошенко та Юрія Луценка.

Оскільки сьогодні тільки офіційно стартувала передвиборча кампанія, і про можливі порушення говорити ще зарано, проте в опозиційному штабі готуються до заходів попередження фальсифікації. Так, за словами Тарасюка, вже налагоджуються контакти з міжнародними недержавними організаціями, які мобілізують спостерігачів.

«Ми працюємо для того, щоб кількість міжнародних спостерігачів була не меншою, ніж на другому етапі виборів 2004 року, тобто 13 тисяч осіб», – сказав у коментарі Голосу Америки Тарасюк. «Якщо парламентські вибори пройдуть з численними порушеннями, буде поставлене питання про легітимність Верховної ради, як це було по відношенню до парламенту Білорусі».
XS
SM
MD
LG