Спеціальні потреби

Янукович послухав Путіна і вніс на ратифікацію «вільну торгівлю» з СНД


З ратифікацією угоди, яку прем’єр Азаров підписав у Санкт-Петербурзі ще у жовтні минулого року, Україна зволікала довго. І ось увімкнула зелене світло – після недавньої зустрічі двох президентів у Криму. 12 липня президент Путін у розмові зі своїм українським колегою висловив побажання, щоб Україна якнайшвидше ратифікувала угоду про зону вільної торгівлі в рамках СНД. Менш ніж за два тижні, 24 липня, президент Янукович подав угоду на ратифікацію в парламент.

Про те, що глава держави вніс документ до Верховної Ради, повідомила у вівторок прес-секретар Януковича Дарія Чепак. Як вона зауважила, з часом ратифікації визначатимуться самі парламентарі. Можливо, «вільну торгівлю» з СНД ратифікують восени, на наступній сесії. А можливо, розглянуть уже зараз - на позачерговій сесії, призначеній на 31 липня.

Текст внесеного президентом законопроекту «Про ратифікацію договору про зону вільної торгівлі» ще не оприлюднений. Відтак експерти поки не поспішають з висновками, наскільки вигідним може виявитись цей договір для України.
Насправді це тільки називається «зоною вільної торгівлі». Взагалі, якщо взяти нормальні типові договори про зони вільної торгівлі, то вони не можуть перешкодити країні брати участь в якихось інших економічних об’єднаннях».
Володимир Горбач, політолог

Політологи нагадують, що Україна недарма тягнула з його ратифікацією. Коли Микола Азаров підписав документ у Санкт-Петербурзі у жовтні 2011 року, в експертних колах точилися розмови про те, що російська сторона повелася не вельми коректно. Формулювання в остаточному тексті, який запропонували на підпис українському прем’єрові, підмінили, не питаючи згоди української сторони.

Україна не стала робити з цього офіційного скандалу, а спробувала натомість, уже після підписання, узгодити спірні моменти у робочому порядку. Від того, чи вдалося це зробити, й залежатиме оцінка договору з погляду його вигідності чи невигідності для України, – каже експерт Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач.

«Тут напрошується два можливих висновки. Або російська сторона, після наполягань української сторони, пішла назустріч, і тепер Україна дозволяє собі все це ратифікувати (бо на неї дивляться й інші партнери по СНД). Або ж, українська сторона просто погодилась на російську редакцію. І це означає, що ратифікація договору є ціною отого «покращення відносин», про яке говорили перед зустріччю Януковича з Путіним в Криму. Можливо, це і є плата з боку України», – сказав Горбач Голосу Америки.

А відповідаючи на запитання про те, чи може угода про зону вільної торгівлі в рамках СНД перешкодити європейській інтеграції України, експерт зауважив:

«Насправді це тільки називається «зоною вільної торгівлі». Взагалі, якщо взяти нормальні типові договори про зони вільної торгівлі, то вони не можуть перешкодити країні брати участь в якихось інших економічних об’єднаннях. ЗВТ це первинний, найпримітивніший формат економічного інтеграційного об’єднання. І якби це була нормальна зона вільної торгівлі, то вона би не перешкоджала європейській інтеграції, нашій угоді про асоціацію з Євросоюзом. Але враховуючи, що в угоді про вільну торгівлю з СНД ідеться не стільки про вільну торгівлю, скільки про вилучення з вільної торгівлі, то це не зовсім нормальна угода. І якщо там містяться пункти про обов’язковий арбітражний суд у Санкт-Петербургу, про централізоване економічне регулювання, то зона вільної торгівлі тут ні до чого. Це глибша інтеграція, яка дає серйозні важелі для російського контролю. І це вже заходить у суперечність з нашим прагненням інтеграції на Захід», – сказав політолог.

Нагадаємо: 18 жовтня 2011 року прем’єр-міністри країн Співдружності незалежних держав підписали угоду про ЗВТ в рамках СНД. Договір не підписали Азербайджан, Туркменистан і Узбекистан. Підписавши документ, Україна висловлювала зауваження до угоди (які стосуються нерівних умов запровадження торговельних обмежень) і заявляла, що не готова її ратифікувати.

Нагадаємо також, що 19 липня у Брюсселі Україна парафувала угоду про зону вільної торгівлі з Євросоюзом. В українському уряді прогнозують, що угода про ЗВТ з ЄС може бути підписана до кінця 2012 року.

Відео - найголовніше

Мистецтво про непереможну силу жінки. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:27 0:00
XS
SM
MD
LG