Спеціальні потреби

Українська опозиція: “Без персонального голосування в парламенті не буде ефективної роботи”


Верховна рада знову на канікулах. Політичні сили мають час, щоб підбити перші підсумки роботи нового парламенту. Один із спільних висновків опозиції: без персонального голосування депутатів Рада не буде працювати ефективно.

Як приклад чергового порушення Конституції, один із лідерів “Батьківщини”, голова комітету з питань свободи слова та інформації Микола Томенко наводить останнє голосування за голову Національного банку України Ігоря Соркіна.

“За Соркіна проголосувала 231 особа. Ми переглянули письмову реєстрацію за той день. Мені можуть сказати, що хтось прийшов на засідання пізніше і не встиг зареєструватися. Але це може бути радше виключенням із правил. Наш аналіз показує, що 22 депутати з Партії регіонів, які не були зареєстровані, проголосували за Соркіна. І це ми ще не аналізували позафракційних депутатів”, – повідомив Микола Томенко під час прес-конференції.

На думку політика, найефективніше було б виконувати закон про поіменне голосування, який був прийнятий парламентом минулого скликання та підписаний президентом. Втім, за словами Томенка, провладна партія відмовляється виконувати Конституцію та закон, за який сама голосувала.

В “УДАРі” обіцяють, якщо “піанізм” у парламенті триватиме, то партія висловить політичну недовіру спікеру.

“УДАР” з початку нової сесії контролюватиме письмову реєстрацію депутатів перед початком засідань. Спікер повинен оголошувати імена депутатів, які відсутні, а їхні картки треба блокувати. Якщо практика “піанізму” у Верховній раді триватиме, ми будемо ставити питання про висловлення недовіри голові парламенту”, – заявив голова фракції Віталій Кличко.

У провладній партії натомість визнають, що через великий об’єм роботи депутати не встигають перебувати всюди. Це “практично неможливо” – пояснює голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов. Він зазначає, що останнім часом Партія регіонів “значно підтягнула дисципліну”, але “вирішити цю ситуацію революційним шляхом неможливо”.

За словами Єфремова, які цитує прес-служба партії, українська система голосування у парламенті унікальна, коли в інших країнах депутати можуть голосувати зі своєї електронної адреси. “Є країни, де депутати голосують зі своєї електронної адреси, є країни, де голосують, передаючи відповідне доручення іншій особі, тим самим отримуючи більшість голосів”, – заявив Олександр Єфремов.
“УДАР” з початку нової сесії контролюватиме письмову реєстрацію депутатів перед початком засідань. Спікер повинен оголошувати імена депутатів, які відсутні, а їхні картки треба блокувати. Якщо практика “піанізму” у Верховній раді триватиме, ми будемо ставити питання про висловлення недовіри голові парламенту”.
Віталій Кличко, голова фракції «УДАР»

На закиди про неефективність щодо відсутності персонального голосування, провладна більшість критикує періодичні демарші опозиції, коли ті залишають сесійну залу в знак протесту. Із таким методом боротьби не погоджується і представник “Батьківщини” Микола Томенко. Але поки що він на стороні меншості серед своїх колег.

“Я завжди був проти того, щоб опозиція покидала сесійну залу. Я залишаюся в тій позиції, що вихід із зали на знак протесту – це, м’яко кажучи, неефективна і неправильна практика. Поки що я залишаюся в меншості”, – відповідає Томенко.

Нова сесія парламенту сьомого скликання почнеться у лютому. До того часу опозиція пропонує протестувати систему голосування “Рада-3”, яка містить сенсорну кнопку та гарантує персональне голосування народних обранців. Поки що питання встановлення цієї системи розглядається у комітеті з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності парламенту.
XS
SM
MD
LG