Спеціальні потреби

Правозахисники висунули на місце Карпачової «народного омбудсмена» Захарова


Євген Захаров
Євген Захаров

«Захаров – вибір громадськості», «Є шанс отримати справжнього омбудсмена», «Авторитетнішого кандидата в очах громадянського суспільства не знайти». Довгий список з підписами на підтримку Євгена Захарова опублікувала на своєму сайті Українська Гельсінська спілка з прав людини. Кандидатуру відомого лідера правозахисного руху громадськість висуває на посаду омбудсмена, замість нинішнього уповноваженого Верховної Ради Ніни Карпачової.

Повноваження Карпачової вигасають 7 лютого, і її місце, на думку правозахисників, повинен посісти саме голова правління УГСПЛ Захаров – людина з багатим досвідом захисту порушених людських прав та високим авторитетом серед неурядових організацій. Перевагою свого висуванця правозахисники називають також незалежність від партійного впливу.

Про це написали правозахисники у зверненні до голови Верховної Ради України Володимира Литвина і народних депутатів, у якому просять підтримати під час голосування їхню кандидатуру. Як вони нагадали, посаду омбудсмена не може обіймати людина, яка тісно пов’язана з тими чи іншими політичними партіями, або державний посадовець, який зробив кар'єру в органах, що є традиційними порушниками прав людини – міліції, прокуратурі, службі безпеки. В такому разі не омбудсмен контролюватиме владу, а влада поставить під контроль діяльність омбудсмена, – застерігають підписанти.

Автори звернення натякають як на нинішнього уповноваженого Ніну Карпачову – члена виборчої першої п’ятірки Партії регіонів, так і на можливого нового висуванця від влади. За даними ЗМІ, адміністрація президента готує на місце омбудсмена колишнього генерального прокурора (2003-2004 рр.) Геннадія Васильєва.

«Банкова планує бліц-криг з Васильєвим. Тобто висунути і тут же обрати, не чекаючи необхідних за законом 20 діб для розгляду кандидатури претендента», – заявив, коментуючи цю інформацію, сам кандидат від Української Гельсінської спілки Євген Захаров в інтерв’ю «Українському тижню».

При цьому як наголосив Захаров, «генпрокурор не може бути омбудсменом за визначенням». За його словами, саме інформація про те, що уповноваженим з прав людини влада хоче зробити екс-генпрокурора Васильєва, була його головним мотивом для висування власної кандидатури. Утім, як визнає правозахисник, шансів на обрання у нього майже нема.

«Я розумію, що шансів у мене вкрай мало. Я їм чужий», – сказав висуванець від правозахисної спільноти.

Провладна більшість навряд чи підтримає кандидатуру «народного омбудсмена» Захарова. Але вона принаймні не зможе уникнути відкритої публічної дискусії, – сказав «Голосу Америки» виконавчий директор УГСПЛ Аркадій Бущенко.

«Одна з цілей, яку ми ставили перед собою, висуваючи нашу кандидатуру, – це завадити тому, щоб питання вирішувалося кулуарно. Бо сьогоднішня влада намагається багато суспільно важливих питань вирішувати кулуарно. Тому ми хочемо винести це питання в суспільну площину, щоб було відкрите обговорення, з наведенням аргументів «за» і «проти». Ми сподіваємося донести наше бачення того, для чого взагалі потрібен омбудсмен, і які люди є прийнятними для цієї посади. І якщо дійсно влада планує підтримати екс-генпрокурора Васильєва, то можливо, завдяки нашим зусиллям ці плани не здійсняться», – сказав Бущенко.

Правозахисник розповів також «Голосу Америки», що саме, на думку правозахисної спільноти, має зробити новообраний омбудсмен, і що зробив би на цій посаді їхній висуванець Євген Захаров. Як каже Бущенко, насамперед треба змінити ситуацію, коли омбудсмен не звітує щорічно, як це належить за законом.

«Щороку омбудсмен має подавати доповідь про стан з правами людини в Україні. Цього не відбувалося за ці роки, коли Ніна Карпачова була омбудсменом. Тому наша організація ось уже кілька років готує і публікує такі звіти. Фактично ми виконуємо роботу, яку мала б робити вона. По-друге, необхідно змінити ситуацію, коли в країні існує лише один центральний офіс омбудсмена у Києві. Цього недостатньо для такої країни, як Україна. Мають бути розвинуті регіональні представництва, щоб швидко реагувати на порушення прав людини на місцях. Омбудсмен має дійти до регіонів. Треба також диверсифікувати цю службу – щоб був омбудсмен з питань протидії катуванням у міліції, з інформаційної безпеки, з питань свободи вираження поглядів і т. ін. І нарешті, є дуже важливе повноваження омбудсмена, яке майже не використовується: це право звернення до Конституційного суду. Тут можна було б зробити дуже багато. На жаль, було всього лише декілька звернень від Карпачової до КС, які стосувалися прав людини. 3 або 4 звернення за майже 15 років її перебування на посаді – це промовистий показник у роботі. І це свідчення того, що наш омбудсмен недопрацьовує», – сказав Аркадій Бущенко «Голосу Америки».

Нагадаємо: уповноважений з прав людини Верховної Ради обирається парламентом кожні 5 років, і кількість обрань для однієї особи законом не обмежена. На цю посаду Ніна Карпачова обиралася тричі: у 1998, 2003 і 2007 роках.Євген Захаров на цей пост нині висувається вдруге. У 2007 році голову правління УГСПЛ вже висували на посаду омбудсмена; тоді його кандидатуру підтримало близько 300 правозахисних організацій.

Сьогодні серед можливих претендентів на посаду, окрім екс-генпрокурора Геннадія Васильєва, оглядачі називають також народного депутата від Партії регіонів Сергія Головатого, президента Міжнародного правозахисного центру Ла Страда – Україна Катерину Левченко та урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини Валерію Лутківську.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG