Спеціальні потреби

ВР знову відмовилась «декриміналізувати» Тимошенко


ВР знову відмовилась «декриміналізувати» Тимошенко
ВР знову відмовилась «декриміналізувати» Тимошенко

Чергова спроба опозиції врятувати свого лідера провалилась, як і всі попередні. Верховна рада знову відмовилась підтримати декриміналізацію статті, за якою засуджено екс-прем'єр-міністра Юлію Тимошенко. За відповідний законопроект, поданий бютівцем Віктором Швецем, проголосували всього лише 159 депутатських карток при 226 мінімально необхідних. Партія регіонів не дала жодного голосу.

Документ пропонував внести зміни до статті 365 Кримінального кодексу про кримінальну відповідальність посадовців за перевищення влади або службових повноважень. Зокрема, пропонувалося уточнити, що кримінальна відповідальність настає лише у тому разі, якщо посадовець перевищив владу з метою одержання неправомірної особистої вигоди. При цьому неправомірною вигодою пропонувалося вважати грошові кошти або інше майно, а також переваги, пільги, послуги та нематеріальні активи в значному розмірі, тобто на суму в понад сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 гривень).

Коментуючи свою відмову голосувати за декриміналізацію «тимошенківської» статті, провладна більшість вкотре послалася на те, що не вважає доречним міняти законодавство під одну людину. Як заявив глава фракції Партії регіонів Олександр Єфремов, позиція фракції не змінилась, і за декриміналізацію 365-ї статті «регіонали» голосувати не збираються.

«А чому ми повинні міняти ту точку зору, з якою ми раніше визначилися? Хіба щось змінилося в ситуації?», - відповів запитанням на запитання журналістів Єфремов. Згадавши про резолюцію ПАРЄ, яка вимагає привести українське законодавство у відповідність до європейських стандартів, Єфремов запевнив: влада до резолюції дослухалась. Мовляв, в Україні вивчили законодавство європейських країн і з'ясували, що в багатьох із них присутня законодавча норма, подібна до статті 365.

«Але нас турбує, взагалі-то, розвиток нашої держави, тоді як наших колег, певну групу в парламенті, турбує доля однієї людини», – підсумував лідер провладної фракції.

Провал чергової спроби декриміналізувати статтю Тимошенко, власне, ні для кого не став несподіванкою. Напередодні голова Верховної ради Володимир Литвин заявив, що опозиція сама собі нашкодила, влаштувавши демарш під час виступу в Раді президента. Мовляв, якщо хотіли домовитись про декриміналізацію, не треба було дратувати главу держави.

Натомість, як стверджують політологи, дії опозиції на рішення влади не вплинули аж ніяк. Рішення влади полягає у тому, щоб далі тримати Тимошенко у тюрмі, а відтак спроба декриміналізації була від початку приречена, – каже керівник Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

«На мій погляд, хрест на сценарії декриміналізації був поставлений ще в листопаді минулого року, коли Верховна Рада вперше провалила голосування за статтею 365. І на даний момент ніхто цей сценарій і не збирався реалізовувати. А опозиція ставила це питання у парламенті лише для того, щоб продемонструвати, що влада не буде звільняти Тимошенко. І я думаю, що найближчим часом не звільнить: зараз немає ніяких підстав на таке сподіватися. Гадаю, що на перебіг справ і Тимошенко, і Луценка може вплинути рішення Європейського суду з прав людини. Але знову-таки, не факт, що після рішення Європейського суду (яке, швидше за все, буде на користь Тимошенко і Луценка), - не факт, що їх будуть звільняти. Особливо перед виборами, я думаю, сподівань на це не може бути», – сказав Фесенко «Голосу Америки».

Янукович не хоче випускати Тимошенко з тюрми. Питання лише в тому, чи буде він змушений це зробити, – вважає директор школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії Олексій Гарань.

«Виглядає так, що зараз у Януковича немає бажання звільняти Тимошенко. Але ж з другого боку, якось шукати компроміс з Європейським Союзом треба. І ось уже починають лунати заяви з боку європейців про такий вихід, як помилування: мовляв, помилуйте Тимошенко, і відносини між Україною і ЄС налагодяться. Очевидно, що він не хотів би йти на поступки, не хотів би. Але питання в тому – чи буде він змушений. Чи усвідомлює, що все-таки йому треба піти на поступки. Я думаю, що багато залежатиме, зокрема, від того, як будуть далі просуватися українсько-російські стосунки. Якщо з Росією йому не вдасться знайти ніякого компромісу, то тоді йому треба буде якось шукати компроміс з Європейським Союзом. Однак у цілому в мене песимістичне враження: мені здається, що в принципі позиція Банкової лишається, так би мовити, «бульдозерною», - сказав Гарань «Голосу Америки».

Нагадаємо: обіцянку декриміналізувати застарілі статті українського законодавства, за якими засуджено Юлію Тимошенко та обвинувачено Юрія Луценка, президент Янукович давав лідерам Євросоюзу ще у вересні минулого року. Проте 15 листопада провладна більшість у Верховній раді провалила декриміналізацію «тимошенківських» статей.

Вдруге обіцянку про декриміналізацію президент озвучив наприкінці січня цього року, після прийняття ПАРЄ резолюції по Україні. «Статті 364, 365 повинні більше відповідати європейським стандартам. І так воно й буде найближчим часом», - публічно пообіцяв Янукович під час зустрічі з екс-президентом Польщі Александром Квасневським. Однак пізніше, в інтерв’ю журналістам, він переадресував виконання своєї обіцянки на розсуд Верховної ради.

XS
SM
MD
LG