Спеціальні потреби

"Бракувало чіткості". Оглядачі США аналізують заяви Трампа та Байдена про Україну на дебатах


Фото: В студії CNN в Атланті, Джорджія, фотографи роблять знімки президента США Джо Байдена та експрезидента Дональда Трампа в перерві дебатів
Фото: В студії CNN в Атланті, Джорджія, фотографи роблять знімки президента США Джо Байдена та експрезидента Дональда Трампа в перерві дебатів

Перші передвиборчі дебати між президентом США Джо Байденом та колишнім президентом Дональдом Трампом, не принесли визначеності щодо того, якою буде політика США щодо України після президентських виборів, кажуть оглядачі.

Глядачам так і не вдалось отримати чіткі роз'яснення стосовно позицій обох кандидатів щодо України, вважає речник Українського конгресового комітету Америки Андрій Добрянський.

В коментарі журналістці Української служби Голосу Америки Тетяні Ворожко Добрянський зазначив, що "питання про Україну іноді змішувалося з Ізраїлем – не з боку модераторів, а під час відповідей - тому ми насправді не отримали чіткого пояснення щодо майбутньої політики обох президентських адміністрацій щодо України".

Добрянський закликав виборців у США ознайомитися з матеріалами, які опублікували обидві кампанії.

"Для американських виборців українського походження, ймовірно, більш важливим будуть платформи обох кандидатів, прийняті під час з’їздів", - каже він.

На дебатах, відповідаючи на питання щодо російської війни в Україні, і Трамп, і Байден висловили незгоду з умовами, які висунув Путін для припинення війни, що включає вимогу від України віддати частину своїх територій і відмовитись від прагнення до НАТО.

Однак Трамп ще раз заявив, що війна не почалася б, якби він був президентом. Він також розкритикував обсяг допомоги, який Сполучені Штати надали Києву. Байден же, своєю чергою, сказав, що Трамп домагатиметься виходу США з НАТО, і це загрожує війною. А от щодо Путіна Байден сказав: "Факт у тому, що Путін є воєнним злочинцем".

Під час дебатів Трамп підтвердив своє скептичне ставлення до Зеленського, однак експрезидент США не надіслав сигналів, що може відмовитись підтримувати Україну, каже Майкл Кіммедж, завідувач кафедри Католицького університету Америки у Вашингтоні.

Трамп наголошує, що був би сильним лідером, каже Кіммедж в коментарі Тетяні Ворожко, і що "ця війна насправді стала наслідком слабкості президента Байдена, і що цього б не сталося, якби він був президентом. Мовляв, він міг би якимось магічним чином звільнити Евана Гершковича з ув’язнення в Росії, і він міг би якимось чином укласти прийнятну угоду або знайти прийнятне завершення війни, якби він став президентом, що для мене не є аргументом на користь того, що Трамп відмовиться чи перестане підтримувати Україну".

Посол Деніел Курцер, професор політичних досліджень Близького Сходу, назвав коментарі Трампа щодо України "абсурдними" і такими, що можуть викликати занепокоєння союзників США. Його погляди наводить Принстонський університет:

"Абсурдні коментарі Трампа щодо України - що він зупинить війну ще до того, як складе присягу - ймовірно збільшили занепокоєння серед наших союзників, які згадують про намір Трампа вийти з НАТО, як він це зробив у випадку з Паризькими угодами щодо клімату та ядерною угодою щодо Ірану", - каже Курцер.

Заяви Трампа могли апелювати як до республіканців рейганівського типу, які хочуть бачити жорстку позицію щодо Росії, і до нового покоління республіканців – прихильників Трампа, які значно скептичніші щодо зобов’язань США перед Європою, вважає Кіммедж, який в минулому працював над політичним плануванням щодо Росії та України у Держдепартаменті США.

"Його талант як кандидата в президенти полягає в тому, щоб говорити мовою, яку можуть інтерпретувати різні аудиторії, різні виборчі округи так, як вони хочуть", - додає Кіммедж.

А от Байден, наголошує аналітик, не відступив від своєї політики і "чітко заявив про свою відданість безпеці України, європейській безпеці, боротьбі з російською агресією та авторитаризмом". Кіммедж все ж вказує на те, що Байден не зміг ефективно озвучити свої погляди.

Добрянський своєю чергою закликає не перебільшувати значення дебатів, що відбулись в четвер, адже до президентських виборів ще чотири місяці.

Загалом, оцінюючи дебати, оглядачі у США звернули увагу, що президент Байден виглядав більш мляво, у порівнянні з колишнім президентом Трампом.

“Джо Байден все частіше виглядав безпорадним. Деякі з його відповідей неоднозначні та нечіткі, що лише посилює занепокоєння багатьох американців, що можливо він надто старий, щоб бути президентом. Але, як боксер на канатах, Байден почав робити великі розмахи на адресу свого опонента, намагаючись змінити імпульс [дебатів]. Деякі з них спровокували колишнього президента Трампа на гнівні відповіді", - зазначив на сайті BBC Ентоні Зурчер, кореспондент ВВС у Північній Америці.

Автор звернув увагу на те, як Дональд Трамп захищав себе, що "не мав сексу" з порнозіркою Стормі Деніелс, коли Байден згадав про засудження Трампа за звинуваченнями, пов’язаними з нібито романтичним зв’язком із Деніелс. Байден сказав, що у колишнього президента “мораль як у кота з вулиці”.

"Дональд Трамп також виглядав в оборонній позиції, коли говорив про свою реакцію на штурм Капітолія США 6 січня", - пише Зурчер.

В питаннях економіки та імміграції, як пишуть оглядачі, "Трамп виглядав впевненим і чітким у своїх атаках на діяльність Байдена, тоді як спростування президента були менш ефективними".

Читайте також:

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG