Спеціальні потреби

Байден та Трамп на дебатах звинуватили один одного, що надихнули Путіна на вторгнення в Україну


Експрезидент США Дональд Трамп та нинішній глава держави Джо Байден під час дебатів 27 червня 2024 року в Атланті, Джорджія. Фото: AP/Gerald Herbert
Експрезидент США Дональд Трамп та нинішній глава держави Джо Байден під час дебатів 27 червня 2024 року в Атланті, Джорджія. Фото: AP/Gerald Herbert

Під час виборчих дебатів у США Дональд Трамп та Джо Байден висловили, серед іншого, свої позиції щодо Путіна, НАТО та війни Росії в Україні. Трамп поклав провину на Байдена у тому, що Путін почав війну в Україні, а Байден, своєю чергою, звинуватив Трампа, що той дав Путіну "карт-бланш" на вторгнення. А у відповідь на критику Трампом допомоги Україні, Байден заявив, що більшість допомоги залишається в економіці США.

Колишній президент Трамп повторив свою заяву, що за його президентства “Путін би ніколи не напав на Україну". Він звинуватив свого опонента, що на чолі уряду президент витрачає надто багато грошей на допомогу Україні та запевнив, що зможе врегулювати війну “між Путіним та Зеленським”.

“Він надає Україні зараз 200 мільярдів доларів чи більше! Це великі гроші. Я не думаю, що колись траплялося щось подібне! Щоразу, коли Зеленський приїжджає до цієї країни, він забирає з собою 60 мільярдів доларів. Він найбільший продавець у світі. І я його не звинувачую. Я лише кажу - ті гроші, які ми витрачаємо на цю війну, нам не потрібно було б витрачати. Цього ніколи б не мало статися. Я б врегулював цю війну між Путіним і Зеленським як обраний президент ще до своєї інавгурації 20 січня. Я врегулюю цю війну”, - запевнив Трамп.

При цьому, на питання ведучих, чи прийнятними є умови Путіна щодо припинення війни, Трамп відповів: "Ні, вони неприйнятні".

Пізніше під час дебатів кандидат від Республіканської партії зазначив, що Україна наразі перебуває не у виграшній позиції, і поклав провину за це на президента США.

“Він [Байден] зараз поставив нас у таке погане становище з Україною та Росією. Бо в цій війні Україна не виграЄ. … У них закінчуються люди, у них закінчуються солдати, вони втратили стільки людей, це так сумно. Вони втратили стільки людей і ті чудові міста із золотими куполами, яким 1000 років, і все через нього та дурні рішення”, - сказав Трамп.

Він продовжив, згадавши попередніх американських президентів, зокрема й республіканця Джорджа Буша:

“Росія забрала багато земель за часів Буша, забрала багато земель при Обамі та Байдені. При мені - ні, нічого при Трампі! Путін знав, що зі мною не можна грати ігри”.

За словами Трампа, Путін вирішив піти на вторгнення в Україну, бо його надихнуло “некомпетентне” виведення американських військ з Афганістану.

Дональд Трамп: “Коли Путін це побачив, знаєте, що він сказав? "Думаю, ми зайдемо і, можливо, захопимо". Це було його мрією. Я говорив з ним про це. Це його мрія! Різниця в тому, що він ніколи б не вторгнувся в Україну, ніколи!”

Трамп також звинуватив слабкість Байдена в нападі ХАМАСу на Ізраїль.

“Так само як Ізраїль ніколи б за мільйон років не зазнав би нападу ХАМАСу. Знаєте, чому? Оскільки Іран за мого президентства не мав грошей, я нікому не дозволяв вести з ними бізнес, у них закінчилися гроші, вони розорились. У них не було грошей на ХАМАС, у них не було грошей ні на що, не було грошей на терор”, - зазначив колишній президент Дональд Трамп.

Кандидат від республіканців заявив, що Байден веде світ до Третьої світової війни: “Ми ближче до Третьої світової війни, ніж хтось може собі уявити. Ми дуже, дуже близькі до Третьої світової війни. І він веде нас туди. І президент Китаю Сі, і Кім Чен Ин із Північної Кореї, усі вони, і Путін – вони його не поважають. Вони його не бояться”.

Президент Джо Байден у відповідь звинуватив опонента, що той дав Путіну карт-бланш на вторгнення в Україну, "підбадьоривши" його на вторгнення. Він також сказав, що росіяни на війні в Україні втратили півмільйона солдатів.

“Якщо ви поглянете на те, що зробив Трамп в Україні, цей хлопець сказав Путіну - роби все, що хочеш, роби все, що хочеш. Саме це Трамп зробив для Путіна - підбадьорив його: роби, що хочеш! І той здійснив вторгнення. Що він [Путін] сказав, коли увійшов [Україну]? Він збирався взяти Київ за п'ять днів, пам'ятаєте? Бо це була частина колишнього Радянського Союзу. Ось що він хотів відновити у Києві! І насправді йому це не вдалося. Він не зміг цього зробити. І вони програли, вони втратили тисячі й тисячі військових, 500 000 солдатів”, - сказав президент.

Байден назвав президента Росії Путіна “воєнним злочинцем”.

"Путін - воєнний злочинець. Він убив тисячі й тисячі людей. І він дав зрозуміти одну річ - він хоче відновити те, що було частиною радянської імперії, не просто захопити частину. Він хоче всю Україну. Це те, чого він прагне. Чи ви думаєте, він тоді на цьому зупиниться, якщо захопить Україну? Як ви думаєте, що станеться з Польщею, з Білоруссю? Що станеться з тими країнами НАТО?” - зазначив Джо Байден.

У питанні допомоги для України Байден сказав, що гроші, які США виділяють на Україну, насправді залишаються в економіці США.

“Всі ці гроші, які ми даємо Україні – це зброя, яку ми виготовляємо тут, у Сполучених Штатах. Ми надаємо зброю, а не гроші. І наші союзники по НАТО виділили для України стільки ж коштів, скільки й ми. Саме тому ми сильні”, - відповів Байден на закиди свого опонента.

Відповідаючи Трампу, який сказав, що спонукав союзників по НАТО виділяти більше грошей на оборону, Джо Байден прокоментував: “Він поняття не має, про що він в біса він говорить. … Це хлопець, який хоче вийти з НАТО”.

Байден наголосив, що “зібрав 50 інших країн” навколо підтримки України в протистоянні російській агресії. За словами Байдена, сила полягає в альянсах із союзниками.

Зовнішня політика - обмін звинуваченнями

Президент відповів Трампу на звинувачення щодо виведення військ з Афганістану та невдалої політики щодо Ірану:

"Іран атакував американські війська, завдав шкоди багатьом військовим. І він [Трамп] нічого з цим не зробив, коли був президентом. На них напали, а за словами [Трампа], у військових просто боліла голова. От і все. І ми нічого не зробили, коли стався напад? Це по-перше. А по-друге, під час повітряної евакуації ми вивезли з Афганістану понад 100 тисяч американців та інших людей", сказав Байден.

Трамп загалом розкритикував зовнішню політику Адміністрації Байдена і наголосив, що США втрачають повагу серед союзників.

“Іноземні країни не можуть повірити в те, що сталося зі США. Нас більше не поважають. Вони нас не люблять. Ми даємо їм усе, що вони хочуть. І вони вважають, що ми - дурні. Вони думають, що ми дуже дурні люди. Все, що я роблю для інших країн, а вони нічого не роблять для нас. Те, що скоїв цей чоловік, є абсолютно злочинним”, сказав Трамп.

Внутрішня політика США: економіка, аборти, кордон

Дебати почалися з питання про економіку країни. За даними опитувань, це питання найбільше хвилює виборців під час цієї передвиборчої кампанії.

Модератор CNN Джейк Таппер запитав про інфляцію, яка, за його словами, є головною проблемою, що турбує американців.

Байден звинуватив Трампа в інфляції, заявивши, що той успадкував від свого попередника занепад економіки. "Нам потрібно було полагодити це", — сказав Байден. Президент намагався балансувати між вихвалянням свого економічного керівництва та усвідомленням того, що багато американців страждають через високі витрати.

Тим часом Трамп відзначив свої економічні досягнення, а також боротьбу з пандемією COVID-19. Економічні дослідження показують, що різке зниження податків, яке Трамп підписав у 2017 році, сприяло певному економічному зростанню, але далеко не тому, що обіцяв Трамп.

Приблизно 3 з 10 американців сказали, що економіка є найважливішою проблемою, з якою стикається країна в опитуванні Gallup в травні.

Про репродуктивні права також йшлося на початку дебатів, і Трамп заявив, що не блокуватиме доступ до таблеток для переривання вагітності.

Під час свого президентства, Трамп призначив трьох суддів до Верховного суду США, які допомогли у 2022 році скасувати федеральний захист прав на аборти. Це рішення заклало основу для того, щоб штати запровадили обмеження на аборти по всій країні, але експрезидент сказав під час дебатів, що він не буде проти абортів у випадках зґвалтування, інцесту або коли життя матері знаходиться під загрозою.

Трамп також зробив серію неправдивих заяв про аборти на пізніх термінах.

Тим часом Байден підтвердив свою рішучу підтримку репродуктивних прав, сказавши: "Якщо мене оберуть, я відновлю справу Ро проти Вейда". Він додав, що виступає проти абортів на пізньому терміні.

Модератор Таппер запитав кандидатів про імміграцію: "Чому виборці повинні довіряти вам вирішення цієї кризи?"

Хоча в грудні південний кордон до США нелегально перетнула рекордна кількість мігрантів, відтоді потік скоротився. Однією з причин цього є указ Байдена, виданий на початку червня, який обмежує право подавати запит на притулок на кордоні США та Мексики, якщо кількість мігрантів, які перетинають кордон незаконно або без дозволу, досягає 2500 щодня.

Президент Байден заявив, що його адміністрація працює над тим, щоб змінити ситуацію на кордоні. "Ми наполегливо працювали, щоб отримати двопартійну угоду, яка не тільки змінила все це... Я змінив це таким чином, що на 40% менше людей перетинають кордон нелегально", – сказав Байден.

Байден говорив про свій червневий указ, спрямований на скорочення незаконного перетину кордону.

Трамп у відповідь звинуватив Байдена в тому, що він скасував положення 42, яке дозволяло Сполученим Штатам швидко висилати мігрантів до країни їхнього походження або до прикордонних міст Мексики. Наказ діяв під час пандемії COVID.

"Він вирішив відкрити наш кордон, відкрити нашу країну для людей із в’язниць, людей із психіатричних закладів", – сказав Трамп. У середу прикордонники США мали менш ніж 2400 зустрічей з мігрантами, порівняно з 3800 на початку червня.

Дивіться також:

 • 16x9 Image

  Ірина Матвійчук

  Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

 • 16x9 Image

  Оксана Бедратенко

  Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

 • 16x9 Image

  Ірина Шинкаренко

  Кар'єру на українському телебаченні розпочала у 2008 р., до Української служби Голосу Америки долучилася у 2022 р. Найбільше люблю розповідати про сильні і добрі вчинки “звичайних” людей.

Recommended

 • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

  Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG