Спеціальні потреби

Обама - Путін: «за» і «проти» скорочення ядерних арсеналів


МОСКВА - У Росії вельми прохолодно зустріли ініціативу Барака Обама, який у середу заявив у Берліні, що США мають намір скоротити арсенал ядерних озброєнь ще на третину і відновити з цього питання переговори з Росією.

«Ретельно проаналізувавши питання, я прийшов до висновку, що ми можемо забезпечити безпеку Америки і наших союзників та зберегти потужний стратегічний потенціал, скоротивши при цьому арсенал стратегічних ядерних озброєнь на одну третину», - сказав, зокрема, Обама.

Як заявив у середу на нараді у Санкт-Петербурзі президент Володимир Путін, Росія не допустить порушення балансу системи стратегічного стримування і зниження ефективності своїх ядерних сил.

«Створення військово-космічної оборони буде і надалі одним з ключових напрямів військового будівництва», - цитує Путіна РІА «Новости».

«Ми не можемо до безкінечності у двосторонньому порядку з США домовлятися про скорочення і обмеження ядерних озброєнь в ситуації, коли в цілому ряді інших країн відбувається розширення і ядерного, і ракетного потенціалу. Тобто, надання процесу роззброєння багатостороннього характеру стає все більш нагальним завданням», - сказав заступник міністра закордонних справ РФ Сергій Рябков.

На думку адміністрації США, Москва і Вашингтон можуть скоротити свої арсенали до 1000-1100 боєголовок, у той час як СНО-3 встановлює обмеження в 1550 боєголовок.

У чому причина такого різного підходу сторін до проблеми? Це Російська служба «Голосу Америки» постаралася з'ясувати у експертів.

Чому Вашингтон такий наполегливий?

Координатор програми «Проблеми нерозповсюдження» в Московському Центрі Карнеґі Петро Топичканов думає, що позиція Вашингтона визначена, перш за все, особистим ставленням Обами до проблеми роззброєння.

«Він не раз говорив, що прихильно ставиться до ідеї повного роззброєння, хоча і не сподівається побачити за свого життя ситуацію, коли на Землі вже не буде ядерної зброї. Для нього це не питання порожньої риторики, а політична позиція, яка, природно, повинна весь час демонструватися, підтверджуватися в діях і виступах», - констатував Топичканов.

Другу причину наполегливості американців у просуванні своєї ініціативи він бачить в обіцянці президента США Конгресу підняти це питання.

«Це зобов'язання президент США також повинен виконувати, - пояснив експерт. - Залишилося вже зовсім небагато часу до зустрічі Барака Обами і Володимира Путіна в Москві на початку вересня. Зараз сторони посилено готуються до цього. І ті теми, які Обама підняв у Берліні, Вашингтон хотів би обговорювати і в Москві».

ми можемо забезпечити безпеку Америки і наших союзників та зберегти потужний стратегічний потенціал, скоротивши при цьому арсенал стратегічних ядерних озброєнь на одну третину
Ми можемо забезпечити безпеку Америки і наших союзників та зберегти потужний стратегічний потенціал, скоротивши при цьому арсенал стратегічних ядерних озброєнь на одну третину
Барак Обама
Головний редактор журналу «Національна оборона» Ігор Коротченко вважає, що для США ядерні озброєння втрачають колишню цінність, бо їх витісняють з арсеналів нові високоточні засоби ураження.

«Вони здатні вирішувати завдання в потенційних військових конфліктах набагато більш ефективно і з меншими негативними наслідками, ніж якби використовувалося ядерну зброю. Тому для США на сьогоднішньому етапі їх технологічного розвитку ядерна зброя вже не така актуальна», - стверджує він.

Крім того, Коротченко зазначив, що зараз йде активне розгортання американських засобів ПРО в Азійсько-Тихоокеанському регіоні.

«На думку російських військових аналітиків, десь після 2030 в пряму площину перейде питання про розгортання Пентагоном бойових платформ ПРО в космосі, - додав він. - Ми бачимо, що в наявності нарощування американських можливостей ПРО, і одночасно нам пропонують скоротити кількість балістичних ракет, тим самим заздалегідь полегшуючи собі завдання їх перехоплення. Зрозуміло, система буде з набагато більшою ефективністю перехоплювати, скажімо, двісті ракет, ніж тисячу».

надання процесу роззброєння багатостороннього характеру стає все більш нагальним завданням
Надання процесу роззброєння багатостороннього характеру стає все більш нагальним завданням
Сергій Рябков
Тому, за його оцінкою, ініціатива Обами і розглядається в Москві як вигідний виключно США проект.

Чому Москва так незговірлива?

На погляд Топичканова, Москва не готова до переговорів щодо скорочення ядерних озброєнь з кількох причин.

«По-перше, судячи з коментарів, які пролунали в Росії, виступ Барака Обами сприйняли таким, який стосується виключно стратегічних носіїв і не захотіли почути в його словах заклику до діалогу з тактичної ядерної зброї», - зауважив він.

На його погляд, щодо стратегічних носіїв Росія займає зрозумілу позицію, яка полягає в тому, що до 2020 року і мови бути не може про додаткові скорочення.

«І це, загалом, цілком логічно. Російські збройні сили проходять непростий період реформ, створюють космічну оборону. І в цей час, коли ми відчуваємо дещо ослаблену оборону РФ, надія на те, що ядерна зброя виконає функцію захисту нашої країни, плекається Кремлем. Тому ніхто тут не готовий йти ні на будь-які компроміси», - зазначив експерт.

За його словами, Москва не готова почати діалог з питання тактичних ядерних озброєнь окремо від інших питань.

«Росія готова обговорювати це питання в контексті європейської безпеки, а саме наявності американської ядерної зброї на території Європи та планами США з розгортання системи ПРО», - сказав Топичканов.

Тим не менше, йому здається, в якості діалогу ці три питання можна було б пов'язати.

«Кожне питання дуже важливе і вимагає окремого підходу. Однак в якості діалогу такі питання могли б обговорюватися всі разом», - узагальнив він.

У свою чергу, Коротченко зауважив, що для Росії ядерні озброєння, як і раніше, є однією з основ забезпечення національної безпеки.

«У той час, коли НАТО має більш ніж чотириразову перевагу щодо живої сили і техніки над російською армією, зрозуміло, ядерна зброя для нас - це засіб стримування. Те ж саме стосується не тільки стратегічної ядерної зброї, а й тактичної. Тому що компенсувати перевагу НАТО в людях і техніці, можна тільки з опорою на тактичну ядерну зброю», - переконаний він.
XS
SM
MD
LG