Спеціальні потреби

Наративи про підтримку Путіна українцями і схвалення ними війни. Як Кремль націлює пропаганду на окуповані території України


Жінка перед муралом із зображенням Владіміра Путіна під час виборів на дільниці в Донецьку, 15 березня, 2024. (Фото STRINGER / AFP)
Жінка перед муралом із зображенням Владіміра Путіна під час виборів на дільниці в Донецьку, 15 березня, 2024. (Фото STRINGER / AFP)

Підконтрольні Кремлю медіа під час російських президентських виборів, про нечесність яких заявили в Європі та США, поширювали інформацію про вищу явку на дільницях на окупованих територіях України порівняно з Росією, аби створити інформаційні передумови для тривалих бойових дій і формування думки, що українці переважною більшістю підтримують Владіміра Путіна та проголошену ним війну. Про це йдеться в аналізі американського Інституту вивчення війни (ISW), наданому Голосу Америки.

Як зазначили в ISW, такий інформаційний посил спрямований також на те, щоб переконати українців на окупованих територіях у масовій підтримці Путіна серед їхніх земляків.

Крім того, за даними авторки дослідження, аналітикині ISW Катерини Степаненко, останнім часом російські пропагандисти на окупованих територіях зосереджуються на надмірному висвітленні тактичних успіхів Росії на полі бою та налаштовують місцеве населення на поразку України у війні.

"Росіяни також акцентують увагу на різних повідомленнях про проблеми з мобілізацією в Україні та заявах щодо відсутності військової допомоги Заходу. Наративами про українську поразку Кремль, імовірно, прагне зламати моральний дух мешканців окупованих територій", - прокоментувала Степаненко.

Основна частка інформаційного простору на окупованих територіях останніми місяцями була заповнена повідомленнями саме про президентські вибори в Росії, повідомила Голосу Америки медіаекспертка українського Інституту масової інформації, авторка дослідження щодо пропаганди на окупованих територіях для проєкту Оперативної робочої групи зі стратегічних комунікацій Європейського союзу EUvsDisinfо Наталія Виговська.

Як приклад вона навела випуск газети "Запорожский вестник" від 5 березня 2024 року, що був виданий накладом у 100 тисяч примірників, і в якому на всіх 16-ти сторінках було розміщене фото Путіна із текстом його виступу перед федеральними зборами.

Фото газети "Запорожский вестник", яку почали видавати на окупованій території Запорізької області влітку 2022 р.
Фото газети "Запорожский вестник", яку почали видавати на окупованій території Запорізької області влітку 2022 р.

Також, як повідомила Наталія Виговська, в місцевих телеграм-каналах на окупованих територіях активно протиставляють особи президентів США і Росії, зображаючи при цьому Путіна як людину, яка "формує світовий порядок денний".

Крім того, за словами медіаекспертки, на окупованих територіях відбувається активна дискредитація президента Франції Еммануеля Макрона за його заяви щодо підтримки України.

Як наголосили в Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки України, Росія заздалегідь створила всі необхідні умови для поширення пропаганди перед виборами на окупованих територіях:

"Напередодні перевиборів Путіна в Росії росіяни інформаційно і політично зачистили тимчасово окуповані території України", - зазначив у коментарі Голосу Америки Ігор Соловей, керівник Центру стратегічних комунікацій та інформбезпеки, створеному при Міністерстві культури та інформаційної політики України.

Повідомлення про "високу активність" виборців під час голосування на окупованих територіях України на пропагандистському телеграм-каналі
Повідомлення про "високу активність" виборців під час голосування на окупованих територіях України на пропагандистському телеграм-каналі

Як на окупованих територіях увімкнули "Русский мир"

Дослідники ISW зазначили, що наразі не володіють інформацією про те, чи мають українці на окупованих територіях доступ до українського чи західного медійного контенту.

При цьому наголосили, що "українські посадовці та партизани часто повідомляють, що росіяни регулярно перевіряють телефони та відключають Інтернет на окупованій території України, що, ймовірно, є спробою налякати та завадити українцям отримати доступ до неросійського контенту."

На окупованих територіях "тотально відбувається блокада будь-якого українського контенту", - зазначив Ігор Соловей, підтвердивши, що окупаційна влада з метою цензури залякує людей.

"Будь-який український ресурс, знайдений у смартфоні, переписка українською мовою, просто українські документи на авто - це знак ворога, неблагонадійного, підозрілого," - сказав він.

Медіаекспертка Наталія Виговська зазначила, що людей на окупованих територіях, які можуть отримувати доступ до українських чи західних медіа, набагато менше, ніж тих, хто не мають такої можливості:

Українські чи західні медіа можна читати лише якщо, наприклад, витягти російську сім-картку з телефону

"Українські чи західні медіа можна читати лише якщо, наприклад, витягти російську сім-картку з телефону і знайти доступ до інтернету через Wi-Fi з VPN. В іншому разі весь "неросійський" контент блокується".

У дослідженні Наталії Виговської для EUvsDisinfо йдеться про те, що у 2023 році росіяни безкоштовного підключили мешканців окупованих територій Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей до пакету телеканалів "Русский мир", проєкту, створеного після повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

За даними медіапроєкту "Русский мир", які проаналізував ISW, мешканці окупованих територій України мають доступ до 20 федеральних телеканалів і 10 регіональних телеканалів (зокрема, "ЗаТВ" в окупованій Запорізькій області та "Таврия ТВ" в окупованій Херсонській області), а також низки російських розважальних телеканалів.

Утім, як повідомили в ISW, одним із пріоритетів Кремля у 2023 році було створення на окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей України інформаційних агенцій на зразок створених раніше "Донецького агентства новин" (ДАН) і "Луганського інформаційного центру".

"Ці агенції укомплектовані "федеральними консультантами" з російських державних медіа, які їх контролюють. Російські окупаційні чиновники також наймають російських державних журналістів для роботи в місцевих окупаційних медіа," - зазначила Степаненко.

У 2023 році, додають в ISW, Кремль також відкрив перше відділення Спілки журналістів Росії на окупованих територіях України, яке зареєструвало місцевих "журналістів" при Міністерстві юстиції Росії.

Куратором інформаційних кампаній на окупованих територіях, як вважають в ISW, найімовірніше є перший заступник глави адміністрації президента РФ Сергій Кирієнко.

У дослідженні, опублікованому на сайті EUvsDisinfо, також ідеться про те, що з 2023 року росіяни почали розбудовувати в окупованих після повномасштабного вторгнення регіонах місцеву мережу інформаційних ресурсів, до якої належать телеграм-канали, телеканали, радіо та інформаційні сайти, які "цілодобово транслюють агресивну дезінформацію, крайні форми мови ворожнечі, та заклики до війни".

Для пропагандистської машини на окупованих територіях немає неважливих інструментів впливу, наголосив Соловей:

До пропаганди залучають усі засоби

"До пропаганди залучають усі засоби: від дротового радіо та районних газет - до Telegram і каналів із сотнями переглядів на такому специфічному ресурсі як Rutube... працюють тематичні групи у "ВКонтакте" та "Одноклассниках"... є паперові газети кожного району, плакати та листівки на стовпах і агітаційних дошках адміністративних будівель, лікарень та шкіл... Це без урахування великого телебачення та федеральних ЗМІ. Фінансування знаходиться для всього".

За даними Виговської, в кожному окупованому регіоні є власна телекомпанія, газета, та певна кількість ондайн-видань, таких як, наприклад, "ZOV Запорожье", "ZOV Бердянск", " ZOV Херсон" та інші.

"Ключовим медіаходингом на окупованих територіях Запорізької області є медіахолдинг "За!Медиа". До нього входить телеканал ЗаТВ, радіо ЗаРадио, газета "Запорожский вестник", наклади якої сягають 50-100 тисяч екземплярів щотижнево та яка розповсюджується безкоштовно, а також сайт ЗаМедиа", - зазначила Виговська.

Телеграм-канал медіахолдингу "За!Медиа", пропагандистського ресурсу на окупованих територіях Запорізької області
Телеграм-канал медіахолдингу "За!Медиа", пропагандистського ресурсу на окупованих територіях Запорізької області

Як ідеться в дослідженні для EUvsDisinfо, пропагандистський медіахолдинг "ЗаМедіа" належить Олександру Малькевичу, який, зокрема, потрапив під санкції США за спроби впиву на американські вибори.

Особливості кремлівської пропаганди на окупованих територіях

Контент, опублікований місцевими агенціями на окупованих територіях, виглядає дуже схожим за стилем і змістом на інші великі державні ЗМІ, зазначають в ISW.

Утім, як ідеться в дослідженні інституту, Кремль запускає та використовує російські окупаційні мережі для інформаційних операцій, спрямованих специфічно проти жителів окупованих регіонів.

Тож локальні агенції, навідміну від федеральних, детально обговорюють місцеві та українські новини, дискредитуючи українські органи влади, акцентуючи увагу зокрема на корупції.

Українці, які живуть на окупованих територіях, можуть не повірити таким же абсурдним наративам, які приваблюють населення Росії

"Російська пропаганда на окупованій території України є значно локалізованішою та поширює наративи й інформаційні операції для переконання людей, які добре знають Україну... Російська окупаційна пропаганда усвідомлює той факт, що українці, які живуть на окупованих територіях, можуть не повірити таким же абсурдним наративам, які приваблюють населення Росії, що не знайоме з Україною та її внутрішніми проблемами", - йдеться в дослідженні ISW.

Також, як за даними ISW, місцеві пропагандистські медіа насамперед фокусуються на хибному порівнянні життя українців до і після окупації, вивчаючи проблеми місцевого рівня, ціни та пенсії.

"Місцеві окупаційні мережі також зосереджені на "демонізації" України та її внутрішніх проблемах, щоб переконати мешканців, що Україна не зможе виграти цю війну або що Україна є неспроможною державою", - пояснює авторка дослідження Катерина Степаненко.

За словами медіаекспертки Наталії Виговської, особливість російської пропаганди на окупованих територіях полягає також у тому, аби нав'язувати ідею, що "Росія не просто прийшла назавжди на окуповані території, а завжди тут і була, а України ніколи не існувало".

Називають Запоріжжя містом,  "тимчасово окупованим Збройними силами України

"Наприклад, вони постійно називають Запоріжжя містом, "тимчасово окупованим Збройними силами України", або "окупованим київською хунтою" тощо... Дуже "розкручуються" колаборанти, які підтримують Росію, щоб, як і з журналістами, створити картинку, що всі запоріжці за Росію. Це суцільна брехня", - наголосила Виговська.

"Тотальна пропаганда має ефект"

Така тотальна пропаганда, яка щедро фінансується з державного бюджету Росії, має вплив на мешканців окупованих територій, вважає керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки України.

"У Донецьку та Луганську кількість загиблих серед примусово мобілізованих у десятки разів перевищує показники таких найбільш постраждалих російських республік як Тува та Бурятія, але жодного публічного невдоволення... є протести щодо відсутності води та тепла, але помітної скорботи за загиблими немає зовсім", - зазначив Соловей.

При цьому він додав, що іноді пропаганда дає зворотній ефект, особливо на підлітків, які вважають, що "круто бути українцем", адже, як каже Соловей, "пропаганда весь час волає про могутніх та безжальних "хохлів".

Водночас, судячи з дослідження ISW, пропагандистська політика на окупованих територіях буде посилюватися, адже, як заявила російська окупаційна влада, вона планує представити новий проєкт "ЗМІ нових регіонів", де молоді діячі культури навчатимуться співпрацювати з федеральними медіаконгломератами.

"Метою цієї програми є підготовка більшої кількості пропагандистів до роботи в окупованій Україні", - підсумувала Катерина Степаненко.

Дивіться також:

Росія не зможе переломити хід війни — Бен Годжес. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

  • 16x9 Image

    Ірина Шинкаренко

    Кар'єру на українському телебаченні розпочала у 2008 р., до Української служби Голосу Америки долучилася у 2022 р. Найбільше люблю розповідати про сильні і добрі вчинки “звичайних” людей.

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

Відео - найголовніше

Луганська філармонія у Львові. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:48 0:00
XS
SM
MD
LG