Спеціальні потреби

Автоматизовані склади й персональні картки бійців – новий «хребет» ЗСУ


Україна та НАТО підписали в Брюсселі рамкову угоду про практичну реалізацію двох трастових фондів, створених Альянсом спеціально для підтримки реформ української армії та сектору безпеки в цілому. Ідеться про трастовий фонд з реформи системи логістики й стандартизації та трастовий фонд з медичної реабілітації (протезування). Після ратифікації цієї угоди Верховною Радою та підписання технічних угод на розвиток рамкової Україна отримуватиме консультаційну та фінансову підтримку НАТО в справі реформування тилу української армії. Організація тилу, як показала війна, потребує глибинних змін, переконані військові та волонтери, насамперед автоматизації та розумної системи звітності.

На початку війни тилове забезпечення української армії виявилося застарілим і невпорядкованим, визнають і військові, і волонтери. Керівники складів не знали, що саме і де зберігається, а командири вищого рівня за ротного не знали, що й кому з бійців було видано з одягу чи боєприпасів.

Боєць добровольчого батальйону «Карпатська січ» Микола Тихонов розповідає, чим обертається це на практиці: «Коли ми були в Донецькому аеропорту, з-поміж нас був армієць з 80-ї аеромобільної бригади. Я звернув увагу, що в нього постійно мерзли ноги. Тоді, на Новий рік та Різдво, був мороз мінус 29. Виявилося, що в нього були літні берці. От що було під рукою, те йому й видали, він у тому поїхав. У підсумку отримав обмороження п'яток».

Ефективність використання коштів контролюватимуть три країни НАТО

Доброволець відзначає, що тил добровольчих батальйонів, на його думку, від самого початку був краще організований. Відтепер НАТО, волонтери та Міністерство оборони об'єднують свої зусилля в реформуванні тилової логістики регулярної української армії, розповів Радіо Свобода заступник глави місії України при НАТО Єгор Божок.

НАТО пропонує нам створити систему логістики натівського зразка, яка передбачає максимально повну автоматизацію та вилучення з процесу людського фактору
Єгор Божок

«Це те, що є серцем та хребтом нашого війська, але, на жаль, це є також тією сферою, в якій у минулому було багато зловживань. НАТО пропонує нам створити систему логістики натівського зразка, яка передбачає максимально повну автоматизацію та вилучення з процесу людського фактору», – пояснює дипломат.

У понеділок, 27 квітня, в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі українські дипломати підписали з представниками виконавчої агенції Альянсу рамкову угоду про практичну реалізацію двох трастових фондів, створених для України. Один із них передбачає підтримку реформи тилового забезпечення й логістики українських ЗСУ. З боку НАТО за виконання угоди відповідають Чехія, Польща та Нідерланди. Саме вони визначатимуть ефективність використання коштів.

Будь-який проект, що буде визнаний важливим за підсумками консультацій України та країн НАТО, які відповідають за цей трастовий фонд, буде втілюватися в життя
Майкл Лайден

Генеральний менеджер агенції НАТО з підтримки та постачання Майкл Лайден наголошує, що трастовий фонд з реформи військової логістики в Україні буде відкритим для реалізації будь-яких конструктивних ініціатив: «Ми маємо розрізняти загальні питання логістики та стандартизацію, яка передбачає узгодженість стандартів обладнання, яке використовується в різних арміях. Будь-який проект, що буде визнаний важливим за підсумками консультацій України та країн НАТО, які відповідають за цей трастовий фонд, буде втілюватися в життя».

Нерозуміння важливості змін лікуємо тим, що показуємо приклади НАТО – волонтер

Автор реформи армійської логістики – волонтер і радник очільника оборонного відомства – Давід Арахамія пояснює, що реформа передбачатиме, що дані про вміст полиць військових складів вноситимуться в спеціальні бази даних, а, приміром, заради однієї коробки боєприпасів ніхто не відправлятиме величезний «Урал», як це траплялось раніше. Крім того, всі бійці отримують персональні картки, які реєструватимуть видані їм одяг, взуття, боєприпаси.

Облік виданого на руки бійцю ведеться на рівні роти, а в штабі можуть про це дізнатися, тільки зробивши спеціальний запит. Тому ми вирішили зробити персоналізовані картки для солдат
Давід Арахамія

«Часто говорять, що нічого немає. Насправді ситуація не така. Нічого немає, тому що ніхто не знає, що є. Облік виданого на руки бійцю ведеться на рівні роти, а в штабі можуть про це дізнатися, тільки зробивши спеціальний запит. Тому ми вирішили зробити персоналізовані картки для солдат. Облік виданого забезпечення буде вестися на рівні кожного бійця», – каже волонтер.

Давід Арахамія додає, що з боку чиновників Міноборони стикався з нерозумінням того, навіщо взагалі щось змінювати. «Нерозуміння ми вилікували дуже швидко, коли взяли основних логістів, тих, хто відповідає за логістику в українській армії, та привезли їх в Італію, на склад бази НАТО. Коли вони подивилися, як це працює, то сказали, що теж так хочуть»,– пригадує він.

Що успішнішою буде співпраця України та НАТО в справі реформ української армії, то більше країн долучатиметься до наповнення бюджету трастових фондів для України. На початковому етапі на оновлення логістики ЗСУ країни Альянсу зібрали близько 1,25 мільйона євро.

Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG