Спеціальні потреби

Законодавці намагаються уникнути перерви в програмах АНБ


Штаб-квартира Агентства національної безепки США
Штаб-квартира Агентства національної безепки США

Незважаючи на те, що повноваження уряду США у сфері електронного стеження в рамках боротьби з тероризмом закінчуються вже в найближчі дні, конгресмени і сенатори від обох партій кажуть, що поки що не знають, яке рішення в цьому питанні прийме Конгрес.

Якщо законодавці не приймуть ніякого рішення, Агентство національної безпеки припинить збір даних про телефонні розмови з 1 червня, коли втратить чинність закон (Patriot Act), прийнятий після атак 11 вересня 2001 року. Закон надає уряду США широкі повноваження з розслідування і запобігання терористичним змовам.

Республіканський сенатор Ліндсі Ґрем заявив, що Конгрес повинен «зробити все, щоб у нас був доступ до цих даних, щоб не допустити повторення подій 11 вересня».

Поки що тільки одна палата Конгресу прийняла рішення. Минулого тижня Палата представників проголосувала за те, щоб доручити зберігання телефонних даних телефонним компаніям. АНБ може отримати до них доступ за дозволом суду.

Схвалення цього законопроекту Сенатом дозволило б швидко і легко вирішити проблему, вважає сенатор-демократ Патрік Лігі.

«Потрібно просто винести на голосування проект Палати представників і прийняти його, - говорить він. - Це саме логічне вирішення, яке захищає нашу національну безпеку».

Але такий сценарій виключає республіканське керівництво Сенату, яке виступає за продовження існуючих програм уряду. Низка ключових сенаторів розробили законопроект, що дозволяє уряду вести збір даних ще два місяці, щоб уникнути перерви в роботі програм.

Тимчасовий захід дозволить продовжити дискусію, вважає республіканський сенатор Річард Берр, голова комітету з питань розвідки.

«Сподіваюся, що, враховуючи серйозність питання, у нас буде час, щоб винести альтернативний варіант на обговорення, провести справжні дебати і дати членам палати можливість внести свої поправки», - сказав Берр.

Очікується, що Сенат проведе голосування в справі електронного стеженні в суботу. Але тут виникає календарний конфлікт. До суботи члени Палати представників роз'їдуться на тижневі канікули і не зможуть до 1 червня проголосувати за будь-який законопроект.

«Палата представників сказала своє слово, - заявив республіканський спікер Джон Бейнер, відповідаючи на запитання про розходження палат законодавчого органу. - Тепер прийшов час, коли Сенат повинен прийняти рішення. Якщо вони його приймуть, ми, звичайно ж, подивимося, що вони прийняли, і вирішимо, що робити далі».

Деякі сенатори вважають, що Палата представників знайде можливість проголосувати за будь-який законопроект, який схвалить Сенат.

«Ми не можемо допустити перерви в роботі програми, ніхто цього не хоче, - заявив сенатор-республіканець Джон Маккейн. - Ми знаємо, що Палата представників не хоче перерви в програмі. Я припускаю, що цього не станеться».

Відповідаючи на запитання про те, що саме може зробити Палата представників, Маккейн сказав, що, ймовірно, справа вирішиться за допомогою якихось процедурних маневрів.

Федеральний апеляційний суд нещодавно визнав програму АНБ незаконною, і остаточне рішення про її конституційність, можливо, буде винесено Верховним судом, якщо Конгрес не прийме рішення про її реформу.

Білий дім хоче, щоб масовий збір даних про телефонні розмови припинився, але не хоче, щоб ця інформація зникала повністю.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG