Спеціальні потреби

50 років роботи НАСА очима художників та митців


50 років тому президент Джон Кеннеді поставив надскладне завдання перед представниками американського Конгресу – відправити людину на місяць і гарантувати безпечне повернення додому. На все про все президент дав 10 років.

Приблизно в цей же час американська космічна агенція НАСА, доручила митцям зобразити своє бачення великої події. З того часу колекція мистецьких робіт НАСА зросла до трьох тисяч. Сьогодні 70 з них представлені на виставці «Мистецтво НАСА – 50 років дослідження», яка проходить у Національному аерокосмічному музеї у Вашингтоні.

Експонати виставки повертають назад у часі. Разом з ними можна пережити всі віхи розвитку американської космонавтики, говорить куратор Том Крауч:

«Ця колекція пропонує мистецький погляд на події через які ми пройшли за 50 років роботи НАСА, починаючи від запусків перших космічних апаратів і закінчуючи останніми польотами в космос. Це все тут можна побачити очима митців».

Експонати представлені в хронологічному порядку. Починається космічна мандрівка з картини Мітчела Джеймісона «Перші кроки». Є серед робіт і портрет космонавта Гордона Купера, який повернувся на землю, облетівши її 22 рази в космічній капсулі Меркурій.

Наступна зупинка – робота американського ілюстратора Нормана Роквела. який зобразив свої враження від першого польоту в рамках програми Близнюки 1965-го року.

«Ця картина нагадує двох лицарів, які звели свої мечі перед боєм. У нас є ще одна робота Роквелла, яка називається «За Аполлоном’11» – це портрети астронавтів проекту Аполлон 11, їх дружин, дублерів, науковців, інженерів та менеджерів, тобто всіх, хто допомагав команді полетіти на місяць», – розповідає Том Крауч.

А художник Енді Ворхол, ось так відобразив перші кроки Ніла Армстронга на місяці. Живописець Роберт Макколл закарбував своє бачення повернення космонавтів з місяця на землю. Крістал Джексон знайомить з відвідувачами космодрому Канаверал на Флориді.

На виставці також представлені фотографії Вільяма Вегмана, який на замовлення НАСА зробив серію фотографій собаки у скафандрі. Тут же скульптура під назвою «Зі згадкою про Колумбію». Вона зроблена зі шматків автомобільних шин і символізує загибель корабля при заході на посадку у 2003-му році.

Художниця Барабара Ернст Прей представила свою акварельну роботу, що зображує політ найшвидшого літака у світі ЕКС-43. Прей особисто спостерігала за польотом літака, який розвинув швидкість у 10 разів більшу, за швидкість звуку. Для художниці це був надзвичайний досвід.

Відвідувачі кажуть, що виставка допомагає подивитися та підійти до теми космосу та всесвіту по-новому і побачити речі по-іншому.

Для Барбари Болдвін з Техасу виставка – приємна подорож у минуле:

«Коли я росла, було цікаво спостерігати за дослідженнями космосу. Я ніколи не забуду, де я була та, що робила, коли перша людина ступила на місяць. Того вечора наша сім’я зібралася біля телевізора. Космос залишив чудові спогади у моєму житті».

Гантер Тортон з Луізіана захоплюється науковою фантастикою і великий шанувальник кіноепопеї «Зоряні війни». Для нього виставка, не лише привід вдягнути костюм героїв фільму, а і нагода ознайомитися з історією дослідження космосу:

«Тут продемонстровано, розвиток технологій та процес освоєння космосу американцями. Я сподіваюся одного дня ми всі будемо ходити у подібних костюмах».

Виставка «Мистецтво НАСА – 50 років дослідження» подорожуватиме містами Америки до 2012-го року.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG