Спеціальні потреби

Щоб побачити у Сталіні, який виграв війну, злочинця, який організував Голодомор, потрібен час – Норман Наймарк


Норман Наймарк, американський історик, професор Стенфордського університету.
Норман Наймарк, американський історик, професор Стенфордського університету.

Американський історик вважає, що українцям складно усвідомлювати себе жертвами режиму, який здобув перемогу над нацизмом.

«Деякі українці до певної міри ідентифікують себе з історією СРСР. Вони пишаються перемогою Радянського Союзу над нацистською Німеччиною і відкидають думку, що українці могли бути жертвами країни, яка здобула цю перемогу», – таку думку в інтерв’ю Українській службі Голосу Америки висловив Норман Наймарк, американський історик, професор Стенфордського університету.

Норман Наймарк входить до редакційних рад таких провідних історичних часописів як «The American Historical Review» та «The Journal of Contemporary History». Найвідоміші книжки Наймарка – «Росіяни в Німеччині: Історія радянської зони окупації 1945-1949» (1995) та «Геноциди Сталіна» (2010). Остання у 2011-му році була перекладена українською.

На думку Наймарка, перемога у Другій світовій війні є наріжним каменем національної ідентичності у Росії та Україні, а роль Сталіна у ній оцінюється як героїчна. Відтак, зауважує історик, деякі українці стикаються із конфліктом індентичності, коли йдеться про Голодомор, злочин проти українців, організатором якого виступив Сталін.

«Питання Сталіна дуже показове для Росії та України. Сталін – жахливий диктатор, масовий вбивця, який скоїв страші речі по відношенню до росіян та українців. Втім, людям складно визнати це, бо Сталіна вважають великим героєм Другой світової війни», – каже історик.

Наймарк зауважує, що українці не однаково відповідають собі на питання «Хто ми?»

«Багато жителів Західної України думають про Сталіна та Другу світову війну інакше. Вони не бачать позитивних рис у Сталіні і не ідентифікують себе з СРСР. Вони усвідомлюють, що були жертвами країни під назвою Радянський Союз».

Наймарк також зазначив, що суспільна дискусія щодо суперечливих питань історії є запорукою розвитку суспільства.

«Історія формує джерело культурної ідентичності, і якщо ігнорувати її частину, брутальну та страшну, це матиме наслідки для сьогодення», – зазначив історик.

«Прикладом зміни ставлення до минулого може бути Німеччина. Знадобилась чверть сторіччя та поява нового покоління дослідників, щоб німці змогли заговорити про Голокост. Старше покоління не могло говорити про це, бо було – до певної міри – замішане в цьму злочині».

Норман Наймарк спілкувався з Голосом Америки за сприяння інтелектуального часопису «Критика» та Українського наукового інституту Гарвардського університету.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG