Спеціальні потреби

Молдова: між Росією і Євросоюзом


САНКТ-ПЕТЕРБУРГ - Очікується, що в п'ятницю, 27 червня, під час засідання Європейської Ради в Брюсселі буде підписана економічна частина Угоди про асоціацію ЄС з Україною, а також Угоди про асоціацію ще з двома учасницями програми «Східне партнерство» - Грузією та Молдовою.

Відомо, що офіційні кола Росії вкрай негативно сприймають будь-які спроби зближення колишніх радянських республік з євроатлантичними структурами.

А напередодні саміту в Брюсселі заступник міністра економічного розвитку РФ Олексій Лихачов заявив, що у Молдови можуть виникнути певні ризики в разі інтеграції країни з Європейським Союзом. За словами Лихачова, Молдова не зможе поєднувати дві регуляторні системи - СНД і ЄС. «Їй доведеться робити якийсь вибір. І якщо він буде на користь європейської системи, то система СНД перестане бути комфортною», - попередив Лихачов.

Кореспондентка «Голосу Америки» звернулася за коментарями з приводу нинішнього стану відносин між Кишиневом, Москвою і Брюсселем до молдавських політичних експертів.

Геополітична гра «тягни-штовхай»

Президент Молдавського відділення Міжнародної академії інформатизації Віктор Боршевич порівняв стратегію Росії і Євросоюзу стосовно Молдови з написами на дверях: "push" і "pull" (відповідно - «штовхати» і «тягнути»).

На думку Боршевича: «виходить, що протягом тривалого часу Росія чинила тиск, в той час, як із Заходу йшло тяжіння», - пояснює співрозмовник «Голосу Америки»і продовжує: «Ось, якщо я, наприклад, їду у машині, і справа мене щось відштовхує, а ліворуч притягує - скажіть, будь ласка: який буде курс моєї машини?»

Щось подібне, на думку Віктора Боршевича відбувається із зовнішньополітичним вибором Молдови, тим більший тиск, який чиниться Росією, притягання з боку Заходу - посилюється.

На погляд експерта, подібна тактика Кремля спочатку є стратегічно невірною. «Виходить, що замість того, щоб притягати країну, і особливо - ту частину населення, яка традиційно орієнтована на Схід, на неї тиснули», - підкреслює Боршевич і каже, що в результаті цього у населення Молдови складається уявлення про Росію, як про недружню силу.

Москва плутає НАТО і Європейський Союз?

Молдавський політолог, голова ради директорів Незалежного інституту стратегічних досліджень в Кишиневі Микола Кіртоаке в інтерв'ю «Голосу Америки» вказав, що ультимативна заява Олексія Лихачова - далеко не перший випадок спроби тиску російських високопоставлених чиновників на Кишинів.

«Досить жорстко про це заявив пан Рогозін, який натякнув про те, що настануть деякі наслідки, в першу чергу - економічного характеру», - нагадує експерт.

Микола Кіртоаке також зазначає, що Москва робить спроби висловлювати не лише свою точку зору щодо Молдови, а й говорити від імені всього СНД, хоча подібних повноважень Кремль не має.

«Особливо це помітно, коли подібні заяви звучать як політичні загрози й елементи тиску, а не просто констатація якихось фактів», - додає політолог.

У цьому зв'язку Кіртоаке згадує заяву російської сторони про те, що Молдова - де має намір забезпечити режим найбільшого сприяння для організації на своїй території складальних заводів західної техніки, після чого продукція з маркуванням "Made in Moldova" зможе безмитно проникати на ринок СНД, у тому числі - і в Росію.

«Мені здається, що цей аргумент - вельми легковагий», - вважає політолог, і додає, що обґрунтованих доводів про можливе порушення Молдовою економічних інтересів СНД після підписання Угоди про асоціацію з ЄС Росія так і не надала, а всі наявні, за оцінкою Миколи Кіртоаке, «носять абсолютно голослівний характер».

Молдавський історик і публіцист Сержіу Мустяце в розмові з кореспондентом «Голосу Америки» зазначає: «Хотілося б, щоб російська влада по-іншому дивилися на зміни, які відбуваються в Молдові. Їм потрібні надійні, стабільні, багаті партнери, і я не можу зрозуміти, чому вони так болісно дивляться на підписання Молдовою Угоди про асоціацію з Євросоюзом », - дивується Мустяце.

Експерт зазначає, що негативна реакція з приводу зближення Кишинева з Брюсселем характерна не тільки для російських міністрів, а й для самого президента РФ. Причому, нерідко приєднання до Європейського Союзу колишніх учасників Ради економічної взаємодопомоги (РЕВ) і колишніх союзних республік за рівнем загрози для Кремля ставиться в один ряд з розширенням НАТО. «Напевно, тому так болісно російська влада дивиться на це питання», - припускає Сержіу Мустяце.

Південний Схід України - попередження Молдові

Реакції офіційного Кишинева на слова Олексія Лихачова поки що не надходила, оскільки, на думку співрозмовників «Голосу Америки», влада Молдови вже втомилася від всіляких натяків з боку Росії, за якими не криються жодні реальні факти.

У цьому зв'язку Микола Кіртоаке також нагадав слова прем'єр-міністра Молдови Юрія Лянке про те, що курс на євроінтеграцію не означає погіршення відносин з Росією. Голова ради директорів Незалежного інституту стратегічних досліджень вважає, що у разі виникнення загроз порушення економічних інтересів однієї із сторін необхідно сідати за стіл переговорів і обговорювати спірні питання, а не обмінюватися звинуваченнями і погрозами.

У свою чергу, Сержіу Мустяце вважає, що владі Молдови варто було б спробувати переконати Кремль, що асоціація Молдови з Євросоюзом не означає погіршення з Росією. «Навпаки, ми залишаємося стратегічними партнерами, і так повинно бути і надалі. Звичайно, в економічному плані можуть бути якісь зміни, але я їх бачу з позитивної сторони. Адже Молдова стане більш привабливим ринком збуту, і Росії це має бути тільки вигідно», - переконаний експерт, додаючи, що таке партнерство може бути здійснено лише на рівноправній основі, без спроб енергетичного шантажу і політичного тиску з боку Росії.

Говорячи про ситуацію в Луганській і Донецькій областях України, Сержіу Мустяце нагадує, що протистояння в Україні почалося після несподіваної відмови Віктора Януковича підписати у Вільнюсі на саміті «Східного партнерства» вже підготовлений текст Угоди про асоціацію з ЄС. Тепер же, на думку молдавського експерта, російські власті підтримують збройних сепаратистів на Південному Сході України, і «вирішити цю ситуацію можна тільки шляхом переговорів між Києвом і Москвою», - вважає Сержіу Мустяце.

У свою чергу, Микола Кіртоаке свідчить: «Нам (Молдові - А.П.) тут вже заявляють: ви вже будьте якось уважніше, у вас може повторитися Майдан, Росія буде діяти жорстко, щоб не допустити небажаного для себе варіанту, і так далі».

Разом з тим, молдавський експерт вважає, що стан справ змінився: «Євросоюз і Сполучені Штати неодноразово заявляли, що повторення такої ситуації в Молдові неприпустимо. І якщо зараз введені санкції, на які Росія абсолютно не розраховувала, Кремль поводиться обачніше».

У цьому зв'язку Микола Кіртоаке не вважає можливим повторення в Молдові подій на Південному Сході України, які, за його словами «ведуть до дестабілізації внутрішньополітичної ситуації в спробі не допустити зближення країни з Євросоюзом і привести до федералізації України та Молдови». На думку молдавського експерта, така політика вкрай небезпечна і ризикована і може мати досить серйозні наслідки для сам

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG