Спеціальні потреби

Мир в Україні вимагає підходу «батога і пряника» - екс-генсекретар НАТО


Андерс Фоґ Расмуссен
Андерс Фоґ Расмуссен

На погляд Андерса Фоґ Расмуссена, Європа, Канада та США тепер мають можливість сприяти політичному вирішенню війни на сході України

«Я щойно повернувся з лінії зіткнення в українському конфлікті з Росією, що відокремлює вільну Україну від окупованих районів Донбасу. Мій висновок полягає в тому, що Європа, Канада та США тепер мають можливість сприяти політичному вирішенню цієї війни».

Про це колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен пише в оглядовій статті, опублікованій у канадському виданні The Globe and Mail.

Отож, автор пропонує:

«По-перше, шляхом надання оборонного обладнання українським військовим; по-друге, шляхом розгортання міцної миротворчої місії Організації Об'єднаних Націй в районі Донбасу. Питання полягає в тому, чи трансатлантичні союзники настільки наполегливі, щоб припинити цю конфліктну кровотечу в серцевині Західного світу, чи через їх несміливість пропустимо цю нагоду?».

Расмуссен вказує на те, що віконце для розміщення миротворчої місії в Україні було відкрито минулого місяця самим російським президентом Володимиром Путіним, коли він висунув свою пропозицію щодо розгортання миротворців ООН. Проект резолюції Москви в Раді Безпеки виявився типовим блефом Путіна. Він суперечить численним принципам ООН, тобто не може бути прийнятий у його нинішній формі. Але замість того, щоб відкинути пропозицію, Захід повинен відповісти на блеф Путіна і перетворити останню пастку Москви у віконце для досягнення миру, використовуючи метод «батога і пряника», - пише екс-генсекретар НАТО.

Насамперед, батоги: надання оборонних систем Україні. Расмуссен пише, що під час зустрічей з українськими старшими командирами та військовослужбовцями на лінії розмежування біля Донецька, він поцікавився, що їм необхідно для самооборони і для захисту населення. Їхня відповідь була ясною: не більше куль, а потрібне оборонне обладнання, таке як прилади нічного бачення, обладнання для глушіння сигналу та радарні системи для виявлення ворожих артилерійських позицій. У президента США Дональда Трампа на столі лежить пропозиція про надання такого обладнання, і Росія виступили з численними погрозами у разі таких поставок. Багато хто, особливо в Європі, побоюються, що це спровокує ескалацію, але оскільки це обладнання є оборонним, то, напевно, протести Росії можуть бути виправданими, лише якщо вона має намір продовжувати нападати на українські сили, - вважає екс-генсек НАТО.

За словами автора, поставки оборонних систем жодним чином не відходять від зусиль миротворчої місії. Захід вже підняв ціну за агресію Путіна - шляхом санкцій та тренування українських військ. Ініціатива Путіна в ООН показує, що це впливає на його мислення, але в його ігрових виставах ми ще не досягли точки переломів в московському обчисленні. Подальші заходи будуть продовжувати підвищувати ціну та спонукати до перегляду. Проте підвищення ціни само по собі не принесе успіху та миру. Ми також повинні надати Путіну особливий шлях виходу з війни, яку він розпочав. З огляду на свою колишню нездатність дотримуватися угод про припинення вогню, єдиною відповіддю є розміщення надійних міжнародних миротворчих сил, - наголосив Расмуссен.

Екс-генсек НАТО вказує на те, що саме президент України Петро Порошенко закликає до такої місії ще з 2015 року, але зіткнувся з погрозами російського вето в (штаб-квартирі ООН – ГА) Нью-Йорку та скептицизмом від європейських союзників. Деякі стурбовані тим, що присутність ООН просто заморозить конфлікт коштом міжнародної спільноти. Рада Безпеки може уникнути цього, накресливши червоні лінії: по-перше, наполягати на тому, що місія простягається до кордону між Україною та Росією, щоб уникнути перетворення лінії розмежування в де-факто новий кордон; по-друге, місія повинна захищати населення та інфраструктуру, а не лише міжнародних спостерігачів, що працюють у цьому районі.

Не забуваймо, що ставки цієї часто-забутої війни високі. Близько трьох мільйонів українців на Донбасі живуть у страху та більше 1,5 млн – внутрішньо переміщені. Сотні сіл знаходяться у пастці в сірій зоні між двома сторонами або залежать від води та енергопостачання, що надходять із окупованих територій. На Донбасі виникає гуманітарна катастрофа, заявляє автор.

Дехто стверджує, що навіть найбільш спроможна миротворча операція ООН не може протистояти російським солдатам та зброї. Вони не розуміють суті справи, пише Расмуссен. Погоджуючись на розгортання миротворчих сил, Москва погодиться на деескалацію. Виведення російських солдатів та озброєння з окупованої території стане передумовою для розміщення миротворців. Миротворці, які контролюють пропускні пункти на кордоні, будуть ще однією гарантією припинення постачання російських сил та зброї.

Якщо Росія виконає передумову щодо виведення військ та відновлення українського суверенітету, ми зможемо запропонувати найбільший пряник: полегшення санкцій. Це не може бути часткове виконання передумов. Повне пом’якшення санкцій може статися лише тоді, коли будуть виконані всі зобов'язання Росії. Миротворчі сили не будуть легким завданням, але Вашингтон, Оттава та європейські столиці будуть необачними, якщо їх скептицизм перешкоджатиме їх зусиллям.

Екс-генсекретар НАТО нагадує, що адміністрація Трампа визнала, що шлях до кращих відносин з Росією проходить через Україну. Настав час європейцям приєднатися. Канада може зіграти ключову роль як трансатлантичний міст. Ніхто не наївний про наміри Путіна, але відданість зусиллям тепер може виявити шлях до покінчення з цим кривавим конфліктом в Європі, - наголосив Андерс Фоґ Расмуссен.

Дивіться також: Минуло 100 днів від часу арешту у Стамбулі турецьких правозахисників Amnesty International

Минуло 100 днів від часу арешту у Стамбулі турецьких правозахисників Amnesty International. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG