Спеціальні потреби

В африканській країні Малі розгорається громадянська війна


Після того, як військова хунта минулого тижня усунула від влади демократично обраного президента Малі, бойовики народності Тауреги відновили спроби захопити північні райони країни, щоб створити власну державу. До повстанців приєдналися добре оснащені гарнізони, що раніше воювали на боці Муаммара Каддафі у Лівії.

Командир Амаду Саногу каже, що група військових вирішила скинути президента Малі Амаду Тумані Туре через його некомпетентність у боротьбі з сепаратистами туарегами.

Туареги – племена мусульман-сунітів, що населяють північно-західну частину Африки. До цієї народності відносять близько 5 мільйонів людей. Протягом останніх місяців туареги активізували боротьбу на півночі Малі, намагаючись закріпити там свою владу. Військові сутички змусили майже 200 тисяч місцевих жителів тікати у сусідні країни – Алжир, Буркіна-Фасо та Нігер.

Наша країна зруйнована. Я приїхав сюди з дружиною та дітьми, бо туареги забрали все, що у нас було», – каже біженець з Малі Улід Джібріл.

«Я посадив свою родину у машину і просто втік до Мавританії. Я не хочу критикувати наш уряд, але я не хочу ризикувати і бути посеред всього цього», – розповідає інший біженець Амузер Аґндая

Тод Мос – експерт центру Глобального розвитку. Він кілька разів зустрічався з поваленим президентом Туре:

«Він став на чолі однієї з найбільш нестабільних та бідних країн світу. Але йому вдалося спрямувати її у напрямку прогресу».

Разом з тим, каже Мос, у справі повстанців-туарегів, президент діяв досить обережно:

«Вважається, що він дуже повільно впроваджував у життя деякі угоди, які його уряд досяг з туарегами. І очевидно, частина генералів в армії вважала, що він не давав достатньо підтримки урядовим військам у боротьбі з повстанцями, які нарощували сили».

Боротьба уряду з племенами туарегів – не нове явище у Малі. У 90-их одразу кілька груп туарегів повстали проти урядів Малі та Нігеру, вимагаючи створити власну незалежну державу. Біженець Малі Ламін Кунта вважає, що вимоги туарегів правомірні:

«З початку створення Малі у 1960-му році права туарегів порушувалися. А вони також сини цієї країни. Я підтримую людей, які відстоюють свої права. Я з ними».

Туареги нещодавно витіснили урядові війська Малі з кількох північних міст. Міністр закордонних справ Кенії Мозес Ветангула був у Малі в день, коли військова хунта скинула президента. Він каже, що повстанці-туареги отримали багато зброї з Лівії, де вони боролися на боці Муамара Каддафі:

«Туареги, які протистоять уряду в Малі, – добре озброєні. Вони здатні скинути будь-який уряд, будь-де. І у них лише частина арсеналу, вивезеного з Лівії».

Представник повстанських загонів туарегів заявив в інтерв‘ю Голосу Америки, що туареги погодяться на переговори з новим військовим правлінням Малі лише після того, як вони виведуть свої сили з північних регіонів країни.

Відео - найголовніше

Мистецтво про непереможну силу жінки. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:27 0:00
XS
SM
MD
LG