Спеціальні потреби

Роль Заходу у відбудові Лівії після режиму Каддафі


Першими після усунення Муаммара Каддафі від влади Лівію відвідали президент Франції Ніколя Саркозі та прем’єр-міністр Великобританії Дейвид Камерон. Саме ці країни взяли на себе провідну роль, коли шість місяців тому війська НАТО встановили зону заборонену для польотів над Лівією. Як пояснив Камерон, він разом із французьким колегою завітав до Лівії привітати лівійців та на власні очі побачити, чим їх країни можуть допомогти.

Західних лідерів у Лівії зустріли під оплески, адже чимало противників режиму Кадаффі, вважають, що саме втручання Заходу врятовуло життя великої кількості цивільних.

«Якщо б 19 березня Франція не зробили нічого, аби зупинити війська Каддафі, місто Бенгазі було б найбільшим цвинтарем в історії Північної Африки», – переконаний посол Лівії у США Алі Ауджалі.

У серпні лівійські повстанці захопили столицю країни Триполі, та обрали Національну перехідну раду. Чимало країн світу визнало раду, як законний уряд. Із розвитком подій, роль НАТО у Лівії зменшується, і тепер своє слово повинна сказати Організація Об’єднаних Націй. На погляд експертів, саме ООН має допомогти відбудувати країну, надати гуманітарну допомогу, розморозити рахунки лівійського уряду та дозволити місцевим компаніям поновити співпрацю з міжнародним бізнесом. Окрім того, Об’єднані Нації мають відіграти політичну роль у Лівії, вважає Гафед Аль-Ґвел, активіст лівійської опозиції, який зараз живе у Вашингтоні.

«Найголовніше, що ООН повинно дати Лівії так це відчуття безпеки та стабільності, аби люди зі зброєю в руках не опинились у центрі політичних суперечок, бо інакше саме це і станеться», – попереджає опозиціонер.

Захід не проти інвестувати у розвиток нафтової індустрії Лівії. Однак, цим разом з урахуванням помилок зроблених у подібних ситуаціях у минулому, обіцяє Джин Кретц, посол СШУ у Лівії.

«З урахуванням уроків минулого, на чолі цього процесу повинні стояти лівійці. Хоча усі ми зацікавлені в успіху, ми зобов’язані йти за лівійцями, допомагати і підтримувати їх, а не диктувати їм, що і як потрібно робити», – каже американський дипломат.

Лівія має найбільше нафти в Африці, і дев’ятий запас загалом у світі.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG