Спеціальні потреби

Олександра Кужель: «Обмудсмен Лутковська має піти як профнепридатна»


«Брехлива потвора Лутковська» повинна залишити посаду омбудсмена. Таку емоційну заяву зробила з трибуни Верховної ради народний депутат від фракції «Батьківщина» Олександра Кужель. На екстрених зборах у четвер опозиція, окрім відставки спікера Рибака, зажадала відставки уповноваженого з прав людини Лутковської. Як заявила Кужель, для цього депутати мають створити парламентську слідчу комісію, яка перевірила б факти порушення людських прав в Україні та відсутність належної реакції на ці порушення з боку омбудсмена. Свою вимогу опозиціонерка прокоментувала в інтерв’ю Голосу Америки.

Як каже Олександра Кужель, вимагати відставки Лутковської її спонукали недавні відвідини харківської лікарні, в якій лікують ув’язнену Юлію Тимошенко.

«Я назвала Лутковську брехливою потворою, і я на цьому наполягаю. Хіба це омбудсмен, якщо вона приїхала до Юлії Тимошенко і не побачила того, що бачили ми? Хіба це захисник людських прав, який каже – нічого страшного нема, ну, пишуть її відеокамери. Омбудсмен повинен контролювати виконання норм закону. Але немає жодної норми закону, яка б передбачала, що у палаті, де ви спите, перевдягаєтесь, повинні стояти відеокамери. Нема такої норми закону, щоб вам заклеювали вікна і ви не могли побачити, чи зараз день, чи ніч, чи літо, чи зима. Немає норми закону, щоб біля монітора, який цілодобово стежить за Тимошенко, гуляв з десяток хлопців, і нема відповіді начальства Качанівської колонії, яким чином оці – не записи, як вони кажуть, а перегляд онлайн – потрапляють на телебачення і в інтернет».

Відсутність реакції з боку омбудсмена на порушення людських прав стосується не лише ситуації з Тимошенко, – стверджує Кужель.

«До мене щодня звертаються люди зі своїми бідами, зі скаргами на порушення їхніх прав. А я як депутат не знаю, до кого звернутись. Я не знаю, хто може достукатися і захистити цих людей. Бо сказати їм – ідіть до суду – це все одно що їх нецензурно вилаяти. Усім добре відомо: немає в нас справедливості в суді. Якби ви знали, скільки разів я зверталася до Лутковської з проханням захистити людей, а вона мені писала відписки у відповідь. Це є омбудсмен?»

На думку Кужель, сьогодні ситуація з уповноваженим з прав людини найгірша за всі часи української незалежності.

«Знаєте, кажуть, бережіть шефа, наступний буде гіршим. Колишній омбудсмен Ніна Карпачова ніколи в житті на мої депутатські запити не дозволяла собі таких відповідей. Лутковська відповідає просто: «Я цим питанням не буду займатись». Вона так відповіла днями і на звернення Ірини Луценко, яку не пустили на побачення до прооперованого чоловіка Юрія Луценка: «Я не буду цим питанням займатись». Вона так само й простим людям відповідає. То як її після цього назвати?»

Як наполягає депутат, посаду уповноваженого з прав людини має обіймати людина від опозиції, а не від влади.

«Я вважаю, що в такий час, коли влада діє без меж і гальм, обмудсмен має бути тільки від опозиції. Це людина, яка повинна відчувати чужий біль. Повинно серце боліти за кожного. А Лутковська – я знаю – нікому ніколи не допоможе. Вона простим людям не допомагає, коли я звертаюсь. Хоч і має для цього відповідний штат і отримує заробітну платню. Вона професійно непридатна для виконання цих функцій. Вона не є тією людиною, про яку згадують одразу – ось до кого треба звернутись! – коли порушені твої людські права».
Я вважаю, що в такий час, коли влада діє без меж і гальм, обмудсмен має бути тільки від опозиції. Це людина, яка повинна відчувати чужий біль. Повинно серце боліти за кожного. А Лутковська – я знаю – нікому ніколи не допоможе. Вона простим людям не допомагає, коли я звертаюсь. Хоч і має для цього відповідний штат і отримує заробітну платню. Вона професійно непридатна для виконання цих функцій. Вона не є тією людиною, про яку згадують одразу – ось до кого треба звернутись! – коли порушені твої людські права.
Олександра Кужель

Як нагадує Кужель, Лутковську обирали на посаду з порушенням процедури.

«Вона була обрана незаконно, у порожній залі. Вона приймала присягу, стоячи в задньому проході Верховної ради. Вона порушує закон про корупцію, перебуваючи в близьких родинних стосунках з міністром юстиції. Тому я вважаю, що вона не має права бути обмудсменом».

Як стверджує народний депутат, зняти з посади омбудсмена можна за рішенням тимчасової парламентської комісії – за порушення прав людини і профнепридатність.

«Я вважаю, що це реально. Кандидатура омбудсмена повинна йти від опозиції. Весь Інтернет, вся українська громада висуває кандидатуру правозахисника Євгена Захарова. Люди йому довіряють. І в такі скрутні часи президент нехай ввімкне голову. Якщо він не хоче, щоб усе це зібралося таким паром, що рвоне вже не зміною омбудсмена!», – сказала Кужель Голосу Америки.

Нагадаємо: 24 квітня 2012 року Валерію Лутковську, з другої спроби, було обрано уповноваженим Верховної ради з прав людини. Рішення було прийнято в 252 голоси, хоч голосування відбувалось у напівпорожній залі. 27 квітня новий омбудсмен склала присягу біля виходу з сесійної зали (оскільки трибуна була заблокована) під вигуки опозиції «Ганьба!»
XS
SM
MD
LG