Спеціальні потреби

Хто несе відповідальність за смерть Литвиненка?


Результати розслідування обставин загибелі колишнього співробітника КДБ в Лондоні будуть оприлюднені в четвер.

Розслідування обставин смерті колишнього агента КДБ Олександра Литвиненка, проведене британською владою, імовірно, прийде до висновку, що відповідальність за неї несе Росія, повідомляє Reuters.

Литвиненко був отруєний в Лондоні десять років тому, коли випив чай, що містив рідкісний радіоактивний ізотоп. Результати розслідування будуть оприлюднені в четвер.

Жорсткий критик російського президента Володимира Путіна, 43-річний Литвиненко помер у листопаді 2006 року, через три тижні після того, як випив зелений чай, отруєний полонієм-210, у фешенебельному лондонському готелі Millennium. Незадовго до цього він отримав британське громадянство.

Перебуваючи при смерті, Литвиненко заявив детективам, що наказ про його вбивство був відданий безпосередньо Путіним. Кремль відразу ж відкинув ці заяви як безглузді, і після цього завжди заперечував свою причетність до смерті колишнього агента КДБ.

Поліцейські юрисконсульти і рідні Литвиненко, які назвали його смерть «ядерною атакою на вулицях Лондона», заявили, що єдиним достовірним поясненням є причетність до вбивства російської влади.

До такого ж висновку, імовірно, прийде публічне розслідування, велика частина якого проходила в таємниці, - пише Reuters. Головний слідчий раніше говорив, що, на перший погляд, є підстави, щоб підозрювати Росію.

Росія неодноразово відкидала звинувачення про причетність до загибелі Литвиненка і заявляла, що слідство керується політичними мотивами.

Москва відмовилася брати участь у судовому розгляді, як і Андрій Луговий і Дмитро Ковтун - два росіяни, яких британська влада звинувачує у самому скоєнні вбивства.

Британська преса повідомляє, що перед публікацією доповіді слідства прем'єр-міністр Дейвід Камерон проведе нараду з головами спецслужб, на якій обговорюватимуться заходи, які Лондону слід прийняти.

За повідомленням ЗМІ, британські дипломати МЗС закликають прем'єр-міністра Камерона не вводити нові економічні санкцій проти Росії, якщо незалежне розслідування вбивства Литвиненка доведе, що РФ несе відповідальність за його смерть.

Дипломати стверджують, що більш широкі інтереси британсько-російських відносин, у тому числі спільне врегулювання війни в Сирії, вимагають стриманості.

У британському МЗС вважають, що російська влада готова відмовитись від підтримки Башара Асада, але буде «продавати» його за високу ціну і шукати вплив на новий режим.

Очікується, що британці проситуимуть російський уряд видати Лугового і Ковтуна, однак у Британії сумніваються, що запит про видачу буде надано, адже у 2007 році Володимир Путін відхилив попередній запит про видачу цих підозрюваних у вбивстві Летвиненка осіб.

Дивіться також: Гілларі Клінтон розказала, що думає про Путіна

Клінтон: Путін хапатиме поки його не зупинити. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:51 0:00

XS
SM
MD
LG