Спеціальні потреби

2015: Конфлікти всередині російської еліти стали більш публічними - політолог


Марія Ліпман
Марія Ліпман

Головний редактор журналу «Контрапункт» Марія Ліпман підвела для «Голосу Америки» підсумки минулого року у внутрішній політиці Росії.

МОСКВА – Рік, що минає, був для російської суспільно-політичної сфери гучним: активні російські громадяни обговорювали дії влади в соціальних мережах і навіть на вулицях, з'явилися і набрали чинності кілька незалежних російських медіа, критика на адресу керівництва Росії почала лунати з боку тих, хто в принципі схвалював курс Кремля. Що було головним у 2015-му році у внутрішньополітичній сфері Росії, чого можна чекати в наступному році? На ці запитання в інтерв'ю Російській службі «Голосу Америки» відповідає Марія Ліпман - головний редактор журналу «Контрапункт», який видає Інститут європейських, російських та євразійських досліджень Університету Джорджа Вашингтона (США).

Даніла Гальперович: Яка внутрішньоросійська подія в 2015 році для Вас стала головною?

Марія Ліпман:
Якщо говорити про події у внутрішній політиці Росії в 2015 році, то, мабуть, найсерйознішою подією було вбивство Бориса Нємцова. Про це неможливо не згадати, говорячи про події в році, що минає.

Д.Г .: А з процесів, що відбувалися в політичній сфері Росії, що було, на Вашу думку, важливим?

М.Л .: Якщо говорити про тенденції, то в першу чергу, мабуть, доводиться говорити про економіку. Ситуація протягом 2015 погіршувалася, прогноз на 2016 рік - невітшний, тривожний, і це ще м'яко сказано. Те, що Росія як і раніше дуже сильно залежить від цін на нафту, які продовжують падати, не дозволяє розраховувати на те, що в майбутньому році у нас настане якась стабілізація, не кажучи вже про поліпшення. І, зрозуміло, така тривожна ситуація в економіці впливала і впливає на буквально всі аспекти російського життя.

Д.Г .: Як це все позначилося на житті російських верхів, які все останнім часом говорили про те, що криза не дуже сильний, і його пік пройдено?

М.Л .: Всередині російської еліти ми бачимо загострення конфліктів, і те, що ці конфлікти в більшій мірі, ніж раніше, опиняються в публічній сфері: можна говорити і про фільм-розслідування Олексія Навального «Чайка», який вже подивилося більше 4 мільйонів людей, можна говорити і про інші конфлікти, які раніше існували, але не опинялися в сфері суспільної уваги до такої міри. Коли стає мало грошей, коли їх у все більшій мірі не вистачає, то це загострює вже наявні конфлікти. Відбувається якийсь перерозподіл: я б тут зазначила, що Чечні була передана компанія «Чеченнефтехімпром», якою керувала «Роснефть», і це теж за умов перерозподілу, хоча й безконфліктного в даному випадку. Це явно пов'язано саме з тим, що коштів не вистачає, тому що «Роснефть» - надзвичайно впливова компанія, і те, що у неї взяли і Чечні віддали досить цінну структуру, означає, що Чечні та її лідеру - теж надзвичайно впливовій людині - початок не вистачати грошей, і крім як таким шляхом, проблема не вирішувалася.

Д.Г .: У сфері політики - які були настрої, і чого можна чекати?

М.Л .: Що стосується саме політичної сфери, то наступний рік - це рік передвиборний, в 2016 році ми вступаємо в кампанію з виборів Держдуми, і напередодні цієї кампанії вже були помітні різноманітні дії влади в 2015 році, спрямовані на те, щоб ці парламентські вибори пройшли без будь-яких загострень. Цей підхід багато в чому визначатиме політику російської влади в 2016 році - щоб до вересневих виборів все було спокійно, щоб самі вибори пройшли спокійно і не привели до якихось конфліктів і неприємних для цієї влади явищ. У соціальній політиці, отже, я думаю, вони будуть всяку ціну решту коштів перерозподіляти таким чином, щоб суспільних збурень, принаймні, було менше.

Д.Г .: Але різні соціологічні служби не фіксують якихось помітних протестних настроїв, хіба можна очікувати якихось серйозних збурень?

М.Л.: Ці обурення вже почалися. Ми бачимо, що поки що влада з цим справляється, але серед важливих подій 2015 року були акції водіїв- «далекобійників», і цей конфлікт не до кінця не розв’язаний. Видно, що влада не хоче йти на відкрите протистояння, не хочуть сильно загострювати відносини з далекобійниками, але і дозволити це теж не вдається. Якісь поступки були зроблені, що саме по собі цікаво: були сильно скорочені штрафи, говорилося про можливість вирішити цю проблему через транспортний податок, але поки конфлікт не розв'язаний. «Далекобійники», як у своєму роді унікальна в Росії професійна група в силу своєї організованості та солідарності, не задовольнилися досягнутим, а збираються і далі вимагати дотримання своїх прав.

Д.Г .: Добре, «далекобійники» - це дійсно було помітно, але чи буде якийсь розвиток?

М.Л .: Я думаю, що подібні акції будуть виникати, хоча ще раз підкреслюю, що водії- «далекобійники» - це унікальна група. Але далі, або за регіональним принципом, або за професійним, і інші групи будуть заявляти про своє невдоволення, і влада буде змушена якось з усім цим розбиратися, тому що, знову ж, попереду вибори, і невдоволення потрібно буде знімати.

Д.Г .: Російські медіа в році, що минає мені особисто запам'яталися великою кількістю цікавих матеріалів, як з професійного, так і з суспільно-гуманітарного погляду. А у Вас яке враження?

М.Л .: Я б відзначила, що саме через те, що загострюються якісь внутрішньо-елітні конфлікти, і вони більше потрапляють у публічну сферу, ті російські медіа, які займаються розслідуваннями, досягли в 2015 році більшого, ніж раніше. Це не обов'язково традиційні ЗМІ - я вже згадувала Фонд боротьби з корупцією Навального, але не тільки він. Ми побачили досить багато всього в жанрі журналістських розслідувань в цьому році, що, на мій погляд, було досить несподівано, якщо мати на увазі тиск на недержавну пресу, яке існує в останні два-три роки. І додатковим свідченням цього було те, що під час прес-конференції Володимира Путіна в грудні йому було задано більше, як мені здається, жорстких і важких питань, ніж у попередні роки.

Д.Г .: Чи якась зміна у ставленні до «кримського порядку», який, як багато хто вважає, проводився в життя Кремлем з метою підняття свого рейтингу всередині країни?

М.Л .: Так, треба окремо відзначити, що відбувається з Кримом, тому що саме з анексії Криму в 2014 році почалися багато процесів, що визначили перебіг подій і в 2015 році, почався новий етап у житті Росії. Якщо раніше Крим був предметом тріумфу і національної гордості, то зараз, особливо під кінець 2015 року, видно, що Крим - це місце, де зосереджені різноманітні соціально-економічні проблеми. Починається якась перетряска серед кримських «еліт»: заявив про свою відставку голова законодавчих зборів Севастополя Олексій Чалий, і є відомості про те, що два міністри з уряду Криму теж йдуть. Були конфлікти, пов'язані, знову ж, з грошима, між де-факто керівництвом Криму і керівництвом Росії - і знову-таки, в публічній сфері, про них стало відомо - якось не змогли вони домовитися про те, виділені Криму якісь засоби або не виділені. І це - знову свідчення про те, що коштів не вистачає, що виділити Криму просто багато грошей і не занадто сильно ці гроші контролювати виявляється вже неможливим.

Дивіться також: Чому Заходу не по кишені економити на Україні, пояснив екс-посол США

Чому Заходу не по кишені економити на Україні, пояснив екс-посол США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:38 0:00

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG