Спеціальні потреби

Криму буде важко вийти з-під контролю Москви – The New York Times


Крим повернеться в Україну лише в разі розпаду Російської Федерації – оглядач Дімітер Кенаров.

«Колись півострів, Крим став островом», - пише журналіст Дімітер Кенаров у статті у виданні The New York Times.

За словами Кенарова, протягом майже двох років Крим це невизнана територія, відрізана від материка воєнізованим кордоном, перебуває під ембарго і про яку, здебільшого, забули міжнародне співтовариства й медіа. Ранній оптимізм деяких кримчан з приводу того, що Росія швидко інтегрує півострів і перетворить його на показову територію, наголошує він, не виправдився.

Торік російський письменник Леонід Каганов сказав, що анексія Криму схожа на викрадення дорогого мобільного телефону без зарядки. «Він мав рацію», - пише Кенаров, нагадавши про продовольчу блокаду, яку влаштували кримські татари і українські активісти, а також про підрив ліній електропередач в Крим.

Як зазнаяає оглядач, Росія виявилася неспроможною замінити українське забезпечення. І навіть після того, як Україна відновила постачання електроенергії, ситуація в Криму досі хитка. Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк оголосив про торговельне ембарго для окупованого півострова і залишив питання про електропостачання відкритим.

Економіка Криму не може витримати подальшу ізоляцію, наголошує автор.

Географічно і політично відрізаний від зовнішнього світу, а часом і від Москви, Крим став ідеальним розсадником масштабної корупції, спекуляції та порушень прав людини. Півостровом і десятиліттями до окупації 2014-го керували місцеві олігархи і мафія, але за останні два роки ситуація стала ще гіршою - пише Дімітер Кенаров.

Кримські татари, які послідовно виступали проти російської влади, зокрема постраждали.

Отож у чому полягає вирішення кримської кризи? Влада у Києві, а також багато іноземних урядів відмовляються визнавати анексію Криму і наполягають на поверненні півострова в склад України, - зазначає Кенаров.

В той час, як прем’єр-міністр Яценюк обіцяє торговельне ембарго півострову, президент Петро Порошенко натякає, що безвізовий режим з Європейським Союзом змусить кримчан захотіти повернутися в обійми Києва. На думку Кенарова, ця тактика навряд чи спрацює.

Під час візиту до Києва кілька тижнів тому віце-президент США Джозеф Байден оголосив, що його країна ніколи не визнає спробу Росії анексувати Крим.

Але, фактично, Москва вже це зробила.

Той, хто вірить, що Кремль відмовиться від своїх зазіхань на Крим через блокаду, або якщо більшість мешканців Криму мирно погодяться знову стати громадянами України, дурить себе
Дімітер Кенаров

Захоплення півострова було підступним актом, а референдум у березні 2014 року навряд чи можна вважати чесним, зазначає оглядач. Але шляху назад поки що немає.

«Проте той, хто вірить, що Кремль відмовиться від своїх зазіхань на Крим через блокаду, або якщо більшість мешканців Криму мирно погодяться знову стати громадянами України, дурить себе або є демагогом», - пише автор.

«Крим може і є тягарем на шиї Росії, але це також коштовна перлина, яку Росія буде охороняти за будь-яку ціну. Крим вийде з-під контролю Москви лише в разі розпаду Російської Федерації», - заявив Кенаров.

Саме це визнають чимало політичних лідерів у приватних розмовах, проте не відважуються оприлюднювати таку позицію. Прийде час, коли Україні та міжнародній спільноті стане необхідно примиритися з цим фактом, - каже оглядач.

Ізоляція Криму не підірве популярності Володимира Путіна на півострові. Вона лише створить ще один заморожений конфлікт в Чорноморському регіоні.

Київ не може пробачити Росії її агресію на сході України, тому ні за яких умов він не визнаватиме факт окупації Кримського півострова
Дімітер Кенаров

Але Київ не може пробачити Росії її агресію на сході України. Тому ні за яких умов він не визнаватиме факт окупації Кримського півострова.

У свою чергу, для Кремля Крим не просто шматок захопленої української землі. Це частина міфу про «колиску імперії». Російська сторона не буде вести переговори про повернення Криму, вона намагатиметься домогтися початку діалогу щодо визнання де-факто російського статусу Криму і це, на думку автора, може бути єдиним реалістичним вирішенням.

«Це може стати найпродуктивнішим шляхом, щоб змусити Москву повною мірою співпрацювати у вирішенні інших складніших питань, таких як Східна Україна, та дозволить Києву зосередитися на внутрішніх реформах.

Перетворення Криму на ще одну Кубу впродовж наступних 10 або 20 років не піде на користь нікому: ні українцям, ні росіянам, ні - кримчанам», - пише оглядач Дімітер Кенаров у статті у виданні The New York Times.

Дивіться також: Юрій Сергеєв: ми будемо некомфортним непостійним членом в РБ ООН для Росії

Юрій Сергеєв: Україна отримала всеосяжну підтримку. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:36 0:00

XS
SM
MD
LG