Спеціальні потреби

Вуличне мистецтво української столиці може зникнути


Цікаві скульптури, незвичні лавки та креативні фонтани – сучасне мистецтво давно вийшло на вулиці великих міст по всьому світу. Перевернутий слон у Нью-Йорку, білий рояль чи водостічні труби, що посміхаються – сучасне вуличне мистецтво призначене для того, щоб змусити людей зупинитися на хвилину і посміхнутися, переконують митці. За останні кілька років Київ упевнено наближався до світових показників за кількістю та якістю робіт, які надихали будь-якого перехожого. Втім, зараз у Києві вирішили вуличне мистецтво зносити, а територію забудувати.

Каменем розбрату стала територія Пейзажної алеї, де знаходиться парк з креативними вуличними скульптурами. Представники руху «Захисти старий Київ» заявляють про те, що суд скасував заборону про будівництво і таким чином дозволив знищити сквер.

«Це однозначно одне з найяскравіших та найкращих місць Києва», – говорить перехожий Олександр. «Сюди заходиш, одразу хочеться посміхатися – ти ніби в казку потрапляєш», – додає його супутниця Ольга.

Сквер знаходить у центрі столиці, він створювався за ініціативою місцевих жителів та меценатів і не отримував будь-яких дотацій від держави. Міські жителі разом з представниками культури та мистецтва активно висловлюють свою незгоду із руйнування парку, збираючи підписи для петиції.

«Ми, кияни, українці, просто втрачаємо неповторну перлину міста заради квадратних метрів якихось чиновників. Перлину, яка могла бути лицем столиці. Таким чином влада намагається довести, що кияни не є господарями свого міста, а українці не є українцями, це абсурд», – говорить Леся Кара-Коця, художниця, яка приймала участь в будівництві алеї.

«Хотілося зробити територію зовсім незвичну для жителів такого індустріального міста, як Київ, щоб люди зупинялися, посміхалися», – розповів в інтерв’ю Голосу Америки Костянтин Скретуцький, головний скульптор алеї. «Сумно, але невже в Києві немає територій для будівництва будинку. В центрі так багато напівзруйнованих будинків, або просто пустирів».

Це вже не перша спроба зруйнувати сквер, але минулого разу місцеві жителі перегородили своїми автівками дорогу будівельному крану, і справа зам’ялася. У березні минулого року президент Віктор Янукович говорив про плани скасувати дозволи на будівництво на місцях паркових зон та дитячих садочків, проте поки цього не сталося.

Скретуцький переконаний, що сквер не чіпатимуть не завдяки протекторату чиновників, а тому, що скульптури мають надто багато прихильників серед місцевих жителів, і навіть справа може дійти до того, що буде виставлена охорона парку.

Поки ж бажаючі підтримати Пейзажну алею приходять поставити свій підпис за те, щоб вуличні скульптури ніхто не руйнував, а українська столиця мала своє сучасне вуличне мистецтво.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG