Спеціальні потреби

Якщо Україна програє, під загрозою країни Балтії та життя американців – парламентар Латвії. Інтервʼю


Безпрецедентна кількість ракет, якими Росія обстрілює Україну виснажила засоби ППО в Україні та Україна потребує на термінову допомогу від Заходу, – латвійський парламентар. Фото: голова комітету закордонних справ парламенту Латвії Ріхардс Колс, Голос Америки
Безпрецедентна кількість ракет, якими Росія обстрілює Україну виснажила засоби ППО в Україні та Україна потребує на термінову допомогу від Заходу, – латвійський парламентар. Фото: голова комітету закордонних справ парламенту Латвії Ріхардс Колс, Голос Америки

Латвія – один із найбільших постачальників допомоги Україні у відношенні до ВВП країни. Президенти України і Латвії Володимир Зеленський і Едгарс Рінкевичс 11-го квітня підписали двосторонню довгострокову безпекову угоду між двома країнами. Угода передбачає, що Латвія надаватиме Україні військову допомогу в обсязі 0,25% від свого ВВП щороку. Разом з Україною Латвія заснувала коаліцію дронів, а згодом приєдналась до ініціативи Чехії із закупівлі озброєнь для України.

Під час візиту до США голова Комітету закордонних справ парламенту Латвії Ріхардс Колс наголошує на терміновій важливості підтримки України та надання Україні зброї, засобів протиповітряної оборони та фінансової підтримки.

За його словами, безпрецедентна кількість ракет, якими Росія обстрілює Україну виснажила засоби ППО в Україні і Київ потребує термінової допомоги від Заходу.

Україна не повинна бути заручницею американської внутрішньої політики, говорить Ріхардс Колс в інтервʼю Голосу Америки.

Він запитує, чому вільний світ знаходить зброю, щоб захистити Ізраїль, але не може надати її Україні, латвійський політик також розповідає, чому перемога Києва так важлива для його країни, і для світу в цілому.

Інтерв'ю перекладене та відредаговане для ясності та плинності.

Екатеріне Маґалдадзе, Голос Америки: Йде 26-й місяць повномасштабної війни і Латвія залишається одним із найбільших партнерів України щодо політичної підтримки та за кількістю фінансової підтримки в розрахунку на душу населення. Що, на вашу думку, поставлено на карту для вашої країни?

Ріхардс Колс: Насправді, не тільки для моєї країни, а для всього вільного світу. Для міжнародного порядку, заснованого на правилах, за яким ми жили протягом останніх 75 років. На карту поставлений наш спосіб життя. Насправді війна Росії, агресія Росії проти України – екзистенційна війна за нашу незалежність, територіальну цілісність, тому що наміри автократа Путіна дуже чіткі.

На карту поставлений наш спосіб життя. Насправді війна Росії, агресія Росії проти України – екзистенційна війна
Ріхардс Колс

Можливо, це не так помітно, але ми також бачимо, що Китай уважно спостерігає за тим, що Росія робить в Україні, а також за тим, що відбувається на Близькому Сході. На додаток до цього, звичайно, є також Північна Корея.

Це також, думаю, тривожний дзвінок для Заходу, щоб дати відсіч не тільки за допомогою стримування, але шляхом фізичної підтримки України та українського народу, надаючи зброю, тому що є тільки два варіанти: Україна виграє і Україна програє, але якщо Україна програє – навіть не хочу заглиблюватись у сценарії, які можливі у такому випадку.

Е.М.: Пакет допомоги Україні може бути винесений на голосування в Конгресі цього тижня. Ви неодноразово казали, що бездіяльність чи повільні дії тільки на користь агресору.

Українське керівництво говорить союзникам, що в України немає засобів протиповітряної оборони та боєприпасів. Що означають тривалі дискусії у Конгресі, зокрема, про допомогу у формі кредиту для України, для ситуації на полі бою?

Р.К.: Дуже прикро бачити, що провідна країна світу, коли йдеться про верховенство права та демократію, неспроможна захистити вразливі країни, на які нападає країна-агресор. І це питання стосується не лише останніх двох тижнів чи місяців. Це триває з жовтня (2023 року, – ред.).

Нерішучість надсилає супротивникам чітке повідомлення про те, що в довгостроковій перспективі вони можуть перечекати, доки скінчаться терпіння та єдність, які сформувались на Заході після 24 лютого 2022 року.

Є внутрішні питання і ми також обізнані і в політиці США. Але Україна не має бути заручницею цього.
Ріхардс Колс

Звичайно, у США зараз виборчий рік. Немає сумнівів, що в Європі важко зберегти єдність. Є внутрішні питання і ми також обізнані і в політиці США. Але Україна не має бути заручницею цього.

Ми бачимо збільшення атак на критичну інфраструктуру в Україні, цивільну інфраструктуру з початку цього року. Кількість ракет, яку Росія випустила по Україні, безпрецедентна.

Очевидно, що це виснажує можливості протиповітряної оборони України. Є питання, де взяти ППО. Найбільшим виробництвом, яке може забезпечити Захід є оборонна промисловість США.

Ми бачимо дискусії у Конгресі і шкода бачити, що провідна країна, яка завжди була маяком демократії, зараз страждає від внутрішніх розбіжностей, втрачає стратегічний фокус. Ми віримо, що США все ще можуть досягти результатів.

Е.М.: Як ви оцінюєте те, що частина допомоги може бути у формі позики?

Р.К.: Думаю, що в будь-якій формі допомога дозволить Україні придбати необхідні системи озброєння, щоб захистити своє населення. Друге пріоритетне завдання – вигнати окупантів. У суспільстві точилися різні дискусії про те, що Україна зазнає поразки і їхній контрнаступ не приніс результатів.

Ми бачили, наскільки міжнародна спільнота була мобілізована на підтримку Ізраїлю під час нещодавньої атаки Ірану: 300 ракет, 99% яких було збито. Чому ми не можемо надати таку допомогу Україні? Така  можливість є
Ріхардс Колс

Досить дивно чути такі оцінки ситуації, знаючи, що Захід міг надати Україні значно більше. Ми бачили, наскільки міжнародна спільнота була мобілізована на підтримку Ізраїлю під час нещодавньої атаки Ірану: 300 ракет, 99% яких було збито. Чому ми не можемо надати таку допомогу Україні? Така можливість є.

У нас є засоби, питання в політичній волі, і у тому, які повідомлення надсилаються. Це може заохотити агресора стати сміливішим.

Е.М.: США закликали Україну не завдавати ударів по російських нафтопереробних заводах. Як ви оцінюєте ці заклики та ставитесь до подібних ударів?

Р.К.: Майже рік тому я чув іншу тезу, що будь-яка інфраструктура, яка підживлює військову машину, може бути законною ціллю для українських сил.

Нафтопереробні заводи – основний дохід Росії навіть після початку повномасштабної війни і Росія все ще отримує прибуток від продажу викопного палива і джерело підтримки для оборонної промисловості.

Атаки на цю інфраструктуру – спосіб сповільнення воєнної машини нелегального президента Путіна. Але якщо подивитись, в чому саме Захід досі зволікає. Якщо дивитись тільки на США – 60 млрд – найдешевший спосіб для США, щоб зменшити потужності російської армії.

Що буде якщо Україна програє? Думаю, амбіції Путіна дуже зрозумілі. Дехто каже, що країни Балтії будуть наступними. Але будьмо точнішими. Якщо ми будемо наступними, то НАТО буде також. Якщо НАТО буде наступним, то це життя американців, американських солдатів. Тож треба прокинутись і надати оборонну та фінансову допомогу.

Дивіться також: “Українці воюють за нашу свободу”, – міністр оборони Латвії. Відео

“Українці воюють за нашу свободу”, – міністр оборони Латвії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:34 0:00

Форум

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG