Спеціальні потреби

Вперше в історії з'явився Комітет політичної дії (PAC) на підтримку України у США. Чому це важливо - подробиці від засновника


У США є кілька організацій української діаспори, які працюють з законодавцями, але заснування цього комітету закриває важливу прогалину, говорять їхні представники.
У США є кілька організацій української діаспори, які працюють з законодавцями, але заснування цього комітету закриває важливу прогалину, говорять їхні представники.

Цього місяця у США був зареєстрований Комітет політичної дії "Американська Україна” (PAC American Ukraine), мета якого - фінансово підтримувати конгресменів, які підтримують Україну. Такі комітети (англійська абревіатура - PAC) – поширене явище в американському політичному та суспільному житті. Це - недержавна, звільнена від оподаткування організація, яка збирає та передає кошти на кампанії за чи проти певних політичних кандидатів та ініціатив. Таких організацій у США зареєстровано кілька тисяч. Але вперше засновано Комітет політичної дії, який буде займатися підтримкою членів Конгресу, що голосують та просувають проукраїнські ініціативи.

“Це природний етап росту української громади; того, як вони лобіюють і намагаються зробити так, щоб їхній політичний голос був почутий тут, у Вашингтоні”, -- говорить його засновник та голова Джед Санден в інтерв'ю Голосу Америки.

Мешканець Нью-Йорка Санден жив у Києві 16 років, з 1995 по 2011 роки. Він добре відомий у журналістських та видавничих колах як засновник та видавець першої в Україні англомовної газети Kyiv Post, якою володів з 1995 по 2009 року, а також – як засновник Korrespondent.net та bigmir.net.

Всі гроші до цього комітету, відповідно до американського виборчого законодавства, надходитимуть від громадян США та тих, хто має посвідку на проживання в країні. PAC "Американська Україна” вже розпочав збір коштів для переобрання конгресмена - демократа Брендана Бойла в Пенсильванії та планує протягом наступних кількох місяців провести 20 зборів коштів для законодавців Конгресу від обох партій.

“Конгресмен (Бойл – ГА) -- рішучий прихильник України. Він знає, як провести свою передвиборчу кампанію та побудувати глибші стосунки з місцевою українською громадою. І ми плануємо зробити аналогічні кроки в інших місцях, де є сильні українські громади – зокрема, у Клівленді, в Огайо, де переобирається голова групи підтримки України від Демократичної партії (Марсі Каптур – ГА)”, - говорить Санден.

Мешканець Нью-Йорка Санден жив у Києві 16 років, з 1995 по 2011 роки. Він відомий як засновник та видавець першої в Україні англомовної газети Kyiv Post, Korrespondent.net та bigmir.net.
Мешканець Нью-Йорка Санден жив у Києві 16 років, з 1995 по 2011 роки. Він відомий як засновник та видавець першої в Україні англомовної газети Kyiv Post, Korrespondent.net та bigmir.net.

У відповіді виданню The Hill Шон Тобін, речник Бойла, привітав залучення Комітету політичної дії “Американська Україна” до кампанії конгресмена з перевиборів:

"Зараз, як ніколи, нам потрібно обрати членів Конгресу, які будуть підтримувати наших хоробрих українських союзників, а не покинуть їх".

Санден говорить, що своєю фінансовою підтримкою вони не лише збільшуватимуть шанси проукраїнських членів Конгресу на переобрання, але й демонструватимуть їм важливість питання підтримки України для виборців.

“Вони проводять збори коштів, а ми приєднуємося і співпрацюємо з ними, щоб показати, що українська громада та українські прихильники, навіть поза межами їхнього округу та штату, підтримують їх, і що їхні голоси в Конгресі щодо України мають значення”, - каже він.

Водночас Санден підкреслює, що таким чином вони не представляють та не лобіюють безпосередньо інтереси України: “Ми представляємо американські інтереси, які підтримують відносини між Америкою та Україною. Це вулиця з двостороннім рухом, чи не так?”

Хоча на потреби України у США відгукнулося чимало представників української громади та усіх тих, хто підтримує та співчуває Україні, які змогли зібрати сотні мільйонів доларів допомоги та організувати чимало корисних ініціатив, говорить Санден, обсяг допомоги, який розглядає Конгрес -- понад 60 мільярдів доларів - виходить далеко за межі того, що може дати уся проукраїнська громада в Америці. Саме тому, робота з Конгресом, була визначена як найбільш пріоритетна та необхідна, каже він. Водночас незалежно від того, коли буде прийнятий цей законопроєкт, створення Комітету політичної дії “Американська Україна” є роботою й на далеку перспективу, пояснює Санден.

“Одна справа думати про короткострокову перспективу, про негайність цього законопроєкту на 60 мільярдів доларів, а інша -- про довгострокову перспективу, щоб продовжувати будувати відносини з членами Конгресу,” – говорить він.

У США є кілька організацій, які працюють з законодавцями, але заснування цього комітету закриває важливу прогалину, говорять їхні представники. Одна з них - заснована в Нью-Йорку організація української діаспори “Разом”, яка не так давно відкрила офіс у Вашингтоні для роботи з Конгресом.

“У нас є команда зі зв'язків з урядом, яка зустрічається безпосередньо з членами Конгресу та їхніми співробітниками, а також виступає за проукраїнське законодавство та політику. І наша команда із залучення громадськості працює з пресою та виборцями по всій країні, щоб допомогти їм бути почутими, щоб призначати для них зустрічі зі своїми членами Конгресу і їхніми офісами і переконатися, що конгресмени знають, що в їхніх округах є багато проукраїнських настроїв”, – пояснює представник вашингтонського офісу “Разом” Микола Мурський.

Водночас, говорить Мурський, багато груп за інтересами та діаспор мають організації із цих двох напрямків та Комітет політичної дії.

“Наскільки мені відомо, українці ніколи раніше не мали РАС, тому ініціатива Джеда абсолютно закриває дуже важливу прогалину” – говорить він.

Інша організація діаспори, Український конгресовий комітет Америки, був заснований у 1940 році та об'єднує близько 30 українських організацій. Вже понад 80 років УККА виступає як голос громади та просуває українські інтереси та ініціативи в Конгресі. Його президент Андрій Футей сказав Голосу Америки, що саме відсутність такого інструменту як Комітет політичної дії була слабкістю української громади.

“Я давно заохочував і місцеву, і громаду на рівні країни, щоби вони не лише брали участь в діяльності будь-якій політичні партії, що важливо, але також матеріально і фінансово підтримували кандидатів, які борються за допомогу в Україні і підтримують нашу справу”, - сказав Футей Голосу Америки.

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

Форум

Відео - найголовніше

Луганська філармонія у Львові. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:48 0:00
XS
SM
MD
LG