Спеціальні потреби

Амністія на Донбасі не стосується винних у збитті «Боїнга» – Клімкін


Клімкін: Трибунал - це шлях до правди. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:04 0:00

Клімкін: Трибунал - це шлях до правди. Відео

«Ми ніколи не будемо опускати руки і будемо послідовно працювати над реалізацією ідеї створення міжнародного трибуналу для розслідування цього злочину», - заявив глава МЗС України.

Рада Безпеки ООН розглянула резолюцію про створення трибуналу для розслідування і суду над винними у збитті минулого року над Донбасом пасажирського авіалайнера Малайзійських авіаліній. Як відомо, Росія використала право вето та зірвала створення трибуналу.

Група країн на чолі з Малайзією, Голландією, Австралією та Україною співпрацюють у розслідуванні. Росія заявила, що виступає проти трибуналу і скористається правом вето, щоб заблокувати рішення.

До виступу в ООН готується і міністр закордонних справ України Павло Клімкін, який перед тим у розмові з Богданом Цюпиним говорив про те, чого варто очікувати:

«Головна ідея мого виступу буде дуже простою – ідея створення спеціального трибуналу - це шлях до правди. Це єдиний шлях, яким ми можемо притягти до відповідальності усіх, хто стояв і стоїть за цією трагедією. Якщо ми матимемо резолюцію Ради Безпеки, то робота майбутнього трибуналу буде повністю підзвітною Раді Безпеки, тобто міжнародному співтовариству, вона буде прозорою та ефективною і це справді найкращий шлях знайти правду. Це буде головний месидж у виступах нас усіх», - заявив Павло Клімкін.

Богдани Цюпин: Чи є надія, що Росія змінить позицію і не скористається вето?

Павло Клімкін: Ми всі працюємо для того, щоб ідея створення спеціального трибуналу була схвалена. Ми сподіваємося, що на останок хоч якісь ознаки здорового глузду в позиції Російської Федерації з’являться. Ми вважаємо, що ця ідея має бути однозначно сприйнятою усіма країнами і Генеральної Асамблеї і Ради Безпеки. Я зустрічався з моїм колегою і другом – міністром закордонних справ Нідерландів після того, як прем’єр-міністр тієї країни розмовляв з президентом Росії.

Поки що ми не бачимо ознак зміни російської позиції, але російська аргументація є ірраціональною. Вони, наприклад, кажуть, що ідея створення трибуналу не на часі, оскільки нема звіту, але остаточний звіт буде у жовтні і ми маємо почати підготовчу роботу щодо створення цього трибуналу. Бо, що скаже Росія через два місяці, коли ми однозначно повернемося до цієї ідеї. Оскільки ми ніколи не будемо опускати руки і будемо послідовно працювати над реалізацією цієї ідеї. Консенсус серед усіх країн у нас щодо цього є.

Б.Ц.: Є підтримка більшості країн Генеральної Асамблеї ООН?

П.К.: Я кажу про те, що є консенсус серед усіх країн, які беруть участь у розслідуванні і готували резолюцію. Це країни, які втратили своїх громадян у цій жахливій трагедії і члени Ради Безпеки ООН. У нас є різні опції, якщо Росія і далі буде дотримуватися цієї позиції. Я б не хотів про це зараз говорити, оскільки є опція подальшої роботи в Раді Безпеки, опція Генеральної Асамблеї, є опція так званого гібридного трибуналу, є опція національної юрисдикції. Моя ідея і мій месидж дуже прості й – ми ніколи не опустимо руки і будемо послідовно працювати над тим, щоб усі пов’язані з цією трагедією відповідали перед законом.

Б.Ц.: Росія блокуванням визнає свою вину?

П.К.: Ми одразу сказали, що усім і так відомо, що Росія спонсорує тероризм, повністю утримуючи російських терористів на Донбасі, і ми доведемо не тільки політично, але й юридично роль Росії. Але для того існують інші формати, наприклад, міжнародний суд ООН. Зараз ми хочемо створити дуже простий, прозорий, підзвітний Раді Безпеки механізм, щоб притягнути саме окремих осіб, які здійснили цей жахливий вчинок – терористичний акт. Ідея полягає не втому, щоб ще раз показати роль Росії. Вона всім абсолютно зрозуміла. Ми послідовно працюємо над тим, щоб ідея створення трибуналу була реалізована. Чи це буде сьогодні. Чи це буде потім – це складна робота, але ми не збираємося зупинятися.

Б.Ц.: Чи стосуватиметься винних амністія з Мінських угод?

П.К.: Аж ніяк і це ключове положення міжнародного права. Я не хочу бути патетичним, але також це питання моралі. Оскільки питання амністії для тих, хто скоїв злочини проти людяності абсолютно не стоїть. Ніхто з тих, хто скоював і скоює на Донбасі такі злочини не повинні мати жодного відношення до амністії. В нашому законі про особливості самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей є пункт третій щодо обіцянки цієї амністії. Він повністю достатній, але усі ті, хто скоював злочини проти людяності до цього аж ніякого відношення не мають.

Б.Ц.: Що далі?

П.К.: По перше група з розслідування працює над завершенням звіту. Цей звіт, ми сподіваємось, з’явиться у жовтні. Є також окремий шлях розслідування, який стосується саме кримінальної відповідальності – це наш обов’язок завершити обидва звіти, але звіти покажуть, як відбулася трагедія і хто винен. І саме для того нам потрібен цей трибунал, який дозволить притягти усіх винних до відповідальності, і ми маємо пишатися роботою наших голландських друзів, австралійських друзів, експертів ІКАО – усіх хто працював над цим розслідуванням. Воно є надзвичайно складним і для багатьох людей надзвичайно емоційними. Але з точки зору професійності і відданості – це унікальний приклад. Я дякую усім, хто до цього залучений.

Дивіться також: Трибунал по "Боїнгу" буде навіть якщо Росія накладе вето - посол України в ООН

Трибунал по "Боїнгу" буде навіть якщо Росія накладе вето - посол України в ООН. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:01 0:00

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть NASAMS і Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG