Спеціальні потреби

Україна закликала Росію до реальних переговорів про закінчення війни


Павло Клімкін
Павло Клімкін

МЗС України закликало Росію до «реальних переговорів» про припинення вогню і стабілізацію становища в охопленій конфліктом Східній Україні, підкресливши необхідність проведення там чесних виборів за участю міжнародних спостерігачів.

Російські військові і спецслужби здійснюють «повне командування» в контрольованих бойовиками регіонах Донецька і Луганська, заявив в інтерв’ю агентству Associated Press міністр закордонних справ України Павло Клімкін. Як приклад він навів недавнє затримання українськими військовими вантажівки, що перевозила зброю, за кермом якої був офіцер російських спецслужб. Росія відкинула ці звинувачення, а проросійські бойовики назвали їх сфабрикованими.

Уряд у Києві не контролює частини Східної України з квітня 2014 року, коли проросійські сепаратисти почали військові дії з українськими урядовими військами. У ході конфлікту загинуло понад 6400 осіб; понад 1,5 мільйона стали вимушеними переселенцями.

Перемир’я, підписане в лютому в Мінську, вимагає від обох сторін відвести від лінії зіткнення важку військову техніку, проте міжнародні спостерігачі повідомляють про регулярні порушеннях цього процесу.

Як зазначає Клімкін, бойовики діють лише завдяки потоку російської зброї і військовослужбовців, що проникають через кордон в східні області, що не контрольовані українським урядом.

Міжнародні спостерігачі ОБСЄ повинні отримати доступ до всіх районів у Донецькій і Луганській областях, підкреслив глава українського МЗС. За його словами, сьогодні вони мають доступ менш ніж до 50% цих територій.

ОБСЄ має бути присутньою на сході з самого початку підготовки до будь-яких виборів і повинна залишатися там, щоб переконатися в тому, що вибори чесні і вільні, заявив Клімкін.

Він підкреслив також, що Україна не може виграти війну, але вона може успішно чинити опір завдяки підтримці зовнішнього світу, який розглядає Росію як агресора.

Представництво Росії в ООН не відповіло на запит Associated Press про коментарі. Кремль неодноразово заперечував звинувачення України і Заходу, викликані напрямком живої сили і поставками озброєнь для підтримки бойовиків. Кремль також звинуватив Україну в недотриманні умов лютневої мирної угоди, підписаної в Мінську, і, зокрема – в небажанні вступати в переговори з бойовиками про майбутній статус регіону та продовження економічної блокади контрольованих бойовиками територій.

Клімкін заявив, що Україна «пройшла точку неповернення» в пострадянську епоху після революції, що почалася в листопаді 2013 на Майдані Незалежності в Києві та призвела до краху промосковського уряду країни.

Україна віддана справі здійснення великомасштабних реформ в ім’я «повного відходу від пострадянських реалій», включаючи викорінення корупції та децентралізацію країни з метою приєднання до Євросоюзу і перетворення на «частину європейської сім’ї», зазначив Павло Клімкін.

«Демократична європейська Україна – нічний кошмар для Росії», – заявив український міністр. Проте, продовжив він, Україна це не зупинить.

Економіка України пройшла жорстокі потрясіння. А в лютому Міжнародний валютний фонд повідомив про надання фінансової допомоги Україні у розмірі 40 мільярдів доларів протягом наступних чотирьох років. Однак тільки 15,5 мільярда з цієї суми надійде від МВФ; інша частина повинна акумулюватися з інших ресурсів. Більше третини суми має надійти з коштів, які повинні бути звільнені в результаті повторних переговорів за старими боргами.

За всіма ознаками, України представила 1,7 мільярда за рахунок суми кредиту ВМФ. Клімкін нагадав, що Київ веде переговори з приватними кредиторами за боргами колишнього уряду, умови яких, за словами міністра, «шокують своїм крайньо негативним характером для України».

«Тепер нам необхідно знайти всеосяжне рішення для цього, – сказав він, – ми не говоримо, що нездатні заплатити».

Клімкін розмовляв з Associated Press у четвер – день початку попередніх слухань на півдні Росії в суді у справі українського військового пілота Надії Савченко. Савченко була захоплена бойовиками за неясних обставин і доставлена до Росії, де її звинувачують у причетності до загибелі торік двох російських журналістів на сході України. Клімкін знову зазначив, що Савченко не має ніякого відношення до смерті журналістів.

Відповідаючи на запитання про можливість обміну Надії Савченко на двох російських офіцерів, заарештованих в Україні в травні, Клімкін наголосив, що Савченко – одна з десяти українських політв’язнів в Росії, і що офіційний Київ прагне добитися звільнення всіх цих осіб. Він зазначив також, що справа російських офіцерів, захоплених на українській території зі зброєю, відрізняється від інших справ, і що розслідування по ньому ще не завершено.

Рішення про будь-які подальші дії щодо заарештованих російських офіцерів може бути прийнято після закінчення розслідування і відповідних судових процедур, заявив Павло Клімкін.

XS
SM
MD
LG