Спеціальні потреби

"Ситуація в Україні може перерости у те ж саме в Східній Азії". Японський премʼєр Кішіда звернувся до Конгресу США


Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішіда виступає на спільному засіданні Конгресу США у Вашингтоні 11 квітня 2024 р. Фото Mandel NGAN / AFP
Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішіда виступає на спільному засіданні Конгресу США у Вашингтоні 11 квітня 2024 р. Фото Mandel NGAN / AFP

Якщо Україна зазнає краху під натиском Росії, це може підбадьорити автократичні амбіції Китаю і спровокувати нову кризу в Східній Азії. Про це заявив прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда під час свого звернення до американського Конгресу.

“Без лідерства Сполучених Штатів не обійтися. Як довго без підтримки США зберігатимуться надії України під натиском Москви? Через скільки часу без присутності Сполучених Штатів, Індо-Тихоокеанський регіон зіткнеться зі ще суворішими реаліями?” — наголосив глава японського уряду.

Кішіда зазначив, що міжнародний порядок, який Сполучені Штати сформували після Другої світової війни, під загрозою, і світові потрібне лідерство Америки, щоб його зберегти.

“Я хочу звернутися до тих американців, які відчувають самотність і виснаження через те, що їхня країна майже одноосібно підтримувала міжнародний порядок усі ці роки. Я розумію, що нести на своїх плечах таку ношу – важкий тягар. Попри те, що світ сподівається на ваше лідерство, не слід очікувати, що США зроблять усе без сторонньої допомоги”, — проголосив премʼєр.

За словами посадовця, народ Японії готовий працювати для збереження свободи пліч-о-пліч з американцями не лише на благо двох народів, а й задля всього світу. Він зауважив, що світ зараз перебуває на "історичному поворотному етапі", коли свобода та демократія перебувають під загрозою, а зміна клімату та швидкий розвиток штучного інтелекту руйнують життя людей.

Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішіда виступає на спільному засіданні Конгресу США у Вашингтоні 11 квітня 2024 року.
Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішіда виступає на спільному засіданні Конгресу США у Вашингтоні 11 квітня 2024 року.

Кішіда говорив і про загрозу Китаю та Північної Кореї, що зростають в регіоні. Він зауважив, що позиція та військові дії Китаю є безпрецедентним і найбільшим стратегічним викликом не лише для миру та безпеки Японії, але й для миру та стабільності міжнародної спільноти в цілому.

Останнім часом Китай поновив свої погрози застосувати військову силу, щоб встановити контроль над Тайванем, який Пекін вважає своєю територією. Пекін також намагається встановити контроль над Південнокитайським морем, зокрема поблизу островів Спартлі, де розташовані філіппінські солдати. Китай застосовує заходи економічного тиску в регіоні, кажуть оглядачі, зокрема обмежуючи імпорт риби з Японії

Японський прем'єр у Конгресі також попередив про ризики ядерної програми Північної Кореї та експорт ракет КНДР до Росії.

“Провокації Північної Кореї вийшли далеко за межі регіону. Вона експортує свої балістичні ракети для підтримки агресії Росії проти України, значно посилюючи страждання українського народу. Третій рік триває неспровокована, несправедлива і загарбницька війна Росії проти України. Сьогоднішня ситуація в Україні може перерости у таку ж ситуацію у Східній Азії завтра”, — сказав премʼєр-міністр.

Кішіда рішуче засудив погрози Росії ядерною зброєю. Він зауважив, що у цій реальності як ніколи потрібна тісна координація між Японією та США, щоб гарантувати надійне і стійке стримування агресії.

Невизначеність щодо майбутньої стабільності Індо-Тихоокеанського регіону змусила Токіо змінити політику та підходи до оборони. Після 2022 року Японія майже вдвічі збільшило свій оборонний бюджет. За словами Кішіди, його країна перетворюється із регіонального союзника на країну-партнера світового рівня.

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Японія стала ключовим партнером України у цьому регіоні. Вона запровадила санкції проти Москви та послабила експортний контроль, щоби надавати Києву більше допомоги. А японські компанії Mitsubishi та Kawasaki відбудовують енергетичну інфраструктуру України, яку росіяни знищують.

У Вашингтоні нині триває візит японської делегації. У четвер прем'єр-міністр Фуміо Кішіда виступив у Конгресі та особисто зустрівся зі спікером Палати представників Майком Джонсоном.

У середу премʼєр Кішіда та президент Джо Байден оголосили про виведення стосунків між двома країнами “на новий рівень”. Лідери домовились про створення нового Обʼєднаного оперативного командування, яке буде контролювати наземні, морські та повітряні сили, про впровадження інтегрованої системи ППО між Австралією, США та Японією, співпрацю у розвідці, кіберзахисті, дослідженні штучного інтелекту та космосу.

Кішіда у Конгресі заявив, що Японія є надійним напарником США на “космічному кораблі під назвою "Свобода та демократія”.

Зустріч Байдена та Кішіди: результати. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:46 0:00

  • 16x9 Image

    Марія Ульяновська

    Журналістка та режисерка документальних фільмів. На Голосі Америки веду програму “Час-тайм”. Розповідаю про російські воєнні злочини, правосуддя, антикорупцію, українську та американську політику. Знімаю людяні історії.

XS
SM
MD
LG