Спеціальні потреби

Нетрадиційний підхід у боротьбі з бідністю в Африці


У досить незвичний спосіб один підприємець у Каліфорнії розпочав боротьбу із бідністю в Африці. Через програму під назвою «Kickstart» він, замість того аби віддавати, продає невеличкі водяні помпи бідним фермерам. І пояснення у нього просте: в такий спосіб він хоче заохотити розвиток підприємництва в самій Африці.

Водяна помпа розроблена для того, щоби покращити життя африканців у селах. Мартін Фішер – співзасновник неприбуткової організації «Kickstart» – показує помпу в роботі на даху свого офісу в Сан-Франциско.

«Вона дешева, екологічно чиста, не ламається, і дуже легка. Ви можете взяти її зі собою на поле», - говорить підприємець.

«Kikstart» є частиною дедалі зростаючого тренду, який розвиває напрямок соціального підприємництва. Компанія продає свої помпи бідним фермерам і при цьому обіцяє, що завдяки ним фермери можуть збільшити свій заробіток. Для малих фермерів, заміна відер насосами може означати вирощення ширшого асортименту культур. Це також може створити робочі місця для родичів та сусідів. А у африканській Сахарі, де зрошуються лише 4 відсотки земель, навіть з невеликою помпою можна відчути велику різницю. Фішер говорить, що за період, проведений свого часу в Африці, він добре засвоїв одне: багато людей цінують речі, за які вони платять гроші, а не які дістаються їм безкоштовно:

«Я приїхав в Африку соціалістом, але після того, як я 5-6 років бився головою об стіну, я став капіталістом».

У містах і селах Кенії «Kickstart» облаштував 450 місць, де продаються помпи. Також там можна побачити їх у дії. Ножні насоси продають по 100 доларів за одиницю, що є досить високою ціною для африканського фермера.

В університеті Каліфорнії Марк Белл викладає міжнародний сільськогосподарський розвиток. Він погоджується з Фішером в тому, що схема роботи неприбуткових організацій, які безкоштовно надають обладнання бідним жителям країн третього світу, є не досить вдалою.

«Якщо ви кажете їм: «ось, візьміть це безкоштовно», то люди звичайно ж беруть. Втім, коли ви звідти їдете, ніхто не знає що з тими предметами стається потім. Натомість, коли фермер обдумує своє рішення і купує пристрій – то він розуміє, що ця річ справді потрібна і принесе йому користь», - каже професор Белл.

Деніел Каранджа місяцями відкладав гроші, щоби назбирати на одну таку помпу. І вона допомогла збільшити врожай. Тепер він каже, що збирається купити їх більше:

«Я хочу придбати ще одну помпу, бо збираюся почати обробляти більший шматок землі, на якому зможу вирощувати більше культур».

Розвинуте суспільство розділилося у поглядах на те, що повинні робити неприбуткові організації: віддавати безкоштовно чи, продавати різноманітне обладнання і послуги. Це, наприклад, сонячні батареї, водяні фільтри, медичне забезпечення, освіта. «Kickstart» говорить, що продаж їхніх помп допоміг вибратися з бідності більш ніж півмільйону людей у Кенії, Танзанії та інших африканських країнах.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG