Спеціальні потреби

Чи стане Іспанія поштовхом і жертвою нового дроблення у Європі?


Лідери каталонського парламенту вирішують, чи підкорятися рішенню іспанського Конституційного суду про заборону парламенської сесії у понеділок

Іспанський уряд у Мадриді та каталонські регіональні лідери далі відмовляються від компромісів і в найближчі дні виходять на вирішальний етап протистояння через прагнення до незалежності, що загрожує Європейському Союзу безпецедентною кризою.

Представники регіонального парламенту в Каталонії заявили, що у понеділок 9 жовтня депутати планують зібратися на засідання у Барселоні, хоча Конституційний суд Іспанії у четвер заборонив парламентську сесію.

Ми вирішуємо, як діяти. Я можу запевнити вас, що ми захищатимемо суверенітет парламенту і свободу слова, а також право законодавців на ініціативу
Карме Фоскаделл, голова каталонського парламенту

Голова каталонського виконавчого органу влади Карлес Пучдемон раніше обіцяв, що парламентарі розглянуть результати регіонального референдуму про незалежність і можуть оголосити про відокремлення від Іспанії.

Центральні органи влади в Мадриді назвали референдум незаконним і звинуватили каталонських лідерів у зазіханні на цілісність Іспанії, що за іспанськими законами є карним злочином.

Кореспонденти кажуть, що іспанці побоюються переростання політичного протистояння у силові дії, особливо після того, як іспанська поліція намагалася, переважно невдало, перешкодити проведенню каталонського референдуму 1 жовтня.

Каталонські представники одразу ж після референдуму заявили, що близько 90% учасників висловилися за незалежність, але визнали, що у голосуванні взяли участь менше половини (понад 42%) зареєстрованих виборців.

Європейський Союз заявив, що не визнає каталонський референдум, але застеріг Іспанію від застосування сили у вирішенні політичних питань.

Коментатори застерігають, що відокремлення Каталонії стане економічно руйнівним кроком для Іспанії, а також може відживити сепаратистський рух в іспанській Басконії (Країні Басків) та загострити регіональні протистояння в інших країнах Європи.

Лондонський тижневик Economist називає потенційно проблемними регіонами Шотландію, а також північ Італії, Корсику і “можливо навіть Баварію”.

Але британські аналітики висловлюють думку, що Лондон, навчений на негативному досвіді проблем з ірландським незалежницьким рухом, здатен знаходити спільну мову з політиками в Единбурзі.

“Колишній британський прем’єр-міністр зробив правильно, дозволивши референдум про незалежність Шотландії 2014 року. Він подав переконливі аргументи за збереження статусу Шотландії і здобув переконливу перемогу. Пан Рахой (іспанський прем’єр-міністр) повинен також так зробити. Аргументи на користь цілісності Іспанії міцні. Але використовуючи лише силу, Рахой не уникає розвалу Іспанії, а пришвидшує його”, - пише Economist у редакційній статті.

Дивіться також: Як у Стенфорді зустрічали Святослава Вакарчука і нових українських лідерів

Як у Стенфорді зустрічали Святослава Вакарчука і нових українських лідерів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:52 0:00

XS
SM
MD
LG