Спеціальні потреби

В Каталонії кажуть, що результати референдуму та дії іспанського уряду штовхають їх до відокремлення


Каталонський лідер Карлес Пудждемонт говорить про одностороннє проголошення незалежності
Каталонський лідер Карлес Пудждемонт говорить про одностороннє проголошення незалежності

Жорсткі дії іспанської поліції, яка намагалася силою зупинити голосування на референдумі про незалежність Каталонії, підштовхнули заклики до відокремлення регіону.

У наступні кілька днів мій уряд надішле результати нинішнього голосування до каталонського парламенту, де міститься суверенність нашого народу, щоб він діяв відповідно з законом про референдум
Карлес Пудждемонт, керівник самоврядування Каталонії

​Каталонія - заможний регіон на північному сході Іспанії, зі своєю мовою, культурою і традиціями місцевого самоврядування з середніх віків.

Організатори референдуму кажуть, що голосувати в неділю вийшли 42% виборців (2.26 млн.) і 90% з них висловилися за незалежність.

Агенція Reuters повідомляє з Барселони, що багато каталонських опонентів незалежності не збиралися брати участь у референдумі.

Уряд Іспанії назвав референдум антиконституційним, і поліція штурмувала деякі каталонські виборчі дільниці, застосовуючи кийки, гумові кулі та слізний газ, щоб не допустити голосування.

У відповідь на повну безвідповідальність регіонального уряду були вимушені діяти сили безпеки держави
Сорая Саенс де Сантамарія, заступник прем’єр-міністра Іспанії

На відміну від національної поліції, сили якої були звезені з інших регіонів країни, місцеві поліційні підрозділи, підконтрольні каталонським органам влади, поводилася стримано.

У регіоні кажуть, що понад 800 осіб потребували медичної допомоги унаслідок сутичок.

Лідери Каталонії заявили, що протистояння з центральним урядом у Мадриді підштовхує їх до одностороннього проголошення незалежності.

“В цей день надії і страждань, каталонські громадяни здобули право на незалежну державу”, - заявив каталонський лідер Карлес Пудждемонт у телезверненні.

“У наступні кілька днів мій уряд надішле результати нинішнього голосування до каталонського парламенту, де міститься суверенність нашого народу, щоб він діяв відповідно з законом про референдум”, - сказав він у неділю увечері.

Закон про референдум, схвалений раніше каталонським регіональним парламентом у Барселоні, не передбачає необхідного рівня участі в референдумі.

Заступник прем’єр-міністра Іспанії сказав, що поліція була зобов’язана діяти в ім’я закону.

“У відповідь на повну безвідповідальність регіонального уряду були вимушені діяти сили безпеки держави”, - сказав Сорая Саенс де Сантамарія.

Мадрид пропонує всепартійні переговори на національному рівні, щоб врегулювати кризу.

Проблема для ЄС

Застосування сили іспанською поліцією викликало критику в самій Іспанії та за кордоном.

Британський міністр закордонних справ Борис Джонсон висловив стурбовансть насильством, але при цьому підтримав позицію Мадрида про неконституційність референдуму.

Бельгійський прем’єр-міністр Шарль Мішель, один з небагатьох керівників країн ЄС, відреагував на події, засудивши насильство. У повідомленні в Twitter він також закликав до політичного діалогу.

Деякі коментатори у Європі критикують фактично мовчанку Брюсселя, але інші вказують, що керівникам Європейського Союзу треба бути обережними, щоб не опинитися на одній зі сторін політичного протистояння.

Раніше президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкеор заявив, що Брюссель зобов’язаний враховувати рішення іспанського уряду і конституційного суду Іспанії.

Представники ЄС давали зрозуміти, що Євросоюз визнав би законність референдуму про незилежність Каталонії лише у разі, якщо процес був би визнаний законним відповідно до іспанської конституції.

Коментатори припускають, що криза в Каталонії може мати наслідки для інших регіонів у країнах ЄС, де існують, або раніше існували сепаратистські рухи.

Дивіться також: Сутички під час голосування на референдумі в Каталонії у неділю 1 жовтня

Референдум про відокремлення Каталонії від Іспанії перетворився на сутички та насильство. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:36 0:00

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG