Спеціальні потреби

Європейські країни вагаються, чи передавати Україні свої Patriot


Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що альянс "ідентифікував наявні можливості в НАТО, і є системи, які можуть бути надані Україні" Фото для ілюстрації: системи Patriot в Польщі під час навчань.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що альянс "ідентифікував наявні можливості в НАТО, і є системи, які можуть бути надані Україні" Фото для ілюстрації: системи Patriot в Польщі під час навчань.

БРЮССЕЛЬ (AP) — Країни Європейського Союзу, які мають системи протиповітряної оборони Patriot, як видається, не готові надавати їх Україні, яка відчайдушно шукає принаймні сім ракетних батарей, щоб допомогти відбити російські повітряні атаки.

Повітряні сили Росії значно потужніші за українські, але ракетні системи, надані західними партнерами Києва, можуть становити серйозну загрозу для російської авіації. Сили Кремля тиснуть по лінії фронту протяжністю приблизно 1000 кілометрів (620 миль).

Міністр закордонних справ Нідерландів Ханке Брюїнс Слот заявила, що Нідерланди "на даний момент розглядають таку можливість" і пропонують фінансову підтримку ініціативі Німеччини, щоб допомогти Україні зміцнити протиповітряну оборону та придбати більше безпілотників.

Відповідаючи на питання на зустрічі міністрів закордонних справ і оборони Європейського Союзу, чому Нідерланди не бажають відправляти деякі зі своїх систем Patriot, Слот сказав: "Ми знову вивчаємо, чи можемо ще більш спустошити наші запаси, але це буде важко".

Минулого тижня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що альянс "ідентифікував наявні можливості в НАТО, і є системи, які можуть бути надані Україні". Він не назвав країни, в яких є Patriot.

Patriot — це керована ракетна система, яка може вражати літаки, крилаті ракети та балістичні ракети меншої дальності. Кожна батарея складається з встановленої на вантажівці пускової системи з вісьмома пусковими установками, які можуть утримувати до чотирьох ракет-перехоплювачів кожна, наземного радара, станції управління та генератора. Ключовою перевагою систем американського виробництва, окрім ефективності, є те, що українські війська вже навчились ними користуватися.

Але виготовлення Patriot займає багато часу — за деякими оцінками, до двох років, — тому країни не бажають відмовлятися від них, щоб не залишитись без захисту.

Німеччина мала 12, але постачає Україні три. Польща, яка межує з Україною, має дві і потребує їх для власної оборони. На запитання, чи надасть його країна щось, міністр оборони Швеції Пол Йонсон сказав: "Я не виключаю такої можливості, але зараз ми зосереджені на фінансових внесках".

Він сказав, що Швеція надішле інші системи, які могли б "дещо зменшити" потребу в Patriot. Йонсон також зазначив, що США можуть надати більше систем протиповітряної оборони після того, як на вихідних Палата представників США прийняла пакет підтримки на суму 61 мільярд доларів, включаючи 13,8 мільярда доларів для України на закупівлю зброї.

Відповідаючи на питання про те, чи може Іспанія надати Patriot, міністр закордонних справ Хосе Мануель Альбарес сказав, що його країна "прийме свої рішення на основі повноважень, які вона має, щоб підтримати Україну".

"Я не думаю, що корисно весь час чути, що це дають, коли це дають і як це надходить", — сказав він журналістам на зустрічі в Люксембурзі.

НАТО має інформацію про запаси зброї, які зберігаються в її 32 країнах-членах, щоб переконатися, що вони здатні виконувати оборонні плани організації в разі потреби.

Але Столтенберг заявив у п’ятницю, що якщо зменшення запасів до межі меншої ніж рекомендації є "єдиним способом, яким союзники по НАТО зможуть забезпечити Україну зброєю, необхідною для захисту, це ризик, на який ми повинні піти".

Окрім надання нових батарей Patriot, Столтенберг сказав, що країнам також важливо переконатися, що батареї, які вони надсилають, добре обслуговуються, мають запасні частини та багато ракет-перехоплювачів.

Крім того, під час зустрічі в понеділок міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс висловив занепокоєння щодо можливого саботажу Росією об’єктів у Європі, які використовуються для навчання українських військ.

Минулого тижня в Німеччині затримали двох росіян німецького походження за підозрою в шпигунстві, одного з них звинувачують у згоді здійснити напади на потенційні цілі, включно з військовими об'єктами США, повідомила прокуратура.

"Ми є свідками дуже схожих подій у нашому регіоні, не лише в Литві, але також у Латвії та Естонії", — сказав Ландсбергіс журналістам.

"Схоже, з боку Росії йде скоординована дія проти європейських країн, – сказав він. – Ми повинні знайти спосіб впоратися із загрозою... тому що Росія воює не тільки проти України, але й проти Заходу".

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG