Спеціальні потреби

Як міф про "українців-антисемітів" перетворився на міф про українців, які "переслідують християн"


«Наратив, що «українці переслідують євреїв» не дуже працює, коли на чолі країни президент-єврей», – каже керівник проєкту Ukraine Freedom Project Стівен Мур. На фото – президент України Володимир Зеленський на в Італії, 13 червня 2024 року. REUTERS
«Наратив, що «українці переслідують євреїв» не дуже працює, коли на чолі країни президент-єврей», – каже керівник проєкту Ukraine Freedom Project Стівен Мур. На фото – президент України Володимир Зеленський на в Італії, 13 червня 2024 року. REUTERS

Багато десятиліть російська пропаганда створює на Заході образ українця-націоналіста як небезпечного антисеміта, пособника нацистів, який є протилежністю до цінностей демократії та міжетнічної толерантності.

На це були кинуті величезні ресурси Радянського Союзу, а потім і Росії. Одна з цілей – посіяти розбрат між діаспорними громадами українців та євреїв, запобігти їхній солідарності у спільній боротьбі проти радянського режиму.

Але коли з початком повномасштабного вторгнення цей наратив не спрацював настільки ефективно, як на це сподівались у Кремлі, на зміну йому прийшов інший – замість "українці переслідують євреїв", з’явився "український президент-єврей переслідує християн", завдяки якому вдалося на декілька критичних місяців затримати військову допомогу США Україні, кажуть оглядачі.

Голос Америки підготував розповідь про те, як російська пропаганда модифікувала свій меседж, і що протиставили йому українці, євреї та західні друзі України.

Демонізація українських націоналістів працювала впродовж десятиліть

Починаючи вторгнення в Україну у 2022 році, президент Росії Володимир Путін заявив, що його метою є боротьба з "бандерівцями", що він хоче "денацифікувати" Україну. Такий образ українців давав йому надію на те, що на Заході не будуть підтримувати Україну, не надаватимуть їй зброю.

Одним з найбільш живучих та найбільш руйнівних міфів для України був міф про українських націоналістів-антисемітів, які нарівні з німецькими нацистами були відповідальні за загибель близько мільйона українських євреїв під час Голокосту.

Як пояснює професор Королівського військового коледжу Канади Любомир Луцюк, для створення цього міфу радянські спецслужби скористалися старими стереотипами і посіяли недовіру між двома громадами у діаспорі.

Любомир Луцюк, історик, професор Королівського військового коледжу Канади
Любомир Луцюк, історик, професор Королівського військового коледжу Канади
Ця брехня спрацювала тоді і працює до сьогоднішнього дня, щоб відвернути увагу від російської геноцидної війни проти України та українців
Любомир Луцюк

І хоча багато хто з діаспорних лідерів підозрював, що кагебісти могли докласти руку до створеного розбрату, документальне підвтедження надійшло лише нещодавно, завдяки відкриттю архівів КҐБ в Україні.

Як каже професор Луцюк, йому вдалося встановити джерела цієї фабрикації, про що він розповів у книжці “Операція "Відплата"”.

"Лише нещодавно нам вдалося знайти документальне підтвердження – документ від 1985 року, який описував "Операцію "Відплата", цю дезінформаційну кампанію, яка почалася у 1970-х роках, яка була націлена на те, щоб створити тертя між українськими, єврейськими та балтійськими діаспорами. Ця брехня спрацювала тоді і працює до сьогоднішнього дня, щоб відвернути увагу від російської геноцидної війни проти України та українців», – сказав Луцюк у своєму свідченні перед парламентом Канади.

Говорячи з Голосом Америки під час презентації іншого історичного дослідження у Вашингтоні, він сказав, що немає нічого дивного у тому, що президент Росії Володимир Путін скористався старою методичкою.

"Володимир Путін є людиною КҐБ у Кремлі, його дід був у ЧК (радянська спецслужба 1917-1934 рр, попередниця КҐБ, – ред.), він буквально служив Сталіну. Його батько був в НКВД, (назва радянської спецслужби у 1934-1954 роках, – ред.), а Путін служив уже в КҐБ (назва у 1954-1991 роках, – ред.) – це три покоління, що служили у спецслужбах, які вірили і виховували своїх дітей у вірі у те, що українці є фашистами, нацистами та нацистськими колаборантами", – каже Луцюк.

Бо для КҐБ кожний, хто боровся за незалежність України автоматично перетворювався на "нациста" і "фашиста", бо ця людина боролася проти радянської і російської імперії, а отже, була ще більшим ворогом, ніж переможені нацисти, каже Луцюк.

Український націоналіст та рятівник єврейської родини – Іван Вовчук

Для українців такі люди, як Бандера, Шухевич, Петлюра, чи Вовчук, були людьми, які боролися за одну-єдину річ – за право України повернутися на своє законне місце як єдиної, незалежної, суверенної держави в Європі
Любомир Луцюк

Тому, як наголошує канадський історик, так важливо викривати цю брехню, і показувати, зокрема, що як у Другій світовій війні, так і зараз, українці борються за свою державу, а бути українським націоналістом означає бути патріотом своєї країни.

"Для українців такі люди, як Бандера, Шухевич, Петлюра, чи Вовчук, були людьми, які боролися за одну-єдину річ – за право України повернутися на своє законне місце як єдиної, незалежної, суверенної держави в Європі", – сказав Луцюк у розмові з Голосом Америки під час презентації книжки про голову таємного осередку Організації Українських націоналістів у Нікополі, що на Полтавщині, Федора Вовка (в еміграції – Івана Вовчука, – ред.).

Під час німецької окупації директор місцевої школи, Вовк став Нікопольським тереновим провідником ОУН, сприяв переховуванню молоді від вивезення до Німеччини. А восени 1941-го року разом з дружиною і ще однією вчителькою організував переховування та перевезення у безпечне місце єврейської родини з чотирьох осіб.

Вчинок, за який окупаційна влада могла розстріляти оунівця з усією родиною, пізніше був відзначений національним інститутом пам’яті про Голокост "Яд Вашем" в Ізраїлі, а 1998 році вже посмертно Федір Вовк отримав звання "Праведника народів світу", ставши одним з понад 2,5 тисяч українців, які рятували євреїв під час Голокосту.

Іменем Івана Вовчука у Нікополі було названо одну з вулиць у 2019 році, і це було частиною проєкту Єврейської конфедерації України (ЄКУ) під назвою "Праведники мого міста"
Борис Ложкін

"Іменем Івана Вовчука у Нікополі було названо одну з вулиць у 2019 році, і це було частиною проєкту Єврейської конфедерації України (ЄКУ) під назвою "Праведники мого міста". Інформацію про нього можна також знайти у книжці "Праведники народів світу", яку видала ЄКУ українською та англійською. І недаремно презентація книжки про Вовчука є пов’язана з розвінчуванням радянських міфів", – сказав у Вашингтоні президент Єврейської конфедерації України Борис Ложкін.

Він нагадав, що свідчення Вовчука в американському Конгресі допомогло розвінчати міф про те, що в Україні не було Голодомору, геноциду українців, який не визнавали і досі не визнають у Москві.

Борис Ложкін, президент Єврейської конфедерації України
Борис Ложкін, президент Єврейської конфедерації України

Вовчук, який врятував єврейську родину, розвінчав також міф про українців-антисемітів, сказав Ложкін, а заодно і міф про те, що українські націоналісти були тільки на Заході України.

І третій міф, який допомагав розвінчувати Вовчук, був про те, що люди в "комуністичному раю" насправді живуть у бідності та під жорстокою диктатурою, сказав Ложкін, який підтримав публікацію книжки про Вовчука.

Книжка Олега Проценка «Національний трибун. Життя та ідеї Івана Вовчука»
Книжка Олега Проценка «Національний трибун. Життя та ідеї Івана Вовчука»

"Усі без винятку єврейські організації Америки є проукраїнські" – Ложкін

Україна є, можливо, найбезпечнішим місцем для євреїв у світі, крім російських атак, на жаль
Борис Ложкін

У розмові з Голосом Америки Ложкін додав, що головне послання українських євреїв до діаспори зараз – це те, що "українці лояльні по відношенню до євреїв, як і до інших меншин".

"Україна є, можливо, найбезпечнішим місцем для євреїв у світі, крім російських атак, на жаль. Ви можете спокійно гуляти в кіпі (традиційний головний убір чоловіків, – ред.) по Києву, Дніпру, чи Одесі, що не дуже рекомендується робити в Парижі, чи Брюсселі. І говорити про якийсь нацизм в Україні – це повна нісенітниця", – каже Ложкін.

Тому, переконаний він, "усі без винятку єврейські організації Америки є проукраїнські".

"Вони підтримують боротьбу України за свободу, за вільну Україну, ніхто з них не порушував питання про те, що українці – "нацисти", як це говорять у російських легендах", – пояснює президент ЄКУ, який також є віцепрезидентом Всесвітнього єврейського конгресу.

Потрібно, щоб з України, з Києва приїжджали українці-євреї, щоб пояснити, що тієї реальності, яка існувала у 1930-х і 1940-х роках, вже немає
Степан Бандера

Свідчення саме українських євреїв вважає незамінним для боротьби з російською дезінформацією присутній на презентації внук провідника ОУН, канадський журналіст Степан Бандера.

"Те, що це відбувається саме у Вашингтоні, є дуже важливо, і той факт, що від єврейської громади в Україні цю ініціативу підтримав Борис Ложкін, це також дуже важливо. Бо потрібно, щоб з України, з Києва приїжджали українці-євреї, щоб пояснити, що тієї реальності, яка існувала у 1930-х і 1940-х роках, вже немає", – каже Бандера.

Він наголошує, що реальність міжетнічних стосунків консервується в діаспорах і попри те, що офіційно єврейські організації підтримують Україну, залишається багато людей, особливо старшого покоління, які продовжують жити старими стереотипами.

Степан Бандера, канадський журналіст, онук лідера ОУН
Степан Бандера, канадський журналіст, онук лідера ОУН

"Тут в Америці є потужні голоси, які підтримують міф про українців як про антисемітів, а такі події, як сьогодні, спростовують його", – пояснює Бандера.

Наратив, що "українці переслідують євреїв" не дуже працює, коли на чолі країни президент-єврей – Мур

Але російська пропаганда не була б російською пропагандою, якби вона не вміла вчасно відреагувати і змінити напрямок, вважає Стівен Мур, керівник Ukraine Freedom Project – "Проєкт свободи України" (UFP), який відіграв важливу роль у просуванні військової допомоги Україні, яку нещодавно, після місяців затягування, ухвалив американський Конгрес.

Стівен Мур, керівник Ukraine Freedom Project – «Проєкт свободи України» (UFP)
Стівен Мур, керівник Ukraine Freedom Project – «Проєкт свободи України» (UFP)
Вони зрозуміли, що наратив, що "українці переслідують євреїв" не дуже працює, коли на чолі країни президент-єврей. І тоді вони змінили цей наратив і почали казати, що "єврейський президент переслідує християн"
Стівен Мур

"Треба віддати належне росіянам – вони дуже успішні щодо пропаганди. Це почалося з Такера Карлсона (колишній журналіст консервативного телеканалу Fox News, – ред.), я це помітив у грудні 2022 року. Вони зрозуміли, що наратив, що "українці переслідують євреїв" не дуже працює, коли на чолі країни президент-єврей. І тоді вони змінили цей наратив і почали казати, що "єврейський президент переслідує християн", – каже Мур у розмові з Голосом Америки.

Як би абсурдно це не звучало для українців, багато американських політиків на Капітолійському пагорбі в це повірило, пояснює колишній керівник апарату одного з лідерів Республіканської партії в Палаті представників, який близько року прожив в Україні.

"Починаючи з літа і всю минулу осінь ми провели за тим, що відвідували близько 100 офісів у Конгресі, і пояснювали їм, що росіяни переслідують християн. А вони нам казали: "А ми думали, що це Зеленський переслідує християн", – каже Мур.

Про те, як його проєкт, об’єднавши зусилля з організацією Razom та українськими протестантськими пасторами, переконував американських політиків, та передусім спікера Палати представників Майкла Джонсона, Голос Америки докладно розповів у попередній публікації.

Люди не знають толком, що відбувається в Україні, і коли ви надаєте їм свідчення конкретних людей про їхній досвід, євангелістських пасторів, які вижили після російського катування, то це має великий вплив
Стівен Мур

Стівен Мур каже, що добра новина щодо російської пропаганди полягає у тому, що вона є "шириною в милю, але глибиною в дюйм".

"Люди не знають толком, що відбувається в Україні, і коли ви надаєте їм свідчення конкретних людей про їхній досвід, розповіді євангелістських пасторів, які вижили після російського катування, то це має великий вплив. Наше послання є потужним, тому що ми говоримо правду. Російська пропаганда працює, але правда працює краще. І треба її просувати", – підсумовує Мур.

Він додає, що боротьба ще далеко не завершена, що в пресі продовжуються вкиди проти України, і в Конгресі є багато політиків з обох партій, обдурених російською пропагандою. Мур вказує як свідчення цього те, що понад 40 демократів підтримали свого часу поправку проти "Азова".

"Азов" перебував під обмеженнями за законом про надання допомоги іноземним державам від 1961 року, також відомого як Закон “Ліхі”. Це законодавство забороняє уряду США використовувати кошти для допомоги підрозділам іноземних сил, якщо є достовірна інформація про причетність цього підрозділу до вчинення грубих порушень прав людини.

Провівши перевірку, Державний департамент в червні не знайшов доказів грубих порушень прав людини, скоєних бригадою "Азов". Держдеп наголосив, що російська дезінформація активно працювала над дискредитацією бригади Нацгвардії "Азов".

“Підрозділ Національної гвардії України у складі 12-ї бригади спеціального призначення “Азов” тривалий час намагалися прирівняти до мілітарного угрупування “Батальйон “Азов”, яке утворилося для захисту України від вторгнення Росії в 2014 році”, — йдеться у повідомленні. Цей батальйон розформували у 2015 році, а склад бригади спецназу "Азов" суттєво інший, наголосили у Держдепі.

Але Мур переконаний, що в результаті роз'яснювальної роботи у Конгресі більше людей стали свідомими прихильниками України, які хочуть не лише "підтримати Україну", а зробити все для її перемоги.

Не просто підтримка України, а саме перемога України стає дуже важливою
Шеллі Мур Капіто

"Я кажу своїм колегам у Конгресі, що було здійснено напад на вільну демократію, і якщо далі буде якась з країн НАТО, нам доведеться набагато більше бути до цього залученими. І якщо ми так про це говоримо, то не просто підтримка України, а саме перемога України стає дуже важливою", – каже сенаторка-республіканка Шеллі Мур Капіто зі штату Західна Вірджинія.

Вона каже, що зараз важко уникнути дезінформації, але додає: "Чесно кажучи, я не думаю, що люди дійсно вірять, що в Україні повно нацистів і через це Путін вирішив почати вторгнення".

Шеллі Мур Капіто, сенаторка-республіканка зі штату Західна Вірджинія
Шеллі Мур Капіто, сенаторка-республіканка зі штату Західна Вірджинія
Більшовизм розпочав збирати імперію війною проти України, а своє існування імперія закінчить переможною війною України проти Москви
Іван Вовчук

"Я думаю, що це очевидно, що він намагався відтворити якусь свою уяву про утопію, але насправді це була імперія, яка розпалася", – додає сенаторка.

Її слова в інтерв’ю Голосу Америки перегукуються зі думками українського націоналіста Івана Вовчука, висловленими пів століття тому і винесеними на обкладинку книжки про нього:

«Більшовизм розпочав збирати імперію війною проти України, а своє існування імперія закінчить переможною війною України проти Москви».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG