Спеціальні потреби

Ізраїль завдав авіаударів по центральній частині Гази в межах "прицільної" операції


Палестинці оглядають пошкодження будинку після ізраїльського удару по табору Аль-Бурейдж у центральній частині смуги Гази 3 червня 2024. Фото Башара ТАЛЕБА / AFP
Палестинці оглядають пошкодження будинку після ізраїльського удару по табору Аль-Бурейдж у центральній частині смуги Гази 3 червня 2024. Фото Башара ТАЛЕБА / AFP

Збройні сили Ізраїлю завдали авіаударів по центральній частині смуги Гази, оголосивши про початок "прицільної оперативної діяльності" у двох районах 5 червня.

Військові заявили, що атакували "терористичні цілі, включаючи військові комплекси, склади зброї та підземну інфраструктуру" в Дейр-ель-Балах і Бурейдж.

Мешканці цих районів повідомили про потужні бомбардування протягом ночі.

Ізраїльські військові також заявили, що продовжують бої в південному місті Рафах.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу відвідав деякі райони північного Ізраїлю поблизу кордону з Ліваном, де ізраїльські сили та бойовики визнаного у США терористичним угрупованням Хезболла вели перестрілки протягом усієї війни в Газі, викликаючи занепокоєння щодо розширення регіонального конфлікту.

"Той, хто думає, що вони можуть завдати нам шкоди, й ми сидітимемо склавши руки, робить велику помилку. Ми готові до дуже потужних дій на півночі. Так чи інакше, ми відновимо безпеку на півночі", - заявив Нетаньягу.

Президент США Джо Байден, який дедалі більше критикує поведінку Ізраїлю у війні проти бойовиків ХАМАСу, визнаного у США терористичним угрупованням, в Газі на тлі зростання кількості загиблих палестинців. В інтерв’ю, опублікованому 4 червня, він сказав, що є "всі підстави" вважати, що Нетаньяху затягує конфлікт задля власного політичного порятунку.

Але коли пізніше того ж дня його запитали, чи не грає Нетаньяху в політику з війною, Байден, схоже, відступив від своїх попередніх тверджень, сказавши журналістам: "Я так не думаю. Він намагається розв'язати серйозну проблему, яка у нього є".

Минулого тижня Байден оголосив про пропозицію Ізраїлю щодо припинення вогню в Газі та закликав до глобальної підтримки цього плану. ХАМАС ще не погодився на пропозицію, і Нетаньягу був стриманим у своїх коментарях з цього приводу, що могло спонукати Байдена до коментаря журналу Time про те, що прем’єр-міністр Ізраїлю затягує війну.

3 червня Нетаньягу применшив перспективи негайного припинення вогню у війні з ХАМАСом у Газі, заявивши, що угода є частковим планом.

В міру того, як війна наближається до позначки у вісім місяців, ізраїльський лідер постає перед суперечливими вимогами: Байден та інші світові лідери закликають його припинити конфлікт, тоді як праві законодавці в ізраїльському парламенті заявляють, що підірвуть уряд Нетаньягу, якщо він погодиться на припинення вогню, попередньо не знищивши останні сліди контролю ХАМАСу у Газі.

ХАМАС заявив 4 червня що не може погодитися на жодну угоду, якщо Ізраїль не візьме на себе "чітких" зобов’язань щодо сталого припинення вогню та повного виведення військ із Гази. Нетаньягу часто заявляв, що ізраїльські війська не покинуть Газу, не знищивши всі елементи ХАМАСу в межах смуги.

Катар, який разом зі Сполученими Штатами та Єгиптом був посередником у переговорах між ХАМАСом та Ізраїлем у Каїрі, також закликав Ізраїль висловити чітку позицію щодо своїх намірів, яка б мала підтримку всього уряду країни для досягнення угоди.

Байден визнав, що у нього з Нетаньягу були напружені стосунки, на тлі повідомлень про те, що за даними контрольованого ХАМАСом Міністерства з охорони здоров'я Гази, кількість загиблих у секторі перевищила позначку в 36 500 осіб — ця цифра включає як цивільних осіб, так і учасників бойових дій.

Палестинська жінка оплакує родичів, які загинули під час ізраїльського бомбардування Гази біля лікарні в Дейр-ель-Балаху у вівторок, 4 червня 2024 року. (Фото: AP Photo/Abdel Kareem Hana)
Палестинська жінка оплакує родичів, які загинули під час ізраїльського бомбардування Гази біля лікарні в Дейр-ель-Балаху у вівторок, 4 червня 2024 року. (Фото: AP Photo/Abdel Kareem Hana)

Погляди США й Ізраїлю особливо відмінні щодо того, чи повинна відроджена Палестинська адміністрація керувати Газою після війни, що Сполучені Штати підтримують, а Нетаньягу відкидає, не пропонуючи власного детального плану.

"Моя головна розбіжність з Нетаньягу полягає в тому, що станеться після того, як... [війна в] Газі закінчиться? До чого, до чого це повертається? Чи повертаються ізраїльські війська?" – риторично запитав Байден.

"Відповідь така: якщо це так, то це не спрацює", — додав він.

Речник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі сказав, що Байден в інтерв’ю Time "посилався на те, що говорили багато критиків" про дії Нетаньягу, але США "залишать прем’єр-міністру говорити про свою політику та про те, що заявляють його критики".

"Однак, з нашого боку він [Байден] і прем’єр-міністр Нетаньягу згодні не в усьому, і в тому інтерв’ю він [Байден] говорив про деякі речі, щодо яких вони не згодні, наприклад, про рішення щодо створення двох держав", — тобто, новостворену палестинську державу, яка співіснує з Ізраїлем.

7 жовтня 2023 року ХАМАС здійснив терористичний напад на Ізраїль, убивши близько 1200 осіб, за даними Ізраїлю, і взявши у заручники приблизно 250 осіб. Близько 120 заручників залишаються в Газі, хоча ізраїльські військові кажуть, що 37 із них загинули.

В статті використано деяку інформацію агентств The Associated Press, Reuters і Agence France-Presse.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG