Спеціальні потреби

Важко зламати народ, який береже генетичну пам’ять – муфтій Саїд Ісмагілов


Саїд Ісмагілов
Саїд Ісмагілов

Львів – Останнім часом чимало кримських татар повертаються з різних регіонів України у Крим попри те, що півострів окупований. Голова Духовного управління мусульман України шейх Саїд Ісмагілов в інтерв’ю Радіо Свобода пояснює це тим, що кримським татарам важко знайти роботу, складно орендувати житло, а у Криму у них залишились будинки, рідні. Однак він додає, що українські мусульмани люблять Україну, готові терпіти тимчасові незручності і чекають, коли закінчиться окупація.

Шейх Саїд Ісмагілов останній раз був у Криму торік. Бувати йому там як духовному лідеру небезпечно через його громадянську позицію, чіткі проукраїнські висловлювання щодо анексії Криму та військову ситуацію на Донбасі, звідки він родом.

Кримські татари очікують, що у довгостроковій перспективі, але Крим повернеться до складу України. А для цього потрібно терпіти

Муфтій України, як і більшість мусульман у Криму, сподівався на рішучі кроки з боку європейської спільноти щодо анексії Криму, що міжнародна спільнота не дозволить чикрижити карту Європи. «Сподівання були на тиск з боку європейської спільноти, тому що після Другої Світової війни у Європі такого не було, щоб одна країна окупувала частину іншої країни. Було сподівання і на тиск з боку української влади, що вона зможе вплинути на ситуацію. Зараз є не те, що відчай серед людей, а розуміння, що потрібно далі жити. Тому деякі люди повертаються, навіть і зі Львова. У них у Криму залишились будинки, збудовані важкою працею. Потік з Криму зараз значно менший. Та все ж кримські татари очікують, що у довгостроковій перспективі, але Крим повернеться до складу України. А для цього потрібно терпіти, терпіти, терпіти», – зауважив муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саїд Ісмагілов.

«Росія тисне на кримських татар»

Більшість тих, хто бажає отримати релігійну освіту в Криму, позбавлені такого права

На сьогодні, наголошує муфтій, мусульмани без перешкод відвідують мечеті в Криму, але російська влада закриває навчальні релігійні заклади – медресе, більшість з них не отримали російської ліцензії, відтак не можуть проводити заняття без відповідних документів. «Лише дві школи, а їх було десятки, отримали ліцензію і мають право працювати. Більшість тих, хто бажає отримати релігійну освіту в Криму, позбавлені такого права», – каже муфтій.

На початку анексії Криму до кримських татар приїжджали релігійні, культурні, наукові діячів з Росії, щоб вплинути на свідомість, щоб нав’язати їм проросійські симпатії, вмовити працювати і жити за правилами, встановленими у Росії, каже він.

У Росії не розуміють, що татари, які живуть у Росії, і в Криму – це два різні народи.

«Російські окупанти дуже поверхнево ставились до розуміння, хто є кримськотатарський народ. Вони думали, що це – такі ж татари, як у Татарстані. А у Криму не розуміли, чому до них їде караван з Росії. У Росії не розуміють, що татари, які живуть у Росії, і в Криму – це два різні народи. Вони відрізняються мовою, релігійними традиціями, це різний етнос. Росія тисне на мусульман, щоб вони цілковито підкорились і підлаштувались під стандарти взаємин між державою і вірними, які існують в Росії», – говорить Саїд Ісмагілов.

Муфтій нагадує, що у Росії заборонені певні мусульманські ідеї і література. Відтак кримських татар арештовували за богословські книжки, підозрювали у причетності до політичних чи релігійних організацій.

У Росії не може бути щось не під контролем. Це в Україні ми маємо свободу і цінуємо її

«У Росії не може бути щось не під контролем. Це в Україні ми маємо свободу і цінуємо її, через те українські мусульмани люблять Україну, бо нам тут не нав’язують, які книжки вірні мають читати, нам не нав’язують релігійних лідерів, віруючі самі обирають собі керівника і це дуже демократично, – продовжує він. – Бо ніколи насильно не станеш люблячим».

«Окупація гуртує людей»

Попри те, що російські спецслужби у Криму громаду кримських татар намагаються розколоти, розсварити, більшість людей це розуміють. Бо жива генетична пам’ять про ті репресії, які були вчинені проти кримських татар, зокрема у 1944 році, коли до Середньої Азії з півострова депортували у жахливих товарних вагонах 180 тисяч кримських татар. І це не дозволяє людям полюбити тих, хто їх нищив, зауважує муфтій.

Зараз – нове насильство над кримськими татарами

«Зараз – нове насильство над кримськими татарами. Це є народ невеликий, але дуже гуртований, має своїх національних лідерів, хоч вони змушені були покинути Крим, але до них дослухаються, існує у людей самосвідомість», – зауважує муфтій.

Ця окупація лише гуртує кримських татар. Кримські татари кажуть, що потерплять незручності і блокаду, але швидше б закінчилась окупація

На запитання Радіо Свобода, чому на долю окремих народів випадає стільки нещасть, а народ продовжує терпіти, Саїд Ісмагілов відповів: «Я думаю, що це випробування від Бога. Кожен, хто стикався з випробуваннями Бога, має виявити великі духовні, людські чесноти, щоб стати вище. Ця окупація лише гуртує кримських татар, це відбувається, бо серед них були різні думки, розбіжності, а зовнішній ворог змусив згуртуватись. Кримські татари кажуть, щоб швидше вже повернули Крим, що потерплять незручності і блокаду, але швидше б закінчилась окупація», – наголосив муфтій.

Учасники «продовольчої блокади» Криму біля контрольного пункту в’їзду-виїзду «Чонгар». 20 вересня 2015 року

Саїд Ісмагілов наголошує, що кримські татари відкрито позиціонували себе прихильниками незалежності України, зуміли зберегти свою ідентичність і генетичну пам’ять, а це не може подобатись Росії з її імперськими амбіціями.

З Криму після анексії півострова виїхали близько 20 тисяч осіб у різні регіони України і за кордон.

Дивіться також («Голос Америки»): Магазини США пропонуватимуть більше українських товарів

Магазини США пропонуватимуть більше українських товарів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:33 0:00

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG