Спеціальні потреби

Українські компанії вимагають компенсації за активи в анексованому Криму


Дві українські енергетичні компанії звернулися до Постійної палати третейського суду (ППТС) в Гаазі з проханням присудити їм компенсацію за інвестиції, які вони втратили, коли Росія незаконно анексувала в України Кримський півострів.

Ініційована в червні, але оприлюднена тільки зараз справа включає в себе АЗС в Криму, що належали Укрнафті та Стабіл. Це найновіший приклад того, як інвестори просять міжнародні суди присудити їм компенсацію за втрати через дії російського уряду.

У минулому році Ігор Коломойський, один з найбагатших бізнесменів України, порушив справу в тому ж суді, щоб отримати від Росії компенсацію в розмірі 15 мільйонів доларів за втрату аеропорту, яким він володів у Криму.

Росія анексувала Крим в березні 2014 року, після того, як вуличні протести в українській столиці змусили промосковського президента Віктора Януковича втекти з України.

В обох випадках позивачі стверджують, що втрачені активи внаслідок анексії Криму є порушенням двосторонньої інвестиційної угоди між Росією і Україною.

Росія відмовилася оспорювати обидві справи, заявивши, що суд у цьому випадку не має юрисдикції. Суд проведе в липні слухання з питання юрисдикції.

У 2014 році ППТС присудив рекордні 50 мільярдів доларів колишнім акціонерам нафтової компанії ЮКОС, яка збанкрутувала після того, як контролюючий акціонер Михайло Ходорковський потрапив у немилість до президента Росії Володимира Путіна, і уряд почав вимагати від ЮКОСа сплати величезних сум податкової заборгованості.

Але голландський суд минулого місяця скасував це рішення, заявивши, що ППТС вийшов за межі своєї юрисдикції. Обидві сторони зобов’язалися продовжувати судову справу, продемонструвавши, що навіть позитивне рішення суду про присудження компенсації буде майже неможливо реалізувати.

Дивіться також: Ось чому «Ґрінпіс» не хоче вільної торгівлі Європи зі США

Ось чому Greenpeace не хоче вільної торгівлі Європи зі США. Відео.
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:08 0:00

XS
SM
MD
LG