Спеціальні потреби

Подвійний парадокс: Що змінить та про що свідчить візит Дмитра Кулеби до Індії. Аналіз


Дмитро Кулеба: “(Ми) домовилися відновити рівень співпраці між нашими країнами, який існував до розв’язаної Росією повномасштабної війни”.
Дмитро Кулеба: “(Ми) домовилися відновити рівень співпраці між нашими країнами, який існував до розв’язаної Росією повномасштабної війни”.

Вперше за сім років головний український дипломат вівдвідав Індію. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба провів візит до Індії 28-29 березня. Перед тим президент України Володимир Зеленський поспілкувався телефоном із президентом Індії Нарендою Моді.

В Нью-Делі Кулеба намагався долучити Індію до мирного процесу та докладав зусиль, щоб розвинути економічного співробітництва з Україною. Але першочерговим завданням, сказав в інтерв’ю Голосу Америки посол України в Індії Олександр Поліщук, було відновлення співробітництва між країнами на високому політичному рівні та забезпечення його системного характеру. Сторони домовилися, що високопосадовець Індії візьме участь в Глобальному саміті миру в Швейцарії, опрацювати можливість візиту у відповідь міністра зовнішніх справ Індії в Україну, а в майбутньому - організувати візити президентів обох країн, розповів посол. Сторони також домовились відновити роботу заснованої в 1994 році міждержавної комісії з торговельного, економічного, наукового, технічного, промислового та культурного співробітництва, яка припинила свою роботу в 2018 році.

“(Ми) домовилися відновити рівень співпраці між нашими країнами, який існував до розв’язаної Росією повномасштабної війни, а також визначити нові перспективні проєкти для виведення наших відносин на наступний рівень”, - написав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в мережі Х.

“Відзначили важливість подальшого зміцнення співпраці в усіх сферах. Наша найближча мета — повернути торгівлю на попередні рівні. Сьогодні існують корисні перспективи співробітництва у сфері торгівлі, охорони здоров’я, науки й техніки та сільського господарства”, - написав його колега Субраманьям Джайшанкар. Також він додав, що посадовці зосередились на обговоренні “конфлікту, що триває, та його ширших наслідках”.

Викладачка Києво-Могилянської Академії, уродженка Індії, Мрідула Гош відзначила, що відносини між країнами зміцнюються. Вона назвала парадоксом те, що таке зближення відбувається на тлі, коли Конгрес США вже пів року не може схвалити військову допомогу Україні, а питання допомоги Україні у захисті від зовнішньої агресії в деяких країнах, де тривають виборчі кампанії, стало предметом політичного торгу. В самій Індії, де точиться бурхлива та гостра політична боротьба, питання зовнішньої політики електорат цікавлять мало і вони не є питаннями передвиборчих дебатів, говорить вона.

Індійський слон реагує повільно, але послідовно... Відбувається відмежування від Росії
Мрідула Гош

Крім низки візитів на високому рівні, серед інших ознак потепління відносин з Україною, Гош також вказує на те, що Індія запропонувала гуманітарний грантовий механізм, який дозволить виділити півтора мільйона доларів на розвиток громад в України, наприклад, відбудувати школи чи лікарні. Подібні гранти вона надає лише сусіднім з нею країнам.

Від початку повномасштабної агресії Індія не засудила дії Росії, утрималася від голосування за українські ініціативи в ООН та не підтримала санкції, продовжуючи розвивати торгові відносини з Росією.

“Індійський слон реагує повільно, але послідовно. На початку повномасштабної війни Індія не хотіла робити дуже рішучі заяви щодо своєї позиції, але зараз вона переглядає багато речей. Відбувається відмежування від Росії”, - наголосила дослідниця.

Під час свого візиту український міністр закликав Індію усе більше брати на себе лідерську роль у світі.

“Індія є одним зі світових лідерів. Лідерство означає, що ви повинні керувати, а не йти за іншими. І я тут, у Нью-Делі, щоб обговорити, які саме рухи Індія може зробити як лідер”, - сказав Кулеба в інтерв’ю виданню Times of India.

За словами посла України в Індії, Кулеба намагався переконати своїх колег, що Індія повинна відігравати більш активну роль у процесі досягнення миру.

“Вплив Індії є не лише регіональним, а й глобальним. Індія має амбіції бути постійним членом Ради Безпеки ООН і, не безпідставно, Індія вважає себе голосом Глобального Півдня. При більш активному залученні Індії до цього процесу, ми очікуємо, що кількість країн, які дивляться на Індію, дивляться на її роль в цьому процесі, також буде зростати,” – сказав Поліщук.

Втім, оглядачі обережно ставляться до ідеї, що Індія може стати посередником між Україною та Росією чи вплинути на Москву з тим, щоби та припинила війну проти свого сусіда.

Індія не зробить кроків, які б суттєво вплинули на Росію стратегічно, так само як Росія не займе несприятливу позицію, щоб стратегічно вплинути на Індію на користь Китаю чи Пакистану
Нандан Уннікрішнан в коментарі виданню South China Morning Post

“Попри те, що Індія підтримує тісні зв’язки з Росією, останніми роками вона зблизилася зі Сполученими Штатами та Заходом і, отже, “стала обережною у своїх стосунках з Росією”, — сказав Нандан Уннікрішнан, співробітник дослідницького центру Observer Research у Делі виданню South China Morning Post, яке базується в Гонконзі.

“Це цілком природно, тому що Росія є токсичним словом на Заході. Однак це не означає, що Нью-Делі сприйме диктат Заходу щодо того, хто має бути нашими друзями. Індія не зробить кроків, які б суттєво вплинули на Росію стратегічно, так само як Росія не займе несприятливу позицію, щоб стратегічно вплинути на Індію на користь Китаю чи Пакистану”, - цитує його видання.

У коментарі в цій же статті колишня посолка США в Індії Кетрин Гадда припускає, що навряд чи Індія виступатиме медіатором у мирному процесі, в якому відсутня одна зі сторін – Росія не бере участі у самітах на основі формули миру, які проводить Україна.

“Україна може сподіватися, що Індія використає свої важелі впливу, щоб залучити Росію до запропонованого мирного процесу. Індія підкреслила, що виступатиме посередником [тільки] на прохання обох сторін, тому це малоймовірно”, — сказала Гадда, співробітниця Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні.

Досягнення миру в Євразії – справа Росії, України та Заходу, пише у своїй колонці в індійському виданні NDTV Харш Пант, професор міжнародних відносин у Королівському коледжі Лондона.

“Нестабільна Євразія не в інтересах Індії, і Нью-Делі хотів би побачити незабаром вирішення російсько-української війни. Але зрештою головні учасники цього конфлікту – Росія, Україна та Захід – мають вирішити, з якою архітектурою євразійської безпеки вони можуть жити”, - вважає він.

Відновлення економічних зв’язків вже є проявом політичної волі у покращенні відносин, вказує Гош. В інтерв’ю Financial Times Кулеба сказав, що Індія могла б багато виграти від розширення торгових і технологічних зв’язків з Україною, яка була б зацікавлена в імпорті важкої техніки. Міністр також запропонував індійським компаніям участь у післявоєнній відбудові. За словами посла, Україна має значний ринок в Індії для експорту сільськогосподарських продуктів:

“Майже кожна третя пляшка соняшникової олії, яка тут продавалася, мала українське походження. Також це зернобобові і ціла низка інших сільськогосподарських продуктів - ягоди, фрукти”.

Водночас в деяких галузях співпраця між Індією та Росією зменшується. У розмові з Financial Times Кулеба сказав, що "співпраця між Індією та Росією значною мірою базується на радянській спадщині. Але це не та спадщина, яка буде зберігатися століттями; це спадок, який випаровується".

Одна з таких сфер – імпорт російської зброї Індією, який, за даними Стокгольмського міжнародного Інституту досліджень миру, у 2019-2023-му році становив 36%, що є різким зниженням порівняно із 2009-2013 роками, коли російська зброя складала 76% усього імпорту Індії в цій сфері.

“Я вважаю, що торік відбувся якраз такий переломний момент, коли Індія все більше стала кооперуватися в галузі військово-технічного співробітництва із західними країнами", - говорить посол України в Індії, у минулому заступник міністра оборони України.

Використовуючи західні технології, в цій сфері Україна частково може задовольнити потреби індійських збройних сил, зокрема військово-морського флоту
Олександр Поліщук

За його словами, оскільки Росія не може виконати повною мірою своїх зобов’язань щодо постачання нової техніки та забезпечення наявної запасними частинами, Індія намагається налагодити власне виробництво зброї та техніки, відповідно до західних стандартів.

“Використовуючи західні технології, в цій сфері Україна частково може задовольнити потреби індійських збройних сил, зокрема військово-морського флоту, оскільки досить велика кількість бойових кораблів використовує газотурбінні двигуни, які виробляються в Україні”, - зазначив він.

Водночас це потепління відносин між Україною та Індією на найвищому рівні відбувається на тлі зростання російської пропаганди в країни, вказує Гош на другий парадокс.

“Коли почалася повномасштабна війна, суспільство було готове засуджувати цю агресію. А влада, навпаки, дуже стримано на це реагувала. Наразі ж у багатьох людей у владі та в інтелектуальних колах склалося чітке та правильне розуміння того, що відбувається в Україні. Натомість медіа почали активно поширювати російську пропаганду, чого на початку в такому обсязі й близько не було”, – говорить Гош.

Як подружня пара індійця та українки зближує два народи. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:53 0:00

Висвітлюючи візит українського міністра до Індії, деякі індійські ЗМІ написали, що він відбувався на тлі теракту в Москві та переповідали позицію Москви про причетність до нього України, не піддаючи її сумніву, побачила авторка цієї статті. Водночас, звертає увагу Гош, будь-яких офіційних заяв, що базуються на російській дезінформації не було.

У цих обставинах, вона вважає, що зміна риторики щодо купівлі Індією російської нафти міністром закордонних справ Дмитром Кулебою під час візиту була правильним кроком. В інтерв’ю Times of India, Кулеба заявив, що Україна немає заперечень щодо купівлі Індією російської нафти.

“Ми не проти співпраці між Індією та Росією як такої — ви суверенні країни, самі робите свій вибір. Але ми проти всього, що допомагає Росії заробляти гроші, які вона інвестує у свою військову машину. Як ми розуміємо, угода була структурована таким чином, що Росія не може інвестувати гроші, які вона отримує від продажу нафти в Індію, у виробництво танків, ракет і зброї”, - сказав міністр.

Ця теза була винесена у заголовок статті та активно цитувалася індійськими та міжнародними ЗМІ, які висвітлювали візит. Раніше Кулеба закликав світ накласти ембарго на продаж російської нафти, оскільки в ній - “українська кров”.

За словами посла, сам візит та активна увага індійських журналістів до нього також зіграли вагому роль у донесенні Україною своїх меседжів до індійського суспільства.

Ну думку Гош, значної шкоди ставленню індусів до Росії завдав скандал із рекрутуванням індійських громадян до російського війська, про що раніше писав Голос Америки.

“Одним із головних подразників було те, що громадян Індії обдурили агенти та їх завербували воювати на боці Росії. Двоє з них загинули. Слідчі викрили злочинну групу з 18 осіб, яка діяла на території Росії та Індії. Люди були розчаровані. Це було дуже негативно для Росії”, - зазначила вона.

За словами Поліщука, ця тема під час останнього візиту не лунала, але українська сторона працює над цим із представниками влади Індії та Непалу.

“Уряд Непалу, наприклад, прийняв рішення, щоби заборонити діяльність таких рекрутингових компаній на своїй території. В Індії такого закону немає, але ведеться робота, щоби такі громадяни не потрапляли в такі неприємні для них ситуації”, - сказав Поліщук.

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

Форум

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG