Спеціальні потреби

Геноцидна війна Росії. Як Світовий конгрес українців продовжує місію Стефана Романіва про визнання геноциду в Україні


Фото - із Facebook-сторінки Стефана Романіва.
Фото - із Facebook-сторінки Стефана Романіва.

“Величезною трагедією” назвав раптову смерть Стефана Романіва, першого віцепрезидента Світового конгресу українців, голова СКУ Павло Ґрод.

В інтерв’ю Голосу Америки він сказав, що Стефан Романів був головою об'єднання українських громад в Австралії та колишнім головою ОУН (Організації Українських Націоналістів). Він також координував зусилля СКУ у питанні визнання Голодомору геноцидом українського народу.

"Великий патріот, великий активіст; людина, яка діяла більше, ніж говорила. Але він також був чудовим промовцем, все з усмішкою на вустах, умів всіх розвеселити, але зробити дуже важливу роботу. Це для нас величезна трагедія", – поділився своїми спогадами Павло Ґрод.

Президент СКУ розповів, як Романів понад 15 років очолював комісію при Світовому конгресі українців із визнання Голодомору геноцидом українського народу.

“Було багато дуже активних і важливих акцій. Наприклад, “Незгасима свічка”, яка об’їхала 33 країни світу, щоб інформувати громадян тих країн про Голодомор в Україні, щоб переконати політиків цих країн ухвалити закон про визнання Голодомору геноцидом. Я був свідку цього в Канаді, Стефан зі свічкою разом з очевидцями Голоду приїжджав і брав участь в різних заходах”, – згадує президент СКУ, який в минулому очолював канадську філію цієї організації.

На сьогодні, розповів Ґрод, Світовий конгрес українців продовжує зусилля Романіва. Зокрема, створена “Комісія нащадків” Великого Голоду.

“Ми закликаємо всіх, хто є нащадкам жертв Голодомору, щоб вони долучилися до світової коаліції. Бо мало вже залишилося очевидців. Щоб навіть діти, нащадки очевидців, щоб вони продовжували розповідати і збирати цю історію”, – зазначив очільник СКУ.

Пам'ять про сталінський Голодомор на тлі війни путінської Росії проти України

Павло Ґрод наголосив, що в час сьогоднішньої війни в Україні проти російської агресії пам’ять про Голодомор як ніколи актуальна для всього світу.

“Так, як Сталін намагався знищити український народ 90 років тому геноцидом, сьогодні Путін старається знищити український народ геноцидною війною", – каже Ґрод.

Він вважає, що спроби кремлівського керівництва знищити українців спираються на підтримку російського народу й історія цього протистояння вимагає осмислення для того, щоб будувати адекватні очікування у майбутньому.

"Ця історія допомагає зрозуміти цей рашизм чи фашизм російського народу проти українців, який існує багато століть і з якими ми будемо воювати, на превеликий жаль, ще багато років”, – наголошує Ґрод.

На питання, як українці в усьому світі могли б продовжувати місію Романіва – інформувати світ про трагічну українську історію, Павло Ґрод порадив дивитись на цю діяльність очима Романіва:

"Він все говорив, що це ніби ми будуємо церковні парафії, але не фізично церкву, а церкву як громаду. Щоб працювати в парафії, ми разом працюємо і переконуємо інших, щоб долучатися до нашої справи", – пояснює Ґрод.

Таким чином важливо, щоб кожен українець, в якій країні він би не жив, щоб кожен брав на себе відповідальність щодня щось зробити, аби розповісти іншим про цю історію.

"Це можливо. В деяких країнах це вже відбулося. Наприклад, Канада визнала Голодомор геноцидом у 2006 році, якраз тоді в країну прибула "Незгасима свічка" про визнання Голодомору", – нагадує Ґрод.

Стефан Романів помер у віці 68 років у Варшаві 26-го червня, про це повідомила австралійська організація СУМ, членом якої він був.

СУМ - Спілка української молоді, де дітей виховують у патріотичному дусі. Мережа організації поширена у багатьох країнах світу, зокрема, в Україні та у США.

"Нам потрібно не допускати ані в собі, ані в інших втоми чи зневіри" – ці слова Стефана Романіва цитує СУМ як гасло його життя.

Стефан Романів народився 12 листопада 1955 року в Мельбурні, Австралія. Його батько Ілько Романів був родом з Тернополя, а мати – німкеня зі Штутгарта. Вони імігрували до Австралії у 1949 році.

Панахида на честь життя Стефана Романіва відбудеться у п’ятницю, 12 липня, в українському католицькому соборі Святих Петра і Павла в Мельбурні.

Дивіться також:

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

Відео - найголовніше

Лондон не змінив свою позицію щодо Storm Shadow. Деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG